Reklama

Rekordowy przetarg na najem powierzchni na dworcu autobusowym przy ul. Sądowej

Grzegorz Żądło
To rekord wszech czasów, jeśli chodzi o wynajem lokali użytkowych w Katowicach. Niespełna 19-metrowe pomieszczenie kas na dworcu autobusowym przy ul. Sądowej będzie wynajmowane za ponad 30 000 zł netto miesięcznie. Z kolei za podobnej wielkości kiosk najemca zapłaci 140 zł netto za m kw., czyli ponad 2600 zł.

W piątek 17 lipca odbyła się licytacja czynszów w dwóch lokalach znajdujących się w budynku nowego dworca autobusowego przy ul. Sądowej w Katowicach. Do wzięcia były pomieszczenia przeznaczone na kiosk oraz kasy. Zwłaszcza to drugie wzbudziło duże zainteresowanie. Z naszych informacji wynika, że „biły” się o nie dwie firmy Eurobus sp. z o.o. z Katowic i Firma Handlowo-Usługowa MSK Karpiel Maciej Stanisław z Białego Dunajca. Ostatecznie wyższą kwotę zaproponował Eurobus, który wygrał licytację i będzie co miesiąc płacił 1600 zł netto za m kw., czyli łącznie 30 288 zł netto. do tego trzeba doliczyć podatek VAT oraz media (prąd i ogrzewanie.). Jak mówi nasz informator, dobrze zorientowany w branży przewozów autobusowych i obsługi dworców, tak wysoka cena za obsługę kas nie ma żadnego uzasadnienie biznesowego. – To nie może się finansowo spiąć. Prowizje od sprzedaży biletów w komunikacji krajowej dochodzą do 8%, a na trasach międzynarodowych do 15%. Ile trzeba by sprzedać biletów, żeby na tym zarobić? Zwłaszcza, że coraz więcej transakcji dokonywanych jest poza kasami, czyli przez internet. Z tego prowizji operator kas nie ma. Dodatkowo, wystarczy, że najwięksi przewoźnicy postawią na terminale w swoich autobusach i w ten sposób ominą kasy – tłumaczy nasz rozmówca. Podejrzewa, że większą wartością niż prowizje będzie dla zwycięzcy przetargu informacja jakie trasy konkurencji mają największe obłożenie i w jakich cenach sprzedawane są na nie bilety. Eurobus jest bowiem kapitałowo powiązany z dużym graczem na rynku przewozów międzynarodowych, spółką Sindbad. Jej głównym konkurentem jest z kolei FlixBus.

Kasa na dworcu autobusowym przy ul. Sądowej w Katowicach będzie czynna co najmniej od 5 do 23, choć miasto chciałoby, żeby była otwarta całodobowo. Eurobus musi teraz zawrzeć umowy z przewoźnikami, którzy będą chcieli korzystać z dworca. Bez tego, nie będzie mógł sprzedawać biletów na ich trasy.

Obok kas znajdzie się kiosk. Będzie wynajmowany przez firmę, która walczyła z Eurobusem o kasy, czyli FHU MSK Karpiel Maciej Stanisław. Zwycięzca licytacji zaproponował 140 zł netto za m kw. czyli 2612 zł za niespełna 19 m kw.

W kiosku będzie mogła być sprzedawana prasa, bilety komunikacji miejskiej, pamiątki, upominki, artykuły tytoniowe oraz artykuły spożywcze w zamkniętych opakowaniach i napoje. Dodatkowo, może się tam mieścić kantor. Kiosk też ma być otwarty od 5 do 23 albo całodobowo.

To ostatnie wynajęta lokale na dworcu autobusowym przy ul. Sądowej. Kilka miesięcy temu licytację czynszu na najem lokalu gastronomicznego na dworcu wygrała firma Irena Cieśla-Kozakowska F.H.U. z Katowic, która zaproponowała 96 zł netto za m kw.

Lokal na piętrze budynku międzynarodowego dworca autobusowego w Katowicach ma 108,77 m kw. powierzchni. Nie ma w nim kuchni, więc można będzie w nim sprzedawać przede wszystkim dania gotowe, jak kanapki czy przekąski. Lokal będzie musiał być czynny tak jak kasy i kiosk, co najmniej do godz. 23.

Stawka wyjściowa we wszystkich licytacjach wynosiła 13 zł za m kw.

Wciąż nie wiadomo kiedy zostanie otwarty międzynarodowy dworzec autobusowy w Katowicach. Z naszych informacji wynika, że pierwszym możliwym terminem jest 18 września.


Tagi:

Komentarze

 1. Bebok 22 września, 2020 at 9:23 am - Reply

  Krupa obiecał, że nowy dworzec otworzy się latem, dziś lato się kończy a na dworcu nadal pustki…No ale też nie powiedział którego lata się otworzy…

 2. Assl 27 lipca, 2020 at 7:23 am - Reply

  Lokal gastronomiczny bez kuchni. To tylko w Katowicach mogli wymyślić.

  W budowanych basenach proponuję zrezygnować z szatni. Po co to komu.

 3. Ela kin 24 lipca, 2020 at 6:34 am - Reply

  Szkoda że nie będzie nic na ciepło podróżny powinien coś przekąsić podczas jazdy i kierowcę powinni się posilić a nie fast food kolejny niewypał w Katowicach

 4. AA 23 lipca, 2020 at 1:46 pm - Reply

  A za miesiąc miasto wyda zgodę na postawienie kontenera z punktem sprzedaży biletów za 500 zl za miesiąc 🙂
  Albo zgodę na postawienie foodtracka z żarłem 😉
  Vide obecny dworzec na Skargi i lodziarnie na Rynku

  • Piotr 23 lipca, 2020 at 9:09 pm Reply

   Ewentualnie miasto zapomni o swoim dworcu jak zapomniano o podziemnym dworcu autobusowym, gdzie wszystko lepi się od brudu, windy chyba do dziś nie działają, designerskie krzesełka są porozwalane itp itd.

   • Alex 24 lipca, 2020 at 12:57 pm Reply

    Jaki pan taki kram…

Dodaj komentarz

*
*