Reklama

Rozpoczyna się wyburzanie biurowca na os. Witosa. W jego miejsce powstanie budynek mieszkalny ze żłobkiem

Grzegorz Żądło
Za kila dni ma się rozpocząć wyburzanie starego biurowca przy ul. Kossutha na os. Witosa. Jednocześnie rozpocznie się projektowanie nowego budynku, w którym znajdą się mieszkania, żłobek i siedziba miejskiej biblioteki. Inwestorem jest Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

Kilka lat temu miasto próbowało sprzedać biurowiec przy ul. Kossutha 7 w przetargu. W pierwszym cena wywoławcza wynosiła 5,22 mln zł. Chętnych jednak nie było. W drugim przetargu cena została obniżona do 4 mln zł, ale ponownie nikt nie był zainteresowany.

Mimo różnych planów, budynek cały czas stał pusty. Prawdopodobnie, potencjalnych kupców odstraszył jego stan oraz to, że znajduje się w nim azbest. Dlatego zapadła decyzja, że zajmie się nim KTBS. Zajmie się w ten sposób, że go wyburzy, a na pustej już działce postawi budynek mieszkalno-usługowy. Koncepcja jest gotowa, ale to zwycięzca przetargu będzie musiał jednocześnie zaprojektować i wybudować obiekt.

Według wstępnych założeń, mieszkania w nowym budynku miały być przeznaczone głównie dla singli. Jednak zainteresowanie niedawno oddaną do użytku inwestycją KTBS przy ul. Leopolda, w której poszukiwane były głównie duże mieszkania, zweryfikowało te plany. Dlatego teraz jest mowa głównie o mieszkaniach 3, 4 i 5-pokojowych. W budynku ma się też znaleźć żłobek z 90 miejscami. Miałaby się tu także przenieść dyrekcja Miejskiej Biblioteki Publicznej, która mieści się w pobliskim budynku przy ul. Kossutha 11.

Pierwszy przetarg, ogłoszony w sierpniu 2021 roku i rozstrzygnięty we wrześniu, został ostatecznie unieważniony 2 grudnia. KTBS wybrało ofertę PBO Śląsk Sp. z o.o. z Sosnowca, która zaoferowała 48 838 000 zł. Ta kwota mieściła się w kosztorysie przygotowanym przez miejską spółkę, który wynosił 50 019 410 zł. Jednak jeden z oferentów odwołał się do Krajowej Izby Odwoławczej podkreślając, że PBO Śląsk zastosowało do wyliczenia swojej oferty zaniżony VAT do prac rozbiórkowych. KIO podzieliła to stanowisko.

KTBS ogłosiło więc kolejny przetarg. Termin składania ofert minął 3 lutego. Zgłosiło się 5 firm. Większość, co się ostatnio rzadko zdarza, zmieściła się w zakładanym budżecie, który wynosił 50 019 410,66 zł brutto. Na dodatek, ceny zaproponowane przez wykonawców były do siebie bardzo zbliżone. Ostatecznie za najlepszą została uznana oferta spółki RISER z Jaworzna, która zaproponowała 46 985 128,24 zł brutto. To dobrze znana w Katowicach firma, która wykonała już kilka inwestycji dla KTBS, w tym m.in. blok przy ul. Krasińskiego.

Do zadań wykonawcy będzie należała rozbiórka budynku biurowego typu Lipsk i utylizacja materiałów niebezpiecznych, a także zaprojektowanie i wybudowanie obiektu mieszkalno-biurowego. RISER wybrał już podwykonawcę do tego zadania. – Przekazanie placu budowy planujemy 9 maja. W tym dniu zostanie także ogrodzony plac budowy. W pierwszej kolejności zostaną przeprowadzone prace związane z uprzątnięciem budynku z elementów wyposażenia i zalegających w nim odpadów komunalnych. Następnym etapem będzie usunięcie z wewnątrz elementów niekonstrukcyjnych, w tym zawierających azbest. Odpady z azbestu zostaną przekazane do utylizacji uprawnionemu do tego podmiotowi – poinformował nas Piotr Góralczyk, prezes spółki RISER. – Kolejnym etapem będzie mechaniczna rozbiórka budynku z wykorzystaniem koparki wyburzeniowej wyposażonej w ramię o długości 32 metry, zakończone nożycami do cięcia stali lub betonu.

Prace wyburzeniowe mają potrwać 3 miesiące. Równocześnie będą trwały prace projektowe nowego obiektu, który powstanie w miejscu wyburzonego biurowca. Będzie to 9-kondygnacyjny obiekt z podziemnym parkingiem.

Według koncepcji przygotowanej przez KTBS, w budynku ma się znaleźć około 75 mieszkań w dwóch wieżach, które połączy niższy łącznik. Na parterze i pierwszym piętrze łącznika mają się mieścić miejski żłobek i dyrekcja Miejskiej Biblioteki Publicznej. Na poziomie -1 oraz na zewnątrz zaplanowano około 170 miejsc parkingowych.

Mieszkania na os. Witosa będzie można wynająć, ale nie będzie można ich wykupić. Przyszli lokatorzy będą musieli m.in. wpłacić tzw. zwrotną partycypację, czyli pokryć część kosztów budowy oraz kaucję w wysokości 12-miesięcznego czynszu.

Nowy obiekt ma powstać w ciągu 2 lat.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*