Reklama

Rozpoczęła się budowa nowego Nikiszowca

Łukasz Kądziołka
Trwa budowa nowego Nikiszowca niedaleko ul. Górniczego Dorobku. To pierwsza inwestycja z rządowego programu Mieszkanie Plus w Katowicach. Jak zapewnia inwestor, na razie prace przebiegają zgodnie z planem. Osiedle ma być gotowe za dwa lata. Na nabór do nowych mieszkań trzeba będzie jeszcze poczekać.

Nowy Nikiszowiec to pierwsza realizacja rządowego programu Mieszkanie Plus w Katowicach. Teren położony na tzw. Mrówczej Górce został przekazany wykonawcy, firmie IDS-BUD S.A., w marcu. Jednak dopiero od niedawna widać pierwsze postępy na placu budowy w pobliżu ul. Górniczego Dorobku. Na razie łatwiej tu dojechać na rowerze niż samochodem, ale w planach jest już budowa drogi, która zapewni dojazd do nowego osiedla. Na działce, którą przekazało miasto, ma powstać 509 mieszkań. Łącznie będzie tam 30 tys. m kw. powierzchni mieszkalnej. Większość lokali w 4-kondygnacyjnych budynkach ma być 2- i 3-pokojowych o powierzchni ok. 60 m kw. Inwestorem nowego Nikiszowca jest spółka celowa utworzona przez Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości i Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

PRZECZYTAJ TEŻ: Projektanci nowego Nikiszowca: Musieliśmy ciąć koszty [NOWE WIZUALIZACJE]

Jak informuje BGKN, prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Aktualnie na placu budowy trwają roboty ziemne i fundamentowanie. Osiedle ma być gotowe w czerwcu 2020 roku. Na razie nie jest znany dokładny koszt inwestycji. Jednak mówi się, że nowy Nikiszowiec ma kosztować ok. ponad 100 mln zł brutto. Mieszkania mają być wykończone „pod klucz”. Każdy będzie mógł starać się o lokal, ale wiadomo już, że najprawdopodobniej chętnych będzie dużo. Dlatego wprowadzone zostaną dodatkowe kryteria. Założenia są takie, że BGKN określi zasady ustalania minimalnej zdolności czynszowej najemców, czyli terminowego opłacania czynszu. Jednak to władze Katowic mają zdecydować, komu i na jakich zasadach przyznane zostaną mieszkania.Więcej o zasadach naboru i szacowanych kosztów mieszkań w nowym Nikiszowcu pisaliśmy TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*