Reklama

Tak wygląda teraz Hala Parkowa wewnątrz [ZDJĘCIA]. Będzie konkurs na koncepcję Centrum Nauki

Ł. K.
Był sklep, a ma być Centrum Nauki. Miasto podejmuje pierwsze kroki w kierunku realizacji inwestycji, która była jednym z punktów programu wyborczego Marcina Krupy. Wybrany został operator konkursu na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną. Procedura będzie podobna jak w przypadku stadionu miejskiego.

Przez jakiś czas o inwestycji w Hali Parkowej było cicho. Pojawiły się nawet spekulacje, że miasto zrezygnuje z Centrum Nauki. Zanim obiekt powstanie minie jeszcze kilka lat. Jednak miasto w końcu zaczęło przygotowania do inwestycji. Centrum Nauki ma powstać w Hali Parkowej, ale będzie to jedynie fragment całego kompleksu. Obok hali mają zostać wybudowane dwa nowe budynki. Obiekt, w którym jeszcze niedawno działał sklep sieci Alma, ma zmienić się całkowicie. – Chcemy, aby zyskał zupełnie nową rolę. To centrum nauki wzorowane na tym, które jest w Warszawie. Natomiast tutaj utożsamiane z tym, co jest najlepsze w nauce na Śląsku. Będzie opierał się na czterech filarach, m.in. na energetyce, architekturze, na nowych technologiach – w tym także na esporcie – oraz medycynie – mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy UM Katowice.

PRZECZYTAJ TEŻ: Miasto nie rezygnuje z budowy centrum nauki

Miasto chce, żeby Centrum Nauki stało się drugą strefą kultury na południu centrum Katowic. O tym jak będzie wyglądał kompleks zadecydować ma konkurs. Podobnie jak w przypadku stadionu miejskiego jego przeprowadzeniem zajmie się SARP. To jedyny podmiot, który wziął udział w przetargu na operatora konkursu. Od momentu podpisania umowy stowarzyszenie będzie miało 7 miesięcy na zrealizowanie zamówienie. Wynikiem konkursu będzie wybranie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej. Miasto zapłaci za konkurs ok. 290 tys. zł brutto. Samo Centrum Nauki ma powstać w 2022 roku, a szacunkowy koszt inwestycji to ok. 200 mln zł.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*