Reklama

Trawniki bez samochodów. Szansa na więcej zieleni w mieście

Grzegorz Żądło
Kiedyś rosła tam trawa i było zielono. Teraz jest klepisko, błoto i kamienie. Ale to może się zmienić. Wystarczy, że mieszkańcy wyrażą swoje poparcie i zagłosują na projekt „Trawniki bez samochodów” w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego.

Portal Katowice24.info patronuje akcji, której finałem było złożenie wniosku do Budżetu Obywatelskiego. Zebraliśmy kilkanaście miejsc z terenu całego miasta, które chcielibyśmy z powrotem zazielenić. Niestety, z różnych powodów, nasz projekt ogólnomiejski nie został dopuszczony do głosowania. Na szczęście, można głosować na wniosek dla śródmieścia. Wybraliśmy trzy miejsca, które już dawno przestały być estetycznym trawnikiem, bo rozjeździli je nielegalnie parkujący na nich kierowcy. Tak jest przy ul. Stalmacha. To niewielka ulica w ścisłym centrum. Po obu jej stronach straszą klepiska. Kierowcy zniszczyli niemal każdy skrawek zieleni.

ul-stalmacha

Podobnie jak na ul. Sądowej przy wyjeździe z Pl. Wolności w kierunku Mikołowskiej. Wprawdzie dzięki interwencji straży miejskiej jakiś czas temu skwer znów się zazielenił, ale estetyka tego miejsca pozostawia wiele do życzenia.

Trzecie wybrane przez nas miejsce to ul. Przemysłowa, niedaleko CH Belg i kościoła. Tu również kierowcy traktują trawniki jak parkingi.

Projekt zakłada nie tylko wyłożenie trawy z rolki, ale też zabezpieczenie odnowionych miejsc przed kolejną dewastacją słupkami, ozdobnymi kamieniami bądź nasadzeniami krzewów lub drzew.

Głosować na to zadanie mogą tylko osoby zameldowane na stałe lub czasowo w śródmieściu Katowic. Żeby oddać głos, trzeba wejść TUTAJ. Po weryfikacji i podaniu danych należy wybrać projekt „Trawniki bez samochodów” i przyznać mu 3, 2 bądź 1 punkt. Niewielkim kosztem możemy wspólnie naprawić kawałek centrum Katowic.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*