Reklama

Stacje Piotrowice i Podlesie do przebudowy oraz 3 nowe przystanki. Powstanie brakujący projekt linii kolejowej Katowice-Tychy

Ł. K.
W Katowicach jeszcze w tym roku ma zacząć się ogromna kolejowa inwestycja. Rozbudowa linii E65 dotrze tylko do Piotrowic. Ostatni, brakujący odcinek tego szlaku kolejowego jeszcze nie jest nawet zaprojektowany, ale właśnie ogłoszono przetarg.

Umowa jeszcze nie została podpisana, ale wszystko wskazuje na to, że niebawem rozpocznie się przebudowa węzła katowickiego. Jak informowaliśmy w styczniu, PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły już po raz drugi wybór wykonawcy dla przebudowy odcinka linii E65 Katowice Szopienice Południowe – Katowice Piotrowice (z wyjątkiem stacji w Piotrowicach). Pierwsze utrudnienia na torach zarządca infrastruktury przewiduje w czerwcu. Wygląda więc na to, że zapowiadana od wielu lat rozbudowa, która pozwoli na oddzielenie ruchu lokalnego od dalekobieżnego, zbliża się wielkimi krokami. Więcej na jej temat pisaliśmy TUTAJ.

Stacja Katowice Piotrowice.

Odcinek Szopienice – Piotrowice to tzw. LOT A. Aktualnie PKP PLK realizuje już pierwsze prace budowlane na dwóch innych odcinkach linii E65. Mowa o LOT A1, czyli od Będzina przez Sosnowiec do Katowic Szopienic Południowych oraz LOT B, czyli od Tychów do Goczałkowic. Jednak jeden odcinek jest mocno opóźniony w stosunku do tych wymienionych. Chodzi o fragment linii kolejowej pomiędzy Piotrowicami a Tychami. Tutaj nie ma nawet gotowego projektu, ale Polskie Linie Kolejowe właśnie ogłosiły przetarg na jego wykonanie.
Głównym założeniem, jak w przypadku pozostałych odcinków, jest dobudowa torów, co zwiększy przepustowość. Poza tym projekt będzie obejmował przebudowę stacji Tychy wraz z budową nowego przejścia pod torami połączonego z peronami za pomocą schodów i wind. Zaprojektowane na nowo zostaną również stacje Katowice Piotrowice i Katowice Podlesie. Obydwie mają być przystosowane do obsługi osób z ograniczoną możliwością poruszania się. Dostęp do kolei mają poprawić dwa nowe przystanki w Katowicach przy ul. Tunelowej i ul. Niezapominajek oraz jeden w Tychach Mąkołowcu.

Ogłoszony dzisiaj przetarg potrwa do 7 marca, kiedy zostaną otwarte oferty.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*