Reklama

Jest szansa, że wielka przebudowa torów w Katowicach rozpocznie się w czerwcu

Ł. K.
Kolejowa inwestycja pomiędzy Szopienicami a Piotrowicami za ok. 4 miliardy złotych miała być już w trakcie realizacji. Minęły prawie dwa lata od momentu ogłoszenia, a przetarg na budowę nowych torów i przystanków kolejowych nadal nie został rozstrzygnięty. Jeśli uda się podpisać umowę, to w czerwcu mogą pojawić się pierwsze utrudnienia.

PKP Polskie Linie Kolejowe po raz drugi ogłosiły wybór najkorzystniejszej oferty w przetargu na przebudowę infrastruktury kolejowej na odcinku od Szopienic Południowych do Piotrowic. W sierpniu zeszłego roku wybrana została oferta polsko-chińskiego konsorcjum, w którego skład weszły firmy Intercor Sp. z o. o. i Stecol Corporation. Konsorcjum mocno zeszło z ceny w porównaniu do pierwotnej oferty. Początkowo wykonawcy zaproponowali ok. 6 mld złotych, a w aukcji internetowej – już ok. 3,8 mld złotych. Do przewidzenia było złożenie odwołania przez pozostałych oferentów. Stawka to kilkuletni kontrakt za kilka miliardów złotych. Tak też się stało.

Został wybrany nowy wykonawca

W efekcie złożonych odwołań, Krajowa Izba Odwoławcza unieważniła w październiku ubiegłego roku wybór PKP PLK. Przetarg ogłoszony w lutym 2022 roku pozostawał nierozstrzygnięty. W tym tygodniu, 9 stycznia, zarządca infrastruktury poinformował o ponownym wyborze najkorzystniejszej oferty. Wybrano konsorcjum Torpol i Intop Warszawa, które zaproponowało 5,7 mld zł brutto w pierwszym otwarciu ofert. Teraz cenę obniżyło do 4,1 mld zł brutto. Szansa na podpisanie umowy jest większa niż do tej pory, ponieważ w grze został tylko jeden wykonawca, którego oferta została niżej oceniona w procedurze przetargowej. Jednak nadal konsorcjum firm, w którym liderem jest ZUE S.A. może złożyć odwołanie.

100 kilometrów torów i trzy nowe przystanki

Przypomnijmy, że mowa o fragmencie wielkiej przebudowy linii E65, odcinek Katowice Szopienice Płd. – Katowice – Katowice Piotrowice (bez stacji w Piotrowicach). To tzw. LOT A, którego realizacja jest kluczowa dla poprawy przepustowości węzła katowickiego. Obecnie trwają już prace na innym odcinku Będzin – Sosnowiec – Szopienice Południowe (LOT A1). Przypomnijmy, że inwestycja będzie polegała przede wszystkim na zmianie układu torowego. Dzięki temu osobne tory będą miały do dyspozycji pociągi dalekobieżne i regionalne. Większa przepustowość jest jednym z najważniejszych celów. Jednak prace będą miały również duży wpływ na infrastrukturę pasażerską.

Stacja Katowice

W liczbach inwestycja na katowickim odcinku, od Szopienic do Piotrowic, przedstawia się tak: modernizacja 14 peronów, likwidacja 5 przejazdów kolejowych, przebudowa prawie 100 km torów i 133 km sieci trakcyjnej. Inwestycja sprawi, że pociągi będą mogły poruszać się z prędkością 160 km/h.

Niebieskimi kropkami zaznaczono lokalizacje nowych stacji.

W samych Katowicach powstać mają 3 nowe przystanki: Katowice Uniwersytet (ul. Paderewskiego), Katowice Akademia (wiadukt nad ul. Francuską), Katowice Kokociniec (ul. Szadoka). Istniejący przystanek Katowice Brynów zostanie przesunięty w rejon autostrady A4, bliżej Bugli. Istniejące stacje – Katowice Zawodzie, Katowice, Katowice Ligota – zostaną zmodernizowane. Poza tym całkowicie przebudowane zostaną wiadukty kolejowe m.in. nad ulicami Damrota, Francuską, św. Jana czy Mikołowską. Zmieni się też przejście podziemne pomiędzy Wojewódzką a Mariacką.

Pierwsze utrudnienia (być może) za kilka miesięcy 

Jak informuje PKP PLK, zamknięcia torowe są przewidziane na połowę czerwca. Do tego czasu planowane jest podpisanie umowy z wykonawcą robót. Plany te potwierdza rozkład jazdy PKP Intercity. Od 10 grudnia niektóre pociągi omijają Katowice. Początkowo rozkład układano z myślą o zbliżających się utrudnieniach. Gdy było już wiadomo, że prace nie ruszą, przewoźnik zwrócił się do zarządcy infrastruktury. „PKP Intercity zawnioskowało o przywrócenie kursowania pociągów przez Katowice do korekty rozkładu jazdy zaplanowanej na marzec. Zarządca infrastruktury wyraził zgodę na przywrócenie przez Katowice tras pociągów IC Piast i IC Podhalanin. Natomiast nie otrzymaliśmy takiej zgody dla pociągów TLK Galicja, IC Cracovia oraz IC Porta Moravica” – informuje biuro prasowe PKP Intercity. W związku z planowanym na bieżący rok rozpoczęciem prac modernizacyjnych na węźle katowickim część pociągów dalekobieżnych została skierowana przez Czechowice-Dziedzice.
Zgodnie z przetargiem realizacja inwestycji ma potrwać 48 miesięcy od momentu podpisania umowy.


Komentarze

  1. […] Umowa jeszcze nie została podpisana, ale wszystko wskazuje na to, że niebawem rozpocznie się przebudowa węzła katowickiego. Jak informowaliśmy w styczniu, PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły już po raz drugi wybór wykonawcy dla przebudowy odcinka linii E65 Katowice Szopienice Południowe – Katowice Piotrowice (z wyjątkiem stacji w Piotrowicach). Pierwsze utrudnienia na torach zarządca infrastruktury przewiduje w czerwcu. Wygląda więc na to, że zapowiadana od wielu lat rozbudowa układu torowego, która pozwoli na oddzielenie ruchu lokalnego od dalekobieżnego, zbliża się wielkimi krokami. Więcej na jej temat pisaliśmy TUTAJ. […]

Dodaj komentarz

*
*