Reklama

Od poniedziałku 28 grudnia wchodzą w Polsce nowe obostrzenia

Redakcja
Przedłużenie obostrzeń w związku z koronawirusem w Polsce. Przez kilka tygodni zamknięte będą galerie handlowe, a spotkania i imprezy mogą się odbywać z limitem osób.

Rozporządzenie dotyczące nowych obostrzeń, które zostaną wprowadzone na okres 3 tygodni, ukazało się tym razem z tygodniowym wyprzedzeniem. Dokument został opublikowany 21 grudnia w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z nim od jutra, czyli 28 grudnia, przedłużone zostają obowiązujące ograniczenia, ale ponownie zamknięte będą niektóre sklepy.

Nadal organizowanie imprez i spotkań w domach jest możliwe wyłącznie z limitem do pięciu osób, ale nie wlicza się w to mieszkańców. Dodatkowo, według nowych zapisów, do limitu nie będzie się także wliczało osób zaszczepionych przeciwko Covid-19.

Zgromadzenia będą mogły się odbywać tylko do 5 osób, a ich uczestnicy mają obowiązek zakrywania ust i nosa, są także zobowiązani do zachowania co najmniej 1,5 m odległości między sobą.

Galerie handlowe i inne placówki handlowe lub usługowe o pow. powyżej 2000 m. kw. zostaną ponownie zamknięte od 28 grudnia do 17 stycznia. Wyjątkiem będą sklepy spożywcze, apteki, drogerie, księgarnie, sklepy zoologiczne, budowlane, meblowe, z akcesoriami samochodowymi, usługami telekomunikacyjnym. Zakazane będzie również prowadzenie handlu lub usług na wyspach handlowych. W sklepach i na pocztach może przebywać jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 10 m. kw. w obiektach o powierzchni do 100 m. kw. Powyżej 100 m. kw. limit to 1 osoba na 15 m. kw. Utrzymane zostały także godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-12.00 sklepy spożywcze, drogerie, apteki oraz poczty będą obsługiwać wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia.

Hotele z wyjątkiem robotniczych i hoteli dla pracowników sezonowych będą zamknięte. Z noclegów skorzystają poza tym medycy, piloci i załogi samolotów, kierowcy wykonujący transport drogowy, pacjenci i ich opiekunowie, funkcjonariusze służb państwowych. Gastronomia nadal będzie działała tylko na dowóz i na wynos. Zakaz prowadzenia działalności obejmie dyskoteki i kluby nocne, baseny, aquaparki, siłownie, kluby i centra fitness.

Przedłużono także pracę zdalną urzędów. W administracji publicznej lub jednostkach organizacyjnych wykonujących zadania o charakterze publicznym pracownicy będą pracowali z domów. Chyba, że dana osoba zajmuje się obsługą petentów i wykonywanie obowiązków nie jest możliwe poza urzędem. W kościołach w dalszym ciągu będzie obowiązywał limit 1 osoba na 15 m kw., przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m i z nakazem zakrywania ust i nosa.

Do 17 stycznia przedłużono zasadę, że w godzinach 8.00-16.00 od poniedziałku do piątku dzieci i młodzież do 16. roku życia mogą przemieszczać się wyłącznie pod opieką rodzica, opiekuna albo innej osoby dorosłej. Zasada ta nie obowiązuje, kiedy dziecko idzie do szkoły lub wraca z niej do domu.

W nadchodzącym tygodniu będzie też jeszcze jedno duże ograniczenie. Zgodnie z zapowiedziami, w Sylwestra wprowadzony zostanie zakaz przemieszczania się. Ma on obowiązywać przez 11 godzin, od 31 grudnia 2020 od godz. 19.00 do 1 stycznia 2021 do godz. 6.00. Jest jednak kilka wyjątków. Nie będzie to dotyczyło osób, które będą przemieszczały się w celu wykonywania czynności służbowych lub zawodowych, w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz zaspokajaniem niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*