Reklama

Park Bogucki w nowej odsłonie. Jest też automatyczna toaleta

G. Ż.
O tym, że Park Bogucki po przebudowie jest już gotowy, pisaliśmy kilka dni temu. Dziś oficjalnie inwestycją pochwalił się prezydent Katowic. Przy okazji modernizacji parku, zastosowano kilka rozwiązań, które pozwalają oszczędzać wodę i prąd. Nowością, jeśli chodzi o podobne miejsca publiczne w Katowicach, jest automatyczna toaleta.

Modernizacja Parku Boguckiego kosztowała około 6,5 mln zł. Na pierwszy rzut oka można się zastanawiać skąd się wzięła tak duża kwota. Kiedy jednak zagłębia się w szczegóły, kwota przestaje szokować. Alejki w parku zostały wyłożone nowoczesną nawierzchnią, która łączy w sobie drobne kamyki i żywicę. Co ważne, jest przepuszczalna. Metr kwadratowy kosztuje około 300 zł. Jedna latarnia z oświetleniem ledowym to koszt około 12 tys. zł. Plac zabaw to kolejne. ok. 400 tys. zł. Jest też nowość w katowickich parkach, czyli automatyczna toaleta. Kosztowała około 320 tys. zł. Otwiera się na przycisk i po wejściu do środka, blokuje drzwi. Żeby wyjść, trzeba „kliknąć” w dotykowy niewielki panel. Jeśli ktoś będzie przebywał w środku dłużej niż 15 minut, drzwi otworzą się automatycznie. W środku toaleta wygląda trochę jak te w pociągach.

W parku są też siłownia, wybieg dla psów, nowe nasadzenia, sucha rzeka z kamieni czy różnego rodzaju przyłącza (energetyczne, wodne, kanalizacyjne). Sucha rzeka pełni nie tylko funkcję estetyczną. To przede wszystkim sposób na wykorzystanie deszczówki. Z wyższych części parku w jego północnej części woda spływa niżej i kiedy wpływa na kamienie, przenika do mieszczącego się pod nią zbiornika, który może pomieścić 7000 litrów wody. Dzięki temu podlewanie roślin w parku będzie znacznie tańsze. Wystarczy jeden mocniejszy deszcz i zbiornik jest pełny. Istnieje techniczna możliwość przepompowywania nadmiaru wody, ale tego nie obejmował projekt modernizacji.

Nie wszystko w Parku Boguckim jest już gotowe. Wybieg dla psów ma zostać udostępniony we wrześniu, bo z powodu upałów, nie zdążyła urosnąć trawa. Z tego samego powodu trzeba będzie poczekać na kolejne nasadzenia. Jesienią  w parku przybędzie 40 drzew, głównie dębów i buków.

Już teraz pojawiają się głosy, że Park Bogucki powinien zostać objęty monitoringiem. Radny Damian Stępień złożył już wniosek budżetowy w tej sprawie, ale pewności czy zostanie rozpatrzony pozytywnie nie ma.


Tagi:

Komentarze

  1. Maz 15 lipca, 2019 at 2:11 pm - Reply

    Pieknie!!!! Sadzmy coraz wiecej drzew…jest ich ciagle za malo!!! Jesli staramy sie o to zeby stac sie zielona stolica to trzeba sie za to zabrac pelna para !!!

Dodaj komentarz

*
*