Reklama

PTG zmieni się na lepsze. Kultowa miejscówka do deskorolki doczeka się modernizacji

fot. Stowarzyszenie Skate PTG.

Redakcja
Pomnik Trudu Górniczego to wśród skejtów miejscówka kultowa. Od jakiegoś czasu o remont PTG zabiegali miłośnicy deskorolki i skateplazy. Teraz miasto wybrało wykonawcę.

PTG to popularna i dla wielu już kultowa skate-miejscówka. Doceniana przez miłośników jazdy na m.in. deskorolkach, rolkach czy bmx. Znana nie tylko w regionie, ale również w całej Polsce. Pomnik Trudu Górniczego pełni oficjalnie rolę skateplazy od 11 lat, gdy został otwarty po przebudowie i znalazły się tu przeszkody, zdążył już mocno się zużyć. – Od tamtego czasu mocno eksploatowane jest to miejsce. Z racji tego, że tam są płyty granitowe pojawiają się ubytki pęknięcia i niektóre elementy odpadają – mówi Jakub Michalski ze Stowarzyszenia Skate PTG. Konieczne jest naprawienie przeszkód i nawierzchni. Tak, żeby było bezpieczne i żeby można było w pełni korzystać z tej miejscówki. Już dwa lata temu stowarzyszenie złożyło projekt do Budżetu Obywatelskiego w tej sprawie, ale nie uzyskał on wystarczającej liczby głosów.

Jednak Zakład Zieleni Miejskiej postanowił, że i tak go zrealizuje.  Był z tym problem, bo kolejne przetargi były unieważniane z powodu braku ofert. Ostatecznie udało się za czwartym razem znaleźć wykonawcę, który zmieścił się w zakładanym budżecie. Dzisiaj opublikowano ogłoszenie o jego wyłonieniu. ZZM chciał przeznaczyć na remont 287,4 tys. zł brutto, a firma OS-BUD Beata Osmęda z Katowic zaproponowała kwotę 287 tys. zł brutto. Co ciekawe, ta sama firma już wcześniej miała podpisać umowę. Zaoferowała, że wykona modernizację za niespełna ok. 311 tys. zł, ale później zrezygnowała z realizacji części zamówienia, bo miasto chciało przeznaczyć na ten cel ok. 230 tys. zł.

Modernizacja będzie polegała m.in. na odłuszczeniu, oczyszczeniu i pomalowaniu schodów, a także ponownym osadzeniu lub wymianie płyt i kostek granitowych. Pojawią się nowe ławki i kosze na śmieci. Naprawione zostaną elementy skateplazy, ale będą też nowe. To było miedzy innymi tematem spotkań ze środowiskiem skupionym wokół PTG. – Pomyśleliśmy, że niektóre przeszkody zmienimy. Tak, żeby urozmaicić to miejsce i dodać coś świeżego w miejscach, które są mniej użytkowane – mówi Michalski. Poza tym zamontowane zostanie oświetlenie LED-owe. Teren będzie lepiej oświetlony, a jednocześnie zmniejszy się zużycie energii. W godzinach nocnych podświetlone będą jedynie pomnik, drzewa oraz dwa punkty oświetlenia technicznego.

Realizacja inwestycji ma potrać do 21 tygodni.


Tagi:

Komentarze

  1. fred 6 października, 2022 at 11:33 am - Reply

    pomalowaniu schodów?? Naprawdę Kogoś chyba posr… Farba raz dwa zejdzie i będzie gorzej niż jest

Dodaj komentarz

*
*