Reklama

Sto lat niepodległości. Co ciekawego dzieje się w Katowicach i okolicy

Redakcja
Zbliża się 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Nie tylko 11 listopada, ale również w sobotę będzie można spędzić to ważne święto na kilka sposobów. Dużo atrakcji czeka mieszkańców na pl. Sejmu Śląskiego i na Stadionie Śląskim. Są też sportowe i filmowe propozycje.

SOBOTA

Bieg „Wolność na 5”, III LO im. A. Mickiewicza

Wolnościowy bieg na ulicach Katowic. Na dwóch dystansach zmierzy się około 500 biegaczy. Każdy z zawodników otrzyma pamiątkowy, biało-czerwony medal. Będą też inne, niepodległościowe gadżety, a na mecie poczęstunek. Start i meta biegu zostanie zlokalizowana obok III LO im. A. Mickiewicza przy ul. Mickiewicza 11. Ubrani w biało-czerwone barwy biegacze wyruszą o godz. 11.30. Początek imprezy ok. godz. 11. Więcej o biegu i utrudnieniach dla kierowców oraz pasażerów komunikacji miejskiej pisaliśmy TUTAJ.

NIEDZIELA

Święto Niepodległości na Stadionie Śląskim

Laserowa strzelnica, dmuchańce, pokazy laserów i koncerty. Na rodzinnej imprezie na Stadionie Śląskim będzie można pooglądać militaria. Zaprezentowane zostaną także zabytkowe rowery oraz mundury z czasów I wojny światowej. Policjanci przygotowali pokaz tresury psa policyjnego. Będzie też muzyka. Na scenie wystąpią zespoły: Fajters, Formax czy  Natalee. Z kolei gwiazdą wieczoru będzie Miuosh. Od razu po jego koncercie goście stadionu będą mogli podziwiać pokaz laserów. Impreza potrwa cały dzień od 12 do 19. Wstęp jest wolny, a samochód będzie można zostawić na terenie Parku Śląskiego na cały dzień. 11 listopada opłata za parking wyniesie 10 zł. Pełny program imprezy TUTAJ.

1918 – Święto Niepodległości w Kinie Kosmos

Filmowe atrakcje na 100-lecie niepodległości przygotowało kino Kosmos. Widzowie będę mogli zobaczyć czym żyli ówcześni Polacy po odzyskaniu wolności. Wyświetlone zostaną filmy „Jadzia” (1936) i „Ludzie Wisły” (1938). Pomiędzy seansami odbędą się pokazy przedwojennych kronik filmowych. Wstęp kosztuje 14 zł. Początek wydarzenia o godz. 17. Więcej TUTAJ.

Muzyka Niepodległa. Miuosh w NOSPR

Będą dodatkowe bilety na niedzielny koncert w NOSPR. Publiczność usłyszy tam wyjątkowe aranżacje i wyjątkowych gości. Raper z Katowic wystąpi na scenie ze swoimi kolegami z FDG Orkiestra, a towarzyszyć im będą muzycy NOSPR. Poza tym polskie piosenki zaśpiewają m.in. Marcelina, Justyna Święs, Muniek Staszczyk, Sebastian Riedel i Maciej Lipina. Wejściówki na koncert rozeszły się szybko, a kolejki były długie. Jak zapowiada organizator, dodatkowe 200 biletów będzie dostępne w sobotę, 10 listopada, o godz. 10 w kasach siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Samo wydarzenie rozpocznie się o godz. 21. Więcej o koncercie Miuosha pisaliśmy TUTAJ.

CAŁY WEEKEND

100-lecie odzyskania niepodległości ze Śląskim Urzędem Wojewódzkim

Wielki świetlny pokaz o odzyskaniu niepodległości połączony z występem Teatru Ognia Nam-Tara z Chorzowa na placu Sejmu Śląskiego i nocne zwiedzanie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, a wcześniej, o godz. 13, piknik wojskowy na pl. Bolesława Chrobrego. Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczną się już w sobotę. Wydarzenia zakończy odegranie hymnu Polski o północy. Natomiast 11 listopada obchody rozpocznie występ Orkiestry Dętej Katowice i chóru oraz msza św. w Archikatedrze Chrystusa Króla. Później odbędzie się defilada z wozami wojskowymi i parada z udziałem szwadronu 3. Pułku Ułanów Śląskich, orkiestry Wojska Polskiego. W trakcie nadal będzie można pooglądać militaria, m.in. czołg LEOPARD z 10. brygady Kawalerii Pancernej Świętoszów oraz Rosomak z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. Więcej TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*