Reklama

Miasto nie rezygnuje z budowy centrum nauki

Ł. K.
Nowoczesny obiekt z wystawami podzielonymi na 4 strefy to jedna z kluczowych inwestycji w programie wyborczym prezydenta Marcina Krupy. Dzisiaj ogłoszony został przetarg na wybór operatora, który przeprowadzi konkurs na koncepcję centrum. Trudno powiedzieć kiedy może ruszyć budowa.

Budowa Centrum Nauki w Katowicach o krok bliżej. Inwestycja to jeden z punktów programu prezydenta Marcina Krupy w trakcie poprzednich wyborów. W ubiegłym roku koncepcja Centrum Nauki trochę się zmieniła. Działalność ma być skupiona na czterech specjalizacjach: energetyce, medycynie, technologiach informacyjnych i komunikacyjnych z uwzględnieniem eSportu oraz  architekturze i urbanistyce. Na siedzibę centrum wybrana została Hala Parkowa przy Parku Kościuszki, w której jeszcze niedawno mieścił się sklep sieci Alma. Oferta Centrum Innowacji ma umożliwiać zdobywanie praktycznej wiedzy. Znajdą się tam, oprócz głównych wystaw, mniejsze strefy takie jak: świat dziecka, pokój doświadczeń, wystawy czasowe, teatr i kino naukowe oraz strefa odpoczynku. Inwestycja obejmie nie tylko Halę Parkową, ale teren wokół niej. Łącznie ma zająć działki o powierzchni ok. 8 400 m kw. O wyborze tego miejsca zadecydowało głównie dobre skomunikowanie. Zarówno z centrum Katowic, jak i autostradą A4. – O takiej lokalizacji Centrum Nauki zdecydowała także chęć stworzenia „drugiego bieguna” kultury i nauki w mieście, który będzie zachęcał zarówno turystów, jak i mieszkańców do przemieszczania się wzdłuż najatrakcyjniejszej osi urbanistyczno-architektonicznej miasta. Do tej pory taką funkcję pełni Strefa Kultury – mówi prezydent Marcin Krupa.

Jednak zanim Centrum Nauki będzie mogło powstać, minie jeszcze sporo czasu. Dzisiaj miasto ogłosiło przetarg na wybór podmiotu, który zorganizuje konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną. Otwarcie ofert zgłoszonych do przetargu zaplanowane jest na 12 lipca. Pod uwagę będą brane: cena (kryterium o wadze 60%) i doświadczenie firmy (kryterium o wadze 40%). Wybór operatora konkursu powinien nastąpić w sierpniu br. Na przeprowadzenie konkursu będzie miał 7 miesięcy. Oznacza to, że zwycięska koncepcja zaprezentowana zostanie w I kwartale 2019 roku. Za konkurs miasto zapłaci ok. 238 tys. zł netto. Zwycięzca podpisze umowę na wykonanie projektu. Prace nad nim powinny potrwać 18 miesięcy. Następnie ruszy budowa, której zakończenie zaplanowano na 2022 rok. Według wstępnych założeń, budowa Centrum Nauki ma zostać sfinansowana z kredytu Europejskiego Banku Inwestycyjnego, budżetu miasta oraz z pozyskanych funduszy unijnych. Szacowany koszt inwestycji to ok. 200 mln zł.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*