Reklama

Policyjna akcja w centrum Katowic. Ponad tysiąc mandatów

Mandaty dostali też rowerzyści.

Grzegorz Żądło
Wprawdzie policja twierdzi, że to rutynowe działania, ale trudno nie mówić o akcji. Ponad tysiąc mandatów wręczyli katowiccy policjanci w centrum Katowic. Karali za wszystko: za zaśmiecanie, żebractwo, nieobyczajne zachowanie, a nawet za jazdę rowerem po chodniku w miejscu do tego dozwolonym.

W ostatnich tygodniach w ścisłym centrum Katowic było znacznie więcej policji niż zwykle. To efekt niedawnych wydarzeń: ataku kiboli Ruchu Chorzów na ludzi i lokale na ul. Mariackiej oraz zamordowania 19-letniego Dominika na ul. 3 Maja przez kibola GKS-u Katowice. Ujawniliśmy, że komendant miejski przerzucił z dzielnic do śródmieścia tzw. alarmówkę, czyli oddziały prewencji. Rzeczywiście, patroli było ostatnio znacznie więcej.

PRZECZYTAJ TEŻ: Kibole demolowali lokale i bili ludzi na Mariackiej

Policjanci, skoro tylu ich już było w centrum, musieli coś robić. W okresie od 21 sierpnia do 7 września wystawili łącznie 1017 mandatów. Najwięcej, bo 393, było karą za picie alkoholu w miejscach niedozwolonych. Na drugim miejscu znalazło się zaśmiecanie (179), potem “nieobyczajne wybryki” (145) i wykroczenia w ruchu drogowym (116). Te ostatnie mogą  budzić najwięcej kontrowersji. W gronie ukaranych są również rowerzyści i piesi. Ilu dokładnie, tego nie wiadomo. Wiadomo za to, że mandaty dostały np. osoby, które jechały chodnikiem przy Teatrze Śląskim lub Zenicie, czyli w miejscach do tego dozwolonych. Dlaczego więc zostały ukarane? – Za stworzenie zagrożenia w ruchu drogowym – tłumaczy nadkom. Jacek Pytel (do ostatniej środy rzecznik KMP w Katowicach). – Nawet jeśli rowerzysta jedzie w miejscu, w którym jest to dozwolone, ale np. stwarza niebezpieczeństwo dla pieszych, to może zostać ukarany.

PRZECZYTAJ TEŻ: Młody mężczyzna zaatakowany nożem przed dworcem PKP w Katowicach.

Policjanci karali też za zakłócanie spokoju i porządku (61 mandatów), kradzieże (32), niszczenie urządzeń pożytku publicznego (19), żebractwo (7) i inne (60).


Tagi:

Komentarze

 1. dingo 19 września, 2016 at 9:18 pm - Reply

  wreszcie porzadek robiom z tymi rowerami jeszcze nielegalne taxi i bedzie super

 2. Ooooo 19 września, 2016 at 4:21 pm - Reply

  Brawo, o to chodziło! Co prawda pod dworcem można zostać zasztyletowanym, a patologia demoluje Mariacką, ale grunt żeby nie przejechać rowerem w niedozwolonym miejscu! Chwała katowickiej policji!

 3. Jacek 19 września, 2016 at 2:26 pm - Reply

  1 Osoba nie żyje, Mariacka zdemolowana. Teraz dopiero komisarz rzuca siły prewencji do centrum. To są działania prewencyjne?
  Ze słownika

  prewencja
  zapobieganie czemuś, zwłaszcza przestępstwom.

  Więc policja nie działa w Polsce prewencyjne. Panie komisarzu POBUDKA ⏰

 4. Wojciech 19 września, 2016 at 11:36 am - Reply

  Bardzo dobrze, bo generalnie każdy zgodzi się, że w śródmieściu i na rynku nie brakuje menelstwa, pijaństwa i zasyfiania chodników wszystkim czym się da: od petów, po psie kupy.
  Z tymi rowerami, to jednak trochę przesada, trzeba mieć wyczucie,. Ale generalnie fajnie, że są. 🙂

  Powodzenia

 5. Jan 19 września, 2016 at 10:26 am - Reply

  Ilu pieszych dostało mandaty za poruszanie się po ścieżkach rowerowych ? Jak jechać przepisowo w sytuacji gdy piesi stoją na ścieżce (mowa o odcinku przy Hotelu Katowice).

Dodaj komentarz

*
*