Reklama

Tu velostrada przestaje być velostradą. Publikujemy mapę planowanej trasy Katowice-Sosnowiec

Redakcja
Ma mieć 5,889 km (na ternie Katowic) i łączyć centrum Katowic z Sosnowcem. W piątek opisaliśmy przebieg planowanej Velostrady nr 1 z Katowic do Sosnowca. Na zlecenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii koncepcję przebiegu trasy przygotowała firma DMK Inżynieria z Rybnika. Dziś publikujemy całą mapę drogi, którą mają wybudować Katowice.

Teoretycznie velostrada powinna zostać zaprojektowana zgodnie ze “Standardami i wytycznymi kształtowania infrastruktury rowerowej”, które przygotowała Metropolia. Jednak w wielu miejscach standardy nie są zachowane. Najgorzej pod tym względem jest na terenie Burowca. Na prośbę Urzędu Miasta Katowice, Metropolia poleciła autorom koncepcji takie poprowadzenie trasy, żeby ominąć działki należące do Grupy Pietrzak, na których może powstać osiedle mieszkaniowe (na mocy decyzji radnych, którzy zezwolili na to na podstawie tzw. lex deweloper).

Budowa drogi na ul. Korczaka. Tu trasa ma ominąć działki Pietrzaka zakrętami niezgodnymi ze standardami velostrady.

Konsekwencją są m.in. zakręty o łuku poniżej zalecanych 30 metrów, w tym jeden pod kątem prostym (łuk poniżej 3,5 m). Dodatkowo, ominięcie działek Grupy Pietrzak oznacza konieczność wycinki drzew, a także zaburzenie prostego przebiegu trasy. Kolejną konsekwencją jest prawdopodobne poprowadzenie drogi dla rowerów razem z chodnikiem przy budowanej właśnie przez miasto drodze w rejonie ul. Korczaka.

Planowana velostrada nr 1 zaczyna się na ul. Pańki, mniej więcej na wysokości wydziału prawa i administracji Uniwersytetu Śląskiego. Twórcy koncepcji proponują „dociągnięcie” jej do ul. Bankowej, ale już jako zwykłej drogi rowerowej, która po przekroczeniu kładką Rawy (na wysokości ul. Górniczej) staje się początkiem velostrady. W tym miejscu droga ma 3 metry szerokości i biegnie po południowej stronie rzeki. Przechodzi pod wiaduktem w ciągu ul. Dudy-Gracza (w tym miejscu zwęża się do 2 m) i dalej biegnie cały czas na południowym brzegu Rawy. Przed ul. Bogucicką, velostrada przerzucona jest na północ od rzeki. W tym miejscu konieczne będzie zbudowanie kładki dla rowerzystów, co według autorów koncepcji ma kosztować 1,4 mln zł. Ulicę Bogucicką rowerzyści mają pokonać przejazdem, tak jak obecnie.

Velostrada na wysokości os. Gwiazdy z kładką nad Rawą i przejazdem przez ul. Bogucicką.

Od ul. Bogucickiej do ul. Bohaterów Monte Cassino velostrada biegnie Bulwarami Rawy jako ciąg pieszo-rowerowy. Droga ma na tym odcinku 3,5 m, a chodnik 2/2,1 m. Chodnik kończy się po przekroczeniu ul. Bohaterów Monte Cassino (pod wiaduktem), mniej więcej na wysokości budynku „okrąglaka” KTBS (ul. Saint Etienne). Od tego miejsca velostarda ma już 4 m szerokości. Po przekroczeniu pod wiaduktem DK79 (ul. Bagienna) zaczyna biec śladem nieczynnej linii kolejowej, m.in. przy oczyszczalni ścieków Katowickich Wodociągów.

Kolejny trudny do pokonania punkt to linia kolejowa 161. Tu projektanci koncepcji proponują budowę przepustu pod torami, co miałoby kosztować 15,2 mln zł.

Do ul. Hallera velostrada cały czas ma 4 m i została zaplanowana w miejscu, gdzie kiedyś jeździły pociągi. Przez samą ulicę prowadzi przejazd rowerowy. Potem zaczyna się najciekawsza część opracowania, bo droga dojeżdża do Burowca. Żeby ominąć działki, na których Grupa Pietrzak chce zbudować osiedle domów jednorodzinnych (na podstawie lex deweloper), velostrada odbija, przechodząc przez zadrzewiony teren.

Kiedy dochodzi do budowanej właśnie przez miasto drogi (rejon ul. Korczaka) odbija w drugą stronę, a po kilkudziesięciu metrach zaczyna biec obok działek Pietrzaka. Co ważne, ten ostatni zakręt ma kąt prosty i tylko 3,5 m promienia łuku. To prawie dziesięć razy mniej niż zaleca w swoich standardach Metropolia.

W tym miejscu wytyczona w koncepcji velostrada „łamie się” dwukrotnie.

Kiedy kończy się obszar planowanego osiedla, droga ponownie wraca na ślad dawnej kolei i biegnie tak do ul. Borki. Tu zaplanowany został przejazd rowerowy. Po kilkuset metrach velostrada znów zbacza z dawnego toru kolejowego i wraca na niego dopiero po minięciu działki nr 1208/61. Ta nieruchomość należy do Pietrzak B.B. sp. k. Została wydzierżawiona przez Zakład Pogrzebowy Mirander z Szopienic, który postawił na niej kontener na ludzkie zwłoki. To samowola budowlana, co stwierdził już Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Ominięcie działki spółki Pietrzak B.B. powoduje, że velostrada nie biegnie prosto i oznacza konieczność wycinki około 20 drzew. Po minięciu działek Grupy Pietrzak droga biegnie ponownie dawnym śladem kolei i tak dociera do granicy Katowic z Sosnowcem w rejonie ul. Kresowej. W tym miejscu autorzy koncepcji proponują dwa alternatywne połączenia z sąsiednim miastem.

Koszt budowy Velostrady nr 1 został oszacowany na 45 931 053 zł. W tym zawarte są koszty wykupu działek oraz budowy przepustu pod linią kolejową (15,2 mln zł) i kładki nad Rawą (1,4 mln zł.).

Cały koncepcyjny przebieg velostrady można zobaczyć tutaj:


Tagi:

Komentarze

 1. De 25 maja, 2024 at 6:52 am - Reply

  I tak wlaśnie jest: na prośbę UM Katowice velostrada ma nie spełniać warunków technicznych.
  To co, światła i przejście dla pieszych na A4 będą następne?

 2. aarek 20 maja, 2024 at 1:35 pm - Reply

  ale rozumiem, że miasto rozpocznie od najłatwiejszej części, czyli zastąpi kostkę powierzchnią odpowiednią dla ścieżki rowerowej, bo sam przejazd od Bankowej do Bohaterów Monte Cassino jest dosyć karkołomny – najpierw mijanki z tłumem młodzieży na ścieżce, następnie omijanie rozbitych butelek, potem bezsensowne stanie na światłach (ścieżka rowerowa poprowadzona jest górą nie dołem), a następnie wytrzepie Ci tyłek na kostce

 3. dan 20 maja, 2024 at 7:29 am - Reply

  prawidłowy zapis liczby i jednostek 5,889 km – to lubię.

 4. edek 19 maja, 2024 at 4:31 pm - Reply

  W miejscu pokazanym na przedostatnim zdjęciu ktoś karczował zadrzewienia i utwardza działkę gruzem. Mam nadzieję, że nie pokrzyżuje to znowu planów
  https://pbs.twimg.com/media/GIUdD8tWsAEac6Y?format=jpg&name=4096×4096

 5. P Śl 19 maja, 2024 at 2:30 pm - Reply

  2 przejazdy rowerowe, ciąg pieszo-rowerowy, zakręty po 90 stopni po co komu na takim gównie te 4 metry? Dać tym specjalistom budować autostrady to postawią sygnalizacje świetlne.

 6. kukura 19 maja, 2024 at 2:16 pm - Reply

  z centrum na zawodzie szybciej będzie jechać standardowo Warszawską i 1 Maja. ulica szeroka i ze stosunkowo małym ruchem samochodowym.

  potem z Bohaterów M-C ewentualnie będzie sens zjezdzać

 7. mirekk 19 maja, 2024 at 11:26 am - Reply

  To może chociaż asfalt nad Rawą? Skoro nie ma bezkolizyjnych przejazdów…

Dodaj komentarz

*
*