Reklama

Teatr kontra przemoc. Festiwal Sztuki Reżyserskiej Interpretacje 2016

Łukasz Kądziołka
Neofaszyści na Podlasiu, II Wojna Światowa oczami niemieckiego oficera i Europa z perspektywy uchodźcy. Kolejna edycja festiwalu to kolejny temat przewodni. Do walki o “Laur Kondrada” stanie 5 reżyserów. Chociaż festiwal ruszy dopiero w listopadzie, to dzisiaj rozpoczną się wydarzenia mu towarzyszące.

“Przemoc. STOP!” to hasło tegorocznej, już 18. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje. Podczas konferencji w siedzibie Miasta Ogrodów zaprezentowany został jego program. Spektakle mają poruszać problem narastającej na świecie przemocy. – Kiedy oglądaliśmy wybrane przez nas spektakle, to sprawa emocji, agresji, siły to był dominujący wątek. Trudny do pominięcia – uzasadniała Katarzyna Janowska, dyrektor artystyczna festiwalu. Twórców oceniać będą Roman Dołżański, Adam Ferency, Agnieszka Glińska, Lech Majewski i Paweł Mykietyn. Każdy z członków jury będzie miał do dyspozycji 11 tys. zł. Nagrodę przyzna najlepszemu, jego zdaniem, reżyserowi. Laureatem zostanie ten, który zdobędzie uznanie przynajmniej 3 jurorów. Wśród spektakli, zakwalifikowanych do udziału w konkursie głównym, publiczność zobaczy dzieła takich twórców jak: Piotr Ratajczak, Janusz Opryński, Agata Duda-Gracz, Iwan Wyrypajew, Jan Klata. Festiwal Interpretacje 3Poza tym, jak co roku, w festiwalowym programie znalazło się miejsce dla ich młodszych stażem kolegów. Jednak w tegorocznej edycji nieco zmieniła się forma Młodych Interpretacji. – Chcieliśmy wyeksponować sekcję skierowaną do debiutujących i młodych artystów. Będzie przyznawana nagroda, a jurorami będą jurorzy głównego konkursu – wyjaśnia Janowska. W tej kategorii na scenie odegrane zostaną spektakle 4 młodych reżyserów. Najlepszy z nich dostanie nagrodę w wysokości 5 tys. zł. Publiczność też będzie mogła docenić jednego z twórców. Nagrodę widzów w wysokości 10 tys. zł, ufunduje samorząd Województwa Śląskiego.

Festiwal zakończy się spektaklem mistrzowskim w reżyserii Pawła Miśkiewicza. Sztuka “Podopieczni”, na podstawie tekstu noblistki Elfriede Jelinek, podejmuje aktualny temat kryzysu migracyjnego. Poza tym w trakcie Interpretacji, w Strefie Centralnej, powstanie klub festiwalowy. W nim odbędą się dyskusje, spotkania z twórcami i koncerty. Wstęp na te wydarzenia będzie wolny. Podobnie jak cykl pod nazwą Teatr Dzielnicowy. W jego trakcie, w dzielnicach Katowic, zaprezentują się teatry amatorskie z regionu. Najlepszy z nich wystąpi 10 listopada w Pałacu Młodzieży przed szerszą publicznością. Dzieci też będą widzami. Śląski Teatr Lalki i Aktora przygotował dla nich dwa spektakle. XVIII Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej Interpretacje potrwa od 5 do 13 listopada. Jego organizacja będzie kosztowała 1,140 mln zł, z czego 900 tys. zł wyłoży miasto. Ceny biletów na spektakle będą się wahały od 20 zł do 80 zł. Będą dostępne na ticketportal.pl i w miejscach spektakli. Pełny program festiwalu jest dostępny TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*