Reklama

Potrącenie 12-latki na przejściu dla pieszych na ul. Mikołowskiej. Jechała na rowerze

Grzegorz Żądło
12-letnia dziewczynka została potrącona przez kierowcę samochodu osobowego na ul. Mikołowskiej. Nic poważnego jej się nie stało.

W poniedziałek o godz. 11:28 65-letni kierowca Opla Corsa uderzył w przejeżdżającą rowerem przez przejście dla pieszych 12-letnią dziewczynkę. Wszystko działo się w pobliżu AWF, przy zjeździe z ul. Mikołowskiej w kierunku autostrady A4 (na Wrocław). Na miejsce przyjechało pogotowie ratunkowe, ale na szczęście dziewczynce nic się nie stało.

Zgodnie z przepisami, rowerzysta, jeśli nie ma wyznaczonego pasa do przejazdu przez drogę, musi przeprowadzić rower przez przejście dla pieszych.

 


Tagi:

Komentarze

 1. Mecenas W 19 lipca, 2022 at 2:54 pm - Reply

  Jeśli dziewczynka zamiast przejeżdżać, przeprowadzałaby rower przez pasy, ten kierowca również by ją potrącił. Kierujący pojazdem ma obowiązek zwolnić przed przejściem

  • P Śl 19 lipca, 2022 at 7:57 pm Reply

   Mnie to bulwersuje, że wiele osób za kółkiem traktuje osobę na rowerze przy pasach jakby tam nikogo nie było. Kierujący ma obowiązek przepuścić choćby stado hipopotamów na hulajnogach, bo zakaz przejeżdżania to jedno, a obowiązek przepuszczania to drugie.

   • Tadeusz 22 lipca, 2022 at 10:15 am Reply

    Rzeczywiście zakaz przejeżdżania rowerem przez przejście dla pieszych to jedno (istnieje), obowiązek przepuszczania rowerzysty przez kierującego samochodem to drugie (nie istnieje).

 2. wlgkhw 18 lipca, 2022 at 6:28 pm - Reply

  Standardowe zachowanie rowerzysty w Katowicach. Jazda po przejściach dla pieszych (dokładnie w tym samym miejscu na Mikołowskiej), jazda po ścieżce rowerowej „pod prąd” (na Jankego to normalny widok), przejazd przez czerwone światło i jazda po pasach (ostatnio na Kolejowej). To tylko zdarzenia z ostatniego tygodnia, które zaobserwowałem.

  • rowerzysta 21 lipca, 2022 at 5:56 am Reply

   Kierowca winny zdarzenia. 🙂 Następny, który popełnił jedno z najcięższych przewinień w ruchu drogowym, ale co tam inny mistrzunio kiery będzie go bronił. Bo on różnicy nie widzi. Nie życzę, żeby ktoś z rodziny jako pieszy, rowerzysta, hulajnogista znalazł się w takiej sytuacji. 🙂

  • kukura 18 lipca, 2022 at 7:54 pm Reply

   Standardowe zachowanie kierowców w Katowicach. Przekraczanie prędkości, nie ustepowanie na przejsciach, wyprzedzanie na przejściach, przejezdzanie na żółtym i czerwonym. To tylko niektóre za zaobserwowanych w ciągu jednej godziny.

   • wlgkhw 19 lipca, 2022 at 9:26 pm Reply

    Gdyby kierowcy samochodów jeździli tak jak rowerzyści, to jedna połowa wylądowałaby na Murckowskiej, a druga straciłaby uprawnienia.
    p.s. przejazd na żółtym nie jest bezwzględnie zakazany.

    • kukura 20 lipca, 2022 at 10:38 pm Reply

     To ciekawe czemu na Murckowskiej nie ma połowy katowickich rowerzystow. Jako uczestnicy ruchu mniej chronieni od kierowców, z powodu tego jak rzekomo jezdza to powinny tam byc ich stosy.
     To ciekawostka.

     • wlgkhw 21 lipca, 2022 at 6:11 pm Reply

      Czyli kierowcy jeżdżą przepisowo, stąd mało ofiar wśród rowerzystów?

      • kukura 22 lipca, 2022 at 7:25 am Reply

       Nie. Wystarczy 5 minut na drodze by stwierdzic, ze nie jeżdzą. Zatem cały Pański wywód nie trzyma sie kupy.

       • wlgkhw 22 lipca, 2022 at 8:03 pm Reply

        Ależ to było pytanie retoryczne i wniosek z Pańskiego wywodu.
        p.s. pozdrawiam rowerzystę jadącego po chodniku, obok pas rowerowy – pusty 🙂

    • rowerzysta 20 lipca, 2022 at 8:12 am Reply

     O mistrzunio kierownicy masz błędny pogląd a najlepszym dowodem na to są statystyki policyjne wypadków – np. https://statystyka.policja.pl/download/20/381967/Wypadkidrogowe2021.pdf
     Porównując wypadki w których uczestniczą kierowcy i rowerzyści to kierowcy są przyczyną dwukrotnie większej ich liczby i z ich powodu zginęło dwukrotnie więcej osób niż z „winy” rowerzysty ( w 2021 zginęło 101 rowerzystów z jednoznacznej winy kierowców, a z winy rowerzystów – sami siebie uśmiercili 53 osoby). A najstraszniejsze jest to, że kierowcy „uśmiercili” 101 niewinnych osób, zaś rowerzyści ani jednej ( bo ci, którzy byli winni sami zginęli, ale nie przyczynili się do ANI JEDNEJ śmierci innej osoby). Widzisz różnicę?

     • wlgkhw 21 lipca, 2022 at 6:22 pm Reply

      Ciężko, żeby w przypadku zderzenia samochodu z rowerem, szanse kierowcy samochodu były mniejsze niż rowerzysty-prawo fizyki jednak działa i różnica mas się kłania.
      p.s. Pozdrawiam rowerzystę jadącego dzisiaj pod prąd i życzę dużo zdrowa i szczęścia przede wszystkim. Fantazję już ma 🙂

     • wlgkhw 20 lipca, 2022 at 8:51 pm Reply

      Nie widzę 🙂

 3. PatologiaFighter 18 lipca, 2022 at 2:03 pm - Reply

  Gdzie są rodzicie?

  art. 106 KK Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany.

  art. 210 § 1 KK Kto wbrew obowiązkowi troszczenia się o małoletniego poniżej lat 15 albo o osobę nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny osobę tę porzuca, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

  • kukura 18 lipca, 2022 at 7:56 pm Reply

   Tego 65-latka? Pewnie nie żyją.

 4. Zbuyszko 18 lipca, 2022 at 1:56 pm - Reply

  Czy dziewczynka posiadała kartę rowerową (obowiązek posiadania 10-18 lat), czy też zapłaciła mandat za brak dokumentu?

  • P Śl 18 lipca, 2022 at 3:06 pm Reply

   Karta rowerowa jest do jazdy po drodze, a nie do przejazdu przez drogę.

   • prawda 19 lipca, 2022 at 10:19 am Reply

    Jakby miała kartę rowerową, to wiedziałaby, że nie przejeżdza się na pasach, tylko przeprowadza rower.

    • kukura 20 lipca, 2022 at 1:18 pm Reply

     Ale jeśli jest ciut inteligentniejsza niż przecietny obywatel, to i tak by zignorowała idiotyczny przepis.

 5. Aleksy 18 lipca, 2022 at 1:40 pm - Reply

  Już nie jedno krotnie widziałem że rodzice i dzieci przejeżdżają przez przejście na rowerach i dziecko powiela nieodpowiednie zachowanie swoich rodziców i jest potrącone nie z winny kierowcy należy się potrójny manta dla rodziców do znaczy 3razy na dwóch rodziców i zaoranie praw rodzicielskich i pilnowanie dzieci przy szkołach celem nauczenia się odpowiedzialność życiowej!!!!

Dodaj komentarz

*
*