Reklama

Park Bogucki po przebudowie już przyciąga mieszkańców, ale również wandali [ZDJĘCIA]

Łukasz Kądziołka
Zakończyły się prace w Parku Boguckim. Choć inwestycja nie jest jeszcze w całości odebrana, to już teraz jej efekty przychodzi oglądać wielu mieszkańców. Dzięki unijnemu dofinansowaniu powstały tu nowe elementy, m.in. siłownia, plac zabaw, wybieg dla psów czy stojaki na rowery.

Park Bogucki długo czekał na modernizację. Ta rozpoczęła się ostatecznie pod koniec sierpnia 2018 roku. Prawie rok temu wykonawca zaczął prace od wyburzenia muszli koncertowej. Zgodnie z planem inwestycja miała się zakończyć w zeszłym miesiącu. Teraz prawie wszystko jest gotowe, a do parku przychodzą ciekawi nowej przestrzeni mieszkańcy.

To, co od razu zwraca uwagę, to nawierzchnia. Wszystkie ścieżki były już mocno zniszczone. Po przebudowie są nowe alejki. Nad nimi znalazło się nowe oświetlenie, a przy nich ławki (niektóre z czerwonymi pergolami) i kosze na śmieci. Sporo jest też stojaków na rowery. W miejscu wyburzonej muszli powstała „rzeka” zrobiona z otoczaków. Nieco dalej, w stronę ul. Ścigały znajduje się plac, który ma zastąpić muszlę koncertową. Będą mogły odbywać się tu plenerowe wydarzenia. Przy placu jest niewielka widownia. Po drugiej stronie schodów, bliżej ul. Dobrowolskiego, jest drugi placyk porośnięty trawą, przy którym, na skarpie, również zamontowano ławki. Przy wschodnim skraju parku znajduje się plac zabaw i siłownia. W pobliżu został zlokalizowany bezpłatny szalet. Na północy, od strony ul. Nadgórników, powstał ogrodzony wybieg dla psów. Pozostałe nowości to ogród sensoryczny, ścieżka sensoryczna i minizielnik dla dzieci.

Nie wszystko wygląda jeszcze tak, jak życzy sobie miasto. Podczas odbiorów okazało się, że parę elementów wymaga jeszcze dokończenia. Problemem są trawniki, które z powodu bardzo suchego lata nie wyrosły we wszystkich miejscach. Urzędnicy mają się im przyjrzeć we wrześniu. Z kolei trawa na wybiegu dla psów potrzebuje jeszcze trochę czasu, żeby się zakorzenić. Jeszcze większym problemem są latarnie. Dopóki Tauron nie dostarczy odpowiedniego licznika, to nocą w Parku Boguckim będą panowały ciemności.

 

Jak poinformował nas radny z Bogucic, Damian Stępień, jedna z ławek na placu zabaw została już połamana. – Apel do mieszkańców, którzy chętnie i licznie korzystają z nowej przestrzeni, aby reagowali na skandaliczne zachowanie nielicznych. Można zrobić zdjęcie lub napisać o zaistniałej sytuacji. Zapewniam anonimowość. Będę reagował na każde zgłoszenie – mówi radny i prosi, aby o każdym zniszczeniu informować go pod adresem [email protected] lub przez profil Facebook: Damian Stępień – Radny Rady Miasta Katowice.

Przebudowa Parku Boguckiego była możliwa dzięki unijnemu dofinansowaniu. Koszt całej inwestycji to 6,028 mln zł, w tym 85% to środki unijne.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*