Reklama

TBS szuka chętnych na mieszkania w Zawodziu

G. Ż.
TBS Katowice szuka chętnych na mieszkania w nowej inwestycji przy ul. Szerokiej w Zawodziu. W środę 25 listopada rozpoczął się nabór uzupełniający. Do wyboru jest 13 lokali.

Wydawało się, że TBS nie będzie miało problemów z zasiedleniem nowych mieszkań przy ul. Szerokiej 17, 19. Podczas pierwszego naboru zgłosiło się bowiem więcej chętnych niż było dostępnych mieszkań. Jednak w trakcie weryfikacji wniosków okazało się, że nie wszyscy spełniają kryteria. Mówiąc wprost, część osób miała zbyt niskie, a część zbyt wysokie dochody. Dlatego został ogłoszony nabór uzupełniający, który potrwa do 11 grudnia 2020.

Wniosek o zawarcie umowy najmu będzie można wypełnić i złożyć do Urzędu Miasta Katowice wyłącznie drogą elektroniczną poprzez System Elektronicznej Komunikacji Administracji Publicznej SEKAP (www.sekap.pl).

Dostępnych jest 13 mieszkań jedno, dwu i trzypokojowych o powierzchni od 30 do 65 m kw.

W całym budynku, który ma 6 kondygnacji (w tym jedna podziemna), są 43 mieszkania. W garażu podziemnym znalazły się 33 miejsca postojowe, a w garażach na poziomie parteru 9 miejsc. Planowany czynsz dla najemców za wynajem miejsca postojowego na poziomie – 1 będzie to 180 zł brutto/m-c, natomiast na poziomie 0 – 230 zł/brutto. Jeśli chętnych będzie więcej, wówczas przeprowadzone zostanie losowanie.

Wszystkie mieszkania zrealizowane są w standardzie „pod klucz”, czyli wyposażone są w urządzenia sanitarne (miska ustępowa na stelażu, wanna lub natrysk, umywalka) i kuchenne (zlewozmywak, kuchenka elektryczna), a także w opomiarowane instalacje: elektryczną, ciepłej i zimnej wody oraz centralnego ogrzewania.

Osoby, które spełnią kryteria i będą mogły wynająć mieszkanie przy ul. Szerokiej, muszą wpłacić tzw. partycypację w wysokości 1052 zł/m kw. Przy mieszkaniu o powierzchni np. 50 m kw. będzie to ponad 50 tys. zł. To pieniądze, które zostaną najemcy zwrócone, jeśli w którymś momencie zdecyduje się wyprowadzić.

Najemcy mieszkań będą mogli ubiegać się o rządowe dopłaty do czynszu, którego wysokość to 17,07 zł/m kw. Szczegóły znajdują się w tabelce obok. Powierzchnia normatywna to liczba metrów kwadratowych, do których można dostać dopłatę (samo mieszkanie może być większe).

Kto może się starać o mieszkanie w TBS na ul. Szerokiej?

Podstawowym kryterium jest to dochodowe. Mówiąc ogólnie, żeby zamieszkać w TBS, nie można zarabiać ani zbyt mało, ani zbyt dużo. Szczegóły w tabelkach poniżej. Co ważne, pod uwagę brany jest dochód, który zostaje po odliczeniu kosztów uzyskania przychodu i składek ma ubezpieczenie społeczne. Mówiąc inaczej, to kwota, którą dostajemy „na rękę” plus podatek i składka zdrowotna.

Drugim ważnym kryterium jest brak tytułu prawnego do jakiegokolwiek innego mieszkania na terenie Katowic. Tytuł prawny to np. własność, najem, dzierżawa. Oczywiście w momencie składania wniosku można wynajmować inne mieszkanie, ale kiedy odbierze się klucze do tego na ul. Szerokiej, tego tytułu prawnego już mieć nie można.

Jeśli chętnych będzie więcej niż dostępnych mieszkań, decydować będą punkty. Te zostały określone w uchwale rady miasta. Najwięcej, bo 50 pkt. potencjalni najemcy dostaną za rozwiązanie umowy najmu z miastem na dotychczas zajmowany lokal komunalny. Innymi słowy, chodzi tutaj o zwolnienie lokalu gminnego i przeniesienie się do TBS-u. Za każde dziecko do 18. roku życia będzie można dostać 5 pkt. Z kolei na 10 pkt. zostało wycenione rozliczanie się z podatku dochodowego w Katowicach. 7 pkt. można dostać za bycie osobą do 40. roku życia. Z kolei 2 pkt. będą przysługiwać za posiadanie niepełnosprawnego dziecka do 16. roku życia.

Szczegółowe informacje można znaleźć TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*