Reklama

Pociągi po latach wyjechały na linię kolejową w Katowicach. Kierowcy muszą uważać

Łukasz Kądziołka
Reaktywacja linii kolejowej na południu Katowic. Dzisiaj pierwsze pociągi towarowe wyjadą na tory, które nie były użytkowane co najmniej przez kilka lat. To ważna informacja dla pasażerów i kierowców.

Dzisiaj po wielu latach na linię kolejową na południu Katowic wróciły pociągi. Linia kolejowa nr 142 przeszła modernizację, która rozpoczęła się w zeszłym roku, a zakończyła w tym tygodniu. W ciągu kilkunastu miesięcy wymieniono 14 km torów i 15 km sieci trakcyjnej na odcinku Katowice Ligota-Tychy. Wszystko po to, żeby usprawnić transport towarów. Pociągi mogą tu jechać dwa razy szybciej niż dotychczas. Przyspieszyły z 40 do 80 km/h. Składy towarowe mogą teraz ominąć główną stację w Katowicach, a na linii kolejowej pomiędzy Tychami i Katowicami zwiększy się przepustowość.

Linia nr 142 (pogrubiona i zaznaczona na czerwono). Źródło: www.bazakolejowa.pl.

Pociągi miały wyjechać w niedzielę, a następnie wczoraj. Ostatecznie dzisiaj pojawiły się na torach. Jeszcze wczoraj spółka PKP Polskie Linie Kolejowep nie zezwoliła na ruch. Dzisiaj od popołudnia do północy linią nr 142 ma przejechać w sumie 5 pociągów. Składy towarowe nie mają stałych godzin przejazdu. Pociągi kursują według tzw. indywidualnego rozkładu jazdy. Na razie przewoźnicy nie zgłosili potrzeby na przejazdy na całym katowickim odcinku linii nr 142. Jadą z pominięciem najbardziej zabudowanych obszarów. Składy będą poruszały się z południa na wschód i w odwrotnym kierunku. Dokładnie na trasie Mąkołowiec-Staszic-Ochojec, a następnie skręcą w kierunku Muchowca. Oznacza to, że pociągów nie zobaczą mieszkańcy Ligoty i Piotrowic. Jak informuje Katarzyna Głowacka z biura prasowego PKP PLK, przewoźnicy mogą zgłaszać dowolnie potrzebę przejazdu na innych odcinkach linii 142, więc może się to zmienić. Jednak do tej pory wiadomo jedynie o kilku pociągach, które mogą przejeżdżać reaktywowanym szlakiem kolejowym w ciągu doby.

W związku z powrotem pociągów na linię kolejową, PKP PLK – zarządca infrastruktury – przypomina, że kierowcy, rowerzyści i piesi powinni ostrożnie przekraczać przejazdy oraz dostosować się do przepisów. Z doświadczenia wynika, że na otwieranych trasach i trasach o niewielkim ruchu również dochodzi do zdarzeń, a uczestnicy tłumaczą, że nie sądzili, iż przy małym ruchu pociągów może zdarzyć się wypadek” – informuje PKP PLK.

Na linii Katowice Ligota – Tychy jest 10 przejazdów. Na terenie Katowic znajduje się dziewięć z nich: na ul. Gen. Waltera Jankego, ul. Cegielnianej, ul Kołodzieja, ul. Boya-Żeleńskiego, ul. Podleśnej, ul. Saskiej, ul. Zaopusta oraz trzy przejazdy leśne.

W piątek, o godz. 9.45, na przejeździe zlokalizowanym w Tychach odbędzie się akcja pod nazwą „Bezpieczny przejazd”, której celem jest zapoznanie uczestników ruchu z zasadami bezpiecznego poruszania się w miejscach, gdzie tory krzyżują się z drogą.


Tagi:

Komentarze

 1. P Śl 4 lutego, 2020 at 1:50 pm - Reply

  W sumie nie wiem skąd się wzięło to straszenie zakorkowaniem Jankego przez przejazd, bo żeby przejechać na wschód to trzeba właśnie skręcić na Muchowiec, a na zachód trzeba by jechać przez Batory (nie wiem czy się technicznie da). W innym wypadku nic to nie zmieni, bo na odcinku Katowice Główne-Ligota i tak są dwa tory, a trzeci leci do KWK Wujek , a najbardziej obłożony jest odcinek do Piotrowic, gdzie odchodzi tor na Mikołów i dalej Rybnik.

 2. puzonista 22 grudnia, 2019 at 9:28 pm - Reply

  80 km/h. Szok. Wreszcie mamy nasze polskie TGV.

  • Grzegorz Żądło 22 grudnia, 2019 at 9:38 pm Reply

   To pociągi towarowe, w terenie zurbanizowanym.

   • P Śl 4 lutego, 2020 at 1:54 pm Reply

    On chyba sobie nie wyobraża towarowego na przejeździe pędzącego 80km/h. Ja w sumie też, bo zwykle obserwuje się przetaczające się przez 5 minut, niespiesznie 40 wagonów. Jak chociażby w Bytkowie.

 3. Łukasz 20 grudnia, 2019 at 4:35 pm - Reply

  Przecież miasto i niektórzy dziennikarze chcą rozładowania korków poprzez ograniczenie miejsc parkingowych w centrum i podniesienie opłat za parkowanie. Rozbudowa dróg (a nie tylko galerii i osiedli) to przerasta już.

  • Grzegorz Żądło 20 grudnia, 2019 at 4:43 pm Reply

   Słuszna uwaga, tylko ograniczenie miejsc parkingowych w centrum i podniesienie opłat za parkowanie może wpłynąć na zmniejszenie korków. Rozbudowa dróg prowadzi zawsze do zwiększenia korków.

   • Mike 16 kwietnia, 2021 at 4:50 pm Reply

    Redaktorze NAczelny, chyba NAczoło upadłeś wypisując te bzdury. Kompromitacja!!!

    • Grzegorz Żądło 16 kwietnia, 2021 at 4:53 pm Reply

     Naucz się czytać anonimie i nie kompromituj się, bo nawet autora tekstu nie potrafisz odczytać.

 4. Darek 20 grudnia, 2019 at 2:53 pm - Reply

  Miasto jak zwykle śpi! W czasie remontu trasy kolejowej mogli spokojnie zrobić tunel pod torami tak jak w Piotrowicach. Nawet poszerzony na linię tramwajową ( bo projekt przez łąki i lasy jest niepoważny) Dziwię się też PKP że nie odbudowało trasy z Ochojca do Muchowca. Ogólnie z Ligoty do Ochojca powinni zbudować 2 tory, most nad ulicą Kościuszki jest na 2 tory. Województwo, metropolita powinni pomyśleć nad pociągami do Tych przez Kostuchnę oraz w stronę Giszowca przez Ochojec, Muchowiec. Układ drogowy jest niewydolny i będzie tylko gorzej. No ale bez bardzo sprawnej oraz bardzo często kursującej komunikacji miejskiej jesteśmy skazani na auta w dojazdach do pracy

Dodaj komentarz

*
*