Reklama

Podwyżka na autostradzie A4. Nie wszyscy kierowcy zapłacą więcej

Źródło: automatycznaa4.pl

Redakcja
Podwyżka na A4. Zarządca autostrady Katowice-Kraków złożył wniosek do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Większość kierowców zapłaci więcej za przejazd przez bramki. Najbardziej będą się opłacać płatności automatyczne.

Zmiana stawki dla najpopularniejszej kategorii pojazdów na autostradzie A4. Już pod koniec ubiegłego roku, kiedy Stalexport Autostrada Małopolska S.A. zwołała konferencję, mówiło się o tym, że opłaty pójdą w górę. Wtedy zarządca zaskoczył, wprowadzając niższe opłaty dla kierowców korzystających z tzw. płatności automatycznych. Aktualnie można skorzystać z aż czterech usług umożliwiających płacenie taki sposób: A4Go, Telepass, Autopay i SkyCash. Najpierw promocja miała obowiązywać od 1 stycznia 2020 do końca marca tego roku. Ostatecznie została przedłużona do 30 września. Teraz okazuje się, że będzie obowiązywała jeszcze dłużej, ale równocześnie wzrośnie stawka dla pozostałych kierowców.

PRZECZYTAJ TEŻ: Kolejna promocja na autostradzie A4. Z aplikacją mobilną można przejechać 3 razy za darmo

Osoby, które nie korzystają z żadnego z powyższych systemów i podjeżdżają tradycyjnie do okienka, żeby opłacić przejazd przez bramki, mają zapłacić więcej już za dwa miesiące. Od 1 października stawka dla kategorii pierwszej, czyli samochodów o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, wzrośnie z 10 zł do 12 zł na każdym placu poboru opłat. – Zmiana stawek za przejazd wynika ze wzrostu kosztów eksploatacji i utrzymania projektu, jakim jest zarządzany przez nas odcinek autostrady A4 w okresie ostatnich pięciu lat. Na przestrzeni ostatnich miesięcy, korzystając z niższego poziomu ruchu, prowadzimy intensywne prace remontowe, które mają zwiększyć komfort i bezpieczeństwo podróżowania autostradą. Cały czas ponosimy spore nakłady inwestycyjne, w tym m.in. w nowoczesne i szybkie metody wnoszenia opłat, obejmujące również prace nieprzewidziane w umowie koncesyjnej – mówi Rafał Czechowski, rzecznik prasowy SAM S.A. Koncesjonariusz złożył wniosek w tej sprawie do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. Stalexport Autostrada Małopolska S.A. przypomina, że ostatnia zmiana stawek na autostradzie Kraków-Katowice dla pojazdów tej kategorii miała miejsce 1 marca 2015.

W tym samym wniosku znalazła się informacja, że od 1 października zostanie przedłużona preferencyjna stawka dla płacących automatycznie. Osoby korzystające z Autopay i SkyCash będą płacić za przejazd na każdej bramce o 4 zł mniej, czyli 8 zł. Na razie nie wiadomo jednak jak długo ta promocja zostanie utrzymana. Jak tłumaczy Czechowski, korzystający z A4Go w formule pre-paid, do końca września mogą nabywać impulsy, czyli przejazdy autostradą A4 Katowice-Kraków, w cenie 7 zł. Pozostaną one ważne przez kolejne dwa lata niezależnie od zmian cennikowych. Więcej informacji o automatycznych płatnościach TUTAJ.

Stawki dla pojazdów kategorii 2 i 3 (17 zł na każdej bramce) i kategorii 4 i 5 (30 zł na każdej bramce) zostaną utrzymane. GDDKiA ma miesiąc na rozpatrzenie wniosku złożonego przez zarządcę autostrady A4


Tagi:

Komentarze

  1. Arnold 31 lipca, 2020 at 7:04 pm - Reply

    Dlaczego tylko 20% wzrostu. Niektórzy ludzie będą dalej się tam pchać nawet po 100% podwyżce. Racjonalnie myślący zagłosuje nogami (oponami). Pozdrawiam korzystających z dróg alternatywnych – różnica to pół godziny.

Dodaj komentarz

*
*