Reklama

Tramwaje Śląskie wybrały wykonawcę nowej linii tramwajowej w Katowicach

Grzegorz Żądło
Tramwaje Śląskie rozstrzygnęły przetarg na wykonawcę linii tramwajowej, która połączy ul. Chorzowską z ul. Gliwicką. Prace ma wykonać konsorcjum trzech firm z Krakowa, Gliwic i Zabrza. Inwestycja ma kosztować prawie 40 mln zł.

Rozstrzyganie przetargu ogłoszonego 15 września 2021 roku trwało bardzo długo. Najpierw trzeba było zmienić SIWZ, po tym jak do Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęły uwagi jednego z wykonawców. Potem Tramwaje Śląskie zastanawiały się czy wybrać którąś z ofert, bo wszystkie znacząco przewyższały zaplanowany na inwestycję budżet. Ostatecznie przetarg został zakończony, a za najlepszą została uznana oferta konsorcjum SPAW-TOR Sp. z o.o. Sp. k. Z Krakowa, Silesia Invest Sp. z o.o. Sp.k z Gliwic i Grotex Sp. z o.o. z Zabrza, która opiewała na 32.303.122,61 zł netto, czyli  39.732.840,81 zł brutto.

Wzdłuż ul. Grundmanna (po zachodniej stronie) ma powstać 1518 metrów pojedynczego toru (czyli około 760 metrów linii dwutorowej) oraz 382 m torów przy rozjazdach. Żeby tramwaj mógł skręcić z i w ul. Chorzowską, musi zostać zbudowany wiadukt nad DTŚ. Kiedy trasa powstawała, zostały zawczasu przygotowane przyczółki. Wiadukt powstanie około 20 metrów od istniejącego, którym jeżdżą samochody. Oznacza to, że w bliskiej odległości znajdą się dwie sygnalizacje świetlne. Będą też dwa nowe przystanki tramwajowe. Jeden zostanie zlokalizowany około 30 metrów od ul. Gliwickiej, drugi około 7 metrów od ul. Chorzowskiej (w takiej odległości znajdzie się początek peronów).

Żeby tramwaj mógł przejechać nad Rawą, konieczne będzie rozebranie historycznego mostku i zbudowanie nowego. Po starym zostanie tylko dokumentacja zdjęciowa.

Część rosnących na trasie nowej linii drzew (platany) ma zostać przesadzona w inne miejsce.

Nowa linia została tak zaprojektowana, żeby umożliwić poprowadzenie ruchu tramwajowego we wszystkich relacjach. Projekt przewiduje montaż rozjazdów we wszystkie strony, dzięki czemu tramwaj z ul. Grundmanna będzie mógł skręcić zarówno lewo, jak i w prawo w ul. Gliwicką, jak i włączyć się w linię wzdłuż ul. Chorzowskiej.

Na razie trudno powiedzieć które linie pojadą po nowym torowisku. Nieoficjalnie mówi się o utworzeniu linii śródmiejskiej, która będzie jeździła w kółko z pl. Wolności przez dworzec PKP, Rynek, Rondo i ul. Grundmanna.

Budowa ma potrwać 14 miesięcy, co oznacza, że wzdłuż ul. Grundmanna tramwaje mogłyby pojechać najwcześniej w połowie 2023 roku.

Ostatnia linia tramwajowa w Katowicach (do Brynowa) została oddana do użytku 18 września 1947 roku.

Inwestycja jest częścią „Zintegrowanego Projektu modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko – Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego” współfinansowanego przez Unię Europejską.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*