Reklama

Prawie tyle samo mandatów, ile pouczeń dla „mistrzów parkowania” w Katowicach

Łukasz Kądziołka
W Katowicach trwa akcja walki z nielegalnie parkującymi kierowcami. Choć 10 maja miała się skończyć taryfa ulgowa, liczba pouczeń wciąż jest wysoka.

Dokładnie tydzień temu rozpoczął się kolejny etap akcji „Wyzwanie Parkowanie”. Zgodnie z zapowiedzią strażnicy mieli się kierować od 10 maja zasadą „bez taryfy ulgowej” przy interwencjach związanych z łamaniem przepisów przez kierowców parkujących w nielegalnych miejscach. We wtorek pisaliśmy, że tylko 5 mandatów wystawiono po pierwszym dniu akcji. Łącznie wszystkich interwencji, które mogą zakończyć się mandatem, było 20.

Dzisiaj straż miejska podsumowała pierwszy tydzień walki z nielegalnie parkującymi kierowcami. Liczby jednak nie oddają tego, jak wygląda praca strażników w terenie.

Na ul. Dyrekcyjnej w piątek, około godziny 11.00, na zakazie zatrzymywania się stoją cztery auta. Podjeżdża samochód straży miejskiej i wysiada z niego strażniczka. Rozmawia z każdym z kierowców, a po chwili samochody, jeden po drugim, odjeżdżają. Kierowcy zostali pouczeni.
Druga sytuacja to relacja strażników. Jeden z kierowców, który został przyłapany na ul. Mariackiej staje tu notorycznie. W trakcie interwencji, podczas wypisywania mandatu, pozwolił sobie na taki komentarz: „Pisz pan. Stać mnie„.

Przez cały miniony tydzień strażnicy interweniowali w związku z nielegalnym parkowaniem 419 razy. Najczęściej kierowcy ignorowali znaki zatrzymywania się i postoju (221 interwencji), a w 126 przypadkach samochodami zastawiali m.in. drogi rowerowe, przejścia dla pieszych czy wjazdy do bram. Jak podaje urząd miasta, „225 z tych interwencji zakończyło się mandatem, pouczeniem lub wnioskiem do sądu„. Zapytaliśmy, ile było mandatów. Łącznie ukarano nimi 87 kierowców, a pouczeń udzielono prawie tyle samo razy, bo aż 73. Poza tym strażnicy założyli 36 blokad i dwa razy wypisali wniosek do sądu o ukaranie. Jednak mandat może otrzymać jeszcze więcej kierowców, bo 144 zostało wezwanych do złożenia wyjaśnień w siedzibie katowickiej straży miejskiej.

Cały czas można dodawać zdjęcia „mistrzów parkowania”. Na stronie internetowej wyzwanieparkowanie.katowice.eu jest już prawie 600 tego typu zgłoszeń, z czego ponad 300 w śródmieściu.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*