Reklama

Radni uchwalili plan zagospodarowania dla byłych kortów, stadionu AWF i Parku Kościuszki

Grzegorz Żądło
Mimo decyzji komisji rozwoju, która w poniedziałek zarekomendowała zdjęcie tego puntu z porządku obrad, rada miasta jednogłośnie przegłosowała w czwartek projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu m.in. byłych kortów przy ul. Astrów, stadionu AWF i Parku Kościuszki. Oznacza to, że wypracowany z mieszkańcami kompromis znalazł swoje odzwierciedlenie w finalnej wersji dokumentu. Radni, po rekomendacji prezydenta, odrzucili wszystkie uwagi inwestorów, którzy mają inne zamierzenia niż przewiduje plan.

Plan obejmuje swoim zasięgiem południowy fragment śródmieścia (kwartał ulic Szeligiewicza, Wita Stwosza, Kościuszki, Astrów, Bratków, Różana, Fiołków), Park Kościuszki, trzy ogrody działkowe (w tym im. Tadeusza Kościuszki), stadion AWF, teren były kortów przy ul. Astrów, działkę prokuratury, zabudowę przy ul. Pięknej, obszar przy Kauflandzie i staw w rejonie ul. Ligockiej.

Od początku największe kontrowersje wzbudzały tereny po byłych kortach przy ul. Astrów oraz stadionu AWF. Na ostatniej prostej okazało się, że problem (po stronie deweloperów) jest też z działkami przy Kauflandzie i przy COIG.

Skandal z planem zagospodarowania dla byłych kortów, stadionu AWF i Parku Kościuszki. Deweloperzy znów okazali się ważniejsi niż mieszkańcy

Mieszkańcy od początku procedury planistycznej walczyli o to, żeby stadionu AWF nie można było zabudować. Ich głos został uwzględniony, bo plan zachowuje na nim funkcje sportu i rekreacji. Kompromis został osiągnięty w sprawie kortów. Wprawdzie strona społeczna chciała zapisów o funkcji rekreacji i sportu, ale urzędnicy nie chcieli ryzykować ewentualnego sądowego „starcia” z właścicielem działki i zezwolili na zabudowę mieszkaniowo-usługową. Będzie ona jednak mogła być znacznie niższa niż chciał deweloper, który złożył wniosek o wydanie warunków zabudowy dla 18-kondygnacyjnego wieżowca. Po uchwaleniu planu będzie mógł zbudować bloki o wysokości 5 kondygnacji z dominantą 8-kondygnacyjną od strony autostrady.

Plan zachowuje też funkcję ogródków działkowych pomiędzy ulicami Barbary i Kościuszki (ROD i. T. Kościuszki) oraz dwóch innych ROD-ów: Wyzwolenie i Wujek. Chroniony będzie też Park Kościuszki, w którym obowiązywał będzie zakaz zabudowy. Staw przy ul. Ligockiej pozostanie stawem.

Ewentualna zabudowa wzdłuż ul. Pięknej będzie musiała nawiązywać wysokością do istniejącej zabudowy willowej.

Dziwne ruchy wokół planu zagospodarowania byłych kortów, stadionu AWF i Parku Kościuszki

Jak już wspomnieliśmy, na ostatniej prostej uaktywnili się inwestorzy dwóch obszarów objętych granicami planu. Grupa REB planowała wybudować osiedle mieszkaniowe na działce przy Kauflandzie. Złożyła już wniosek o wydanie warunków zabudowy. Nie będzie jednak mogła tego zrobić, bo uchwalony właśnie plan przewiduje na tym terenie zabudowę usługową. Jest to zgodne z obowiązującym Studium.

Podobnie zresztą jak przy ul. Mikołowskiej 100A, czyli tuż przy budynku COIG. Tam Przedsiębiorstwo Miernictwa Górniczego planowało budowę ponad 50-metrowegoo wieżowca mieszkaniowego. To już jednak nieaktualne, bo plan zakłada w tym miejscu usługi.

MPZP chroni trzy zielone podwórka, zlokalizowane w rejonie ul. Astrów, ul. Narcyzów i ul. Fiołków. Chodzi o to, żeby przy deficycie terenów zielonych w śródmieściu, nie powstały na nich np. parkingi.

Ważnym zapisem jest też ochrona drzew wzdłuż ul. Barbary, ul. Kościuszki (aleja Lipowa), ul. Szeligiewicza i ul. Astrów. Plan wprowadza też tzw. zieleń izolacyjną, czyli pas wzdłuż autostrady A4 (po jej północnej stronie), a także możliwość stworzenia ciągu pieszo-rowerowego pomiędzy byłymi kortami i stadionem AWF.

Plan został dziś przyjęty przez radnych jednogłośnie.


Tagi:

Komentarze

  1. Krzysztof 3 kwietnia, 2022 at 7:05 pm - Reply

    Wielkie podziękowania dla Mieszkańców zaangażowanych oraz dla Pana Redaktora!

  2. K.w.g. 1 kwietnia, 2022 at 11:47 am - Reply

    Dziękuję redakcji za nagłośnienie sprawy w interesie mieszkańców. Brawo.

  3. MM 1 kwietnia, 2022 at 9:07 am - Reply

    Bardzo się cieszę bo mocno kibicowałam temu, żeby jednak nie pozwolono deweloperom betonować tej części miasta. Mieszkam tu ponad 40 lat i bardzo mi zależy na tym, żeby dalej była to okolica zielona a nie szara zakurzona betonoza.
    Dziękuję Panu Redaktorowi za nie mały wkład w sukces jaki udało się osiągnąć.

  4. Super 1 kwietnia, 2022 at 7:16 am - Reply

    Gdyby nie artykuły i piękna postawa mieszkańców nie moglibyśmy dziś świętować!

  5. Grucha 31 marca, 2022 at 9:09 pm - Reply

    Brawa dla redakcji za nagłośnienie sprawy! Dzięki temu nie udało się przepchnąć kolejnych szemranych interesów budowlanych w mieście

  6. W. 31 marca, 2022 at 8:12 pm - Reply

    Katowice24 dzięki, że trzymaliście rękę na pulsie!

  7. Marika 31 marca, 2022 at 6:09 pm - Reply

    Pan prezydent Krupa już zabetonował miasto na tyle, że niedługo nikt nie będzie chciał TU mieszkać

Dodaj komentarz

*
*