Reklama

Tramwaje pojadą ul. Grundmanna co 15 minut w jedną stronę

Grzegorz Żądło
W takcie co 15 minut w dni robocze i co pół godziny w dni wolne będą kursować tramwaje po nowym łączniku wzdłuż ul. Grundmanna. Na razie pojedzie tędy tylko jedna linia – 25, której trasa zostanie przedłużona z pl. Wolności do Stadionu Śląskiego.

O tym, że nowym odcinkiem infrastruktury tramwajowej pojedzie linia nr 25 pisaliśmy jaki pierwsi 13 grudnia. Wszystkie nasze informacje się potwierdziły. Został już zatwierdzony rozkład jazdy, z którego wynika, że od piątku 22 grudnia ul. Grundmanna kursować będzie właśnie “25”. Jej trasa zostanie wydłużona z pl. Wolności do Stadionu Śląskiego, co oznacza, że relacja będzie się odbywać na odcinku od pętli w Szopienicach do pętli przy stadionie.

Pierwszy kurs w kierunku Stadionu Śląskiego będzie rozpoczynał się na pętli w Szopienicach o godz. 05:02. W CP Zawodzie tramwaj będzie o 05:16, a na pl. Wolności o 05:30. Potem zatrzyma się na ul. Gliwickiej (najpierw na wysokości ul. Sobieskiego, a potem na wysokości ul. Dąbrówki), a z pierwszego przystanku na ul. Grundmanna odjedzie o 05:35. Po kilkuset metrach zatrzyma się  po raz kolejny na przystanku Grundmanna Office Park (odjazd o 05:37). Potem przejedzie nad DTŚ i zatrzyma się na przystankach,  na których stają wszystkie tramwaje jadące w kierunku Chorzowa i Bytomia (Dąb Huta Baildon, Dąb Silesia City Center, Dąb Kościół, Park Śląski Wesołe Miasteczko, Park Śląski Ogród Zoologiczny, Park Śląski Wejście Główne). Na pętli przy Stadionie Śląskim tramwaj “25” będzie zawracał.

Z częstotliwością co 15 minut linia będzie kursować od 5 do 19 w dni robocze. Potem zostaną dwa kursy na godzinę, podobnie jak w dni wolne od pracy. Cała trasa liczy 12,3 km, a tramwaj będzie jechał 46 minut.

W drugą stronę pierwszy kurs z przystanku Park Śląski Wejście Główne rozpocznie się o godz. 04:59. Przejechanie całej trasy do pętli w Szopienicach zajmie 43 minuty (11,8 km).

W zależności od godziny konkretnego kursu, czas przejazdu pomiędzy przystankami przez ul. Grundmanna będzie wynosił minutę lub dwie (licząc z czasem potrzebnym na podjazd, wysadzenie pasażerów i odjazd).

Prace nad łącznikiem tramwajowym pomiędzy ulicami Chorzowską i Gliwicką trwały ponad pół roku dłużej niż wynikało to z pierwotnej umowy.

Problemy z realizacją inwestycji pojawiły się już na jej wczesnym etapie. Przeciągnęły się ustalenia dotyczące tymczasowej organizacji ruchu. Konieczne były też zmiany projektowe spowodowane m.in. kolizjami z infrastrukturą podziemną.

Tramwajowy łącznik wzdłuż ul. Grundmanna ma około 750 metrów długości. Połączenie umożliwia poprowadzenie ruchu tramwajowego we wszystkich relacjach, dzięki czemu tramwaj z ul. Grundmanna będzie mógł skręcić zarówno lewo, jak i w prawo w ul. Gliwicką, a także włączyć się w linię wzdłuż ul. Chorzowskiej.


Tagi:

Komentarze

 1. Sztajger 19 grudnia, 2023 at 6:22 pm - Reply

  Zamiast budować tramwaje przy ulicach przebiegających przez zamieszkane tereny, to puszcza się tramwaj na odcinku gdzie są biura i sklepy w Silesii, więc zainteresowani przyjeżdżają samochodami. Brawo

  • Jjj 20 grudnia, 2023 at 9:59 am Reply

   Mieszkańcy nie chcieli tramwaju na „zamieszkanych terenach” i dlatego planowana linia na południe prowadzi przez las.

 2. AA 19 grudnia, 2023 at 12:10 pm - Reply

  Drobna korekta: tramwaj kursować będzie do przystanku Park Śląski Wejście Główne a nie Stadion Sląski.
  Zawracanie najprawdopodobniej na Pętli Wschodniej bez możliwości wysiadania/wsiadania – brak tam przystanku i platformy do wsiadania.
  Na ciągu stadion – centrum miasta bardzo dobra częstotliwość kursowania się zrobiła – 16 kursów na godzinę czyli mamy przejeżdżający tramwaj średnio co ~3,5 minuty. Toż to praktycznie metro.

Dodaj komentarz

*
*