Reklama

Są wyniki głosowania w Budżecie Obywatelskim. Jak zwykle, dominują remonty i doposażenie szkół, przedszkoli i bibliotek

Dzięki głosowaniu mieszkańców, na ul. Żwirki i Wigury pojawi się dużo zieleni.

G. Ż.
Urząd miasta opublikował wyniki głosowania na projekty zgłoszone w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Wśród zwycięskich wniosków, czyli takich, które trafią do realizacji, dominują remonty i doposażenie szkół i przedszkoli oraz bibliotek. Łącznie zrealizowanych zostanie 119 zadań.

Po raz kolejny dzięki BO katowiccy strażacy zyskają nowy wóz bojowy. Tym razem w ten sposób sprzęt pozyska OSP Podlesie. Wniosek o zakup samochodu wygrał głosowanie ogólnomiejskie, zdobywając 11 285 głosów. Drugie miejsce zajął pomysł rewitalizacji stawu Kozubek na os. Witosa, który znajduje się na terenie po byłej kopalni węgla kamiennego „Kleofas” (8 221 głosów). Mieszkańcy poparli też takie wnioski jak np. zakup fotopułapek, Piano Tężnia Festiwal czy zakup odzieży klubowej dla zawodników UKS Pałac Młodzieży Katowice (szachiści).

Wśród projektów lokalnych dominują te związane z placówkami oświatowymi i miejskimi bibliotekami. W śródmieściu najwięcej głosów zyskał projekt sensorycznego placu zabaw przy SP 37 (1259 głosów). Zrealizowany zostanie też pomysł odbrukowania części chodnika przy ul. Żwirki i Wigury oraz ul. Mikołowskiej i posadzeniu w to miejsce drzew, krzewów i bylin (1 107 głosów).

W kilku dzielnicach, dzięki głosowaniu w BO, poprawi się infrastruktura rowerowa. Przykładowo, na ternie  RJP Brynów część wschodnia – Osiedle Zgrzebnioka powstanie droga rowerowa wzdłuż ul. Meteorologów i ul. Ceglanej, a na terenie Ligoty pasy rowerowe na ul. Medyków, od ul. Zarańskiego do Szpitala Kolejowego. Z kolei na os. Witosa zostanie zbudowana droga równoległa do ul. Kochłowickiej od ul. Barlickiego do ul. Witosa, a na os. Tysiąclecia ścieżka wzdłuż ul. Mieszka I i ul. Tysiąclecia do Al. Bolesława Krzywoustego. Zmieniona zostanie nawierzchnia drogi rowerowej wzdłuż ul. Mysłowickiej (od ul. Kolistej do ul. Szopienickiej)

Przegłosowane zostały też wnioski o kamery monitoringu (na os. Kukuczki, w Dąbrówce Małej i w Zarzeczu) oraz wybiegi dla psów: w  Załężu, na Osiedlu Tysiąclecia oraz w Piotrowicach.

W Podlesiu lampami LED doświetlonych zostanie 9 przejść dla pieszych wzdłuż ul. Armii Krajowej i Uniczowskiej. W Kostuchnie zamontowany zostanie radarowy wyświetlacz prędkości, który będzie sygnalizował kierującym pojazdami ewentualne przekroczenie dopuszczalnej prędkości (w rejonie Miejskiego Przedszkola nr 42). W Zarzeczu pojawią się podświetlone znaki informujące o dwóch przejściach dla pieszych na ul. Grota Roweckiego, a nowe, aktywne oznakowanie przejścia dla pieszych znajdzie się na ul. Granicznej przy Szkole Podstawowej nr 4.

Są też tzw. zadania miękkie, jak jarmarki bożonarodzeniowe w Kostuchnie, Zarzeczu i Podlesiu, warsztaty taneczne w Ligocie czy wydarzenia kulturalne na os. Witosa.

Wyniki głosowania w BO w Katowicach można znaleźć TUTAJ.

Frekwencja w tegorocznym głosowaniu do BO wyniosła 15,84%. Najchętniej głosowali mieszkańcy Podlesia (31,73%), Załęża (26,32%) i Murcek (25,38%). Do tych najaktywniejszych dzielnic trafią w przyszłym roku dodatkowe, bonusowe pieniądze, ponad 21 tys. zł dla Podlesia, 13 tys. zł dla Załęża oraz prawie 9 tys. zł dla Murcek.


Tagi:

Komentarze

  1. Tomasz 23 września, 2021 at 9:37 am - Reply

    Istnieje jakaś wizualizacja tych zielonych chodników?

  2. Marek 22 września, 2021 at 11:43 pm - Reply

    Może ulotki ,lub plakaty ,powiadomią w przyszłym roku o Głosowaniu.W tym roku niedotarły informacje o terminie Głosowania…( Puplikat- może i powiedziano,ale nie napisano.)

  3. M 22 września, 2021 at 10:05 pm - Reply

    Cieszy ze odbrukowanie chodników przeszło!

Dodaj komentarz

*
*