Reklama

Protest niepełnosprawnych i ich rodzin na katowickim Rynku

Ł. K.
Protest osób niepełnosprawnych odbędzie się w Katowicach. To odpowiedź na trwające w Warszawie manifestacje. Organizatorki uważają, że powinno być jeszcze więcej postulatów. Swoje przedstawią w piątek na katowickim Rynku.

W Sejmie i przed nim trwa protest opiekunów niepełnosprawnych dzieci. Teraz do protestujących w Warszawie dołączą uczestnicy protestu w Katowicach. Wydarzenie odbędzie się w piątek, 27 kwietnia, na katowickim Rynku. Może w nim wziąć udział ok. 200 osób. Jak mówi jedna z organizatorek, dwa postulaty warszawskiej manifestacji to za mało. – Nasze postulaty są bardzo zbliżone, ale tam tych postulatów jest za mało. Nie rozwiążą one na przykład problemu ośrodków dla osób niepełnosprawnych – mówi Alicja Dobija ze Stowarzyszenia Klucz – Stop Społecznym Wykluczeniom. Z tego powodu oraz dlatego, że wiele osób nie może wesprzeć protestu na miejscu w Warszawie, zapadła decyzja o zorganizowaniu manifestacji w Katowicach. Protest rozpocznie się o godz. 16 i powinien potrwać godzinę.

Przypomnijmy, że protest rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych w Sejmie rozpoczął się w zeszłą środę. Protestujący domagają się od polityków dwóch zmian. Pierwsza polega na wprowadzeniu dodatku rehabilitacyjnego dla tych osób niepełnosprawnych, które po ukończeniu 18 lat nie mogą samodzielnie żyć. Miesięczny dodatek (bez określonego kryterium dochodowego) miałby wynosić 500 zł. Druga zmiana dotyczy zrównania kwoty renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych z wysokością minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Sytuacja w Warszawie jest dynamiczna. Jak informuje PAP, dzisiaj rząd przyjął projekt ustawy, który realizuje drugi postulat protestujących.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*