Reklama

Powstał plan zagospodarowania dla terenów przy strefie kultury

Ł. K.
Powstał projekt planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu powyżej strefy kultury. Pewne jest, że w tym miejscu powstanie duże osiedle mieszkaniowe. Możliwe jest też lokowanie usług.

Powraca głośna sprawa osiedla, które ma powstać przy strefie kultury. Niespełna rok temu odbył się szereg spotkań z deweloperem, czyli spółką TDJ Estate i projektantami z pracowni Medusa Group. Działki, których właścicielem jest katowicki deweloper, mają łącznie ok. 50 tys. m kw. To na położonych powyżej Muzeum Śląskiego (na północ od ul. Nadgórników i ul. Góreckiego) gruntach ma powstać nowe osiedle. Dyskusję na temat inwestycji wywołała dyrektor Muzeum Ślaskiego, Alicja Knast. Zarzucała deweloperowi, że wysokie budynki zdominują wizualnie zabudowania muzeum. Teraz wiadomo już, że budynki będą mogły powstać w takim kształcie, jaki zaplanowało TDJ Estate.

PRZECZYTAJ TEŻ: Tak będzie wyglądać osiedle przy Muzeum Śląskim

Deweloper już od około pół roku ma pozwolenie na budowę trzech budynków mieszkalnych na działce tuż przy ul. Góreckiego (oznaczona symbolem 2UM). Będą one miały maksymalnie 12 kondygnacji i 44 metry wysokości. Pod budynkami znajdzie się parking podziemny.
Kolejna działka, położona bliżej ul. Katowickiej (4UM), ma być zabudowana pięcioma budynkami. Ich wysokość może być już wyższa. Mają mieć 18 kondygnacji i maksymalnie 55 metrów. Pomiędzy budynkami ma być duży prześwit. Deweloper planuje tu m.in. place zabaw i skwery. Przestrzeń na parterze budynków na obu działkach ma być przeznaczona pod działalność usługową. Ostatnia z działek należących do TDJ Estate ma być jednocześnie ostatnim etapem budowy osiedla. Znajduje sie ona na północ od ul. Nadgórników. Tam budynki będą miały parametry takie, jak na pierwszej działce.

PRZECZYTAJ TEŻ: Muzeum kontra deweloper. Osiedle przy strefie kultury budzi duże kontrowersje

Plan zagospodarowania dla obszaru położonego w okolicy ulic Katowickiej i Góreckiego jest znacznie szerszy i nie ogranicza się do działek spółki TDJ. Tuż obok skrzyżowania Góreckiego-Nadgórników-Dbrowolskiego szykuje się kolejna inwestycja mieszkaniowa. Wiadomo, że deweloper ma już pozwolenie na budowę na działce o symbolu 5UM. Mają tam powstać 12-kondygnacyjne budynki. Nieco niższy, bo 8-kondygnacyjny, budynek biurowy miałby powstać na rogu ul. Olimpijskiej i ul Ordona. Na razie inwestor, którym jest firma Orange, musi poprosić o zmianę wysokości zabudowy. Wiadomo już, że złoży uwagę w tej sprawie.

W sąsiedztwie strefy kultury na pewno dużo będzie mieszkań. Powyżej MCK i na działkach, które teraz są bardziej lub mniej legalnymi parkingami, projekt planu przewiduje zabudowę mieszkaniowo-usługową. Powierzchnia tych terenów jest spora, więc można spodziewać się, że przyciągnie inwestorów. Żeby uniemożliwić stawianie tam niskich pawilonów czy nieestetycznych baraków, plan określa minimalną wysokość budynków na 12 m.

Dobrą wiadomością dla mieszkańców Bogucic jest ochrona historyczej zabudowy. Zwłaszcza głównej pierzei budynków położonych wzdłuż ul. Markiefki. O takie rozwiązanie zabiegała tamtejsza rada dzielnicy. Z drugiej strony miasto umożliwi tym samym pozbycie się wielu zniszczonych budynków i pustostanów znajdujących się w głębi.

Aktualnie plan zagospodarowania jest wyłożony w wydziale budownictwa i planowania przestrzennego (Rynek 13, pokój 413, IV piętro). Można się z nim zapoznać w poniedziałki w godz. 12-16, we wtorki, środy, czwartki i piątki w godz. 8-12. Za 10 dni odbędzie się publiczna dyskusja na temat planu. Natomiast uwagi do projektu miasto zbiera do 14 lutego.


Tagi:

Komentarze

  1. Han 8 stycznia, 2019 at 9:48 am - Reply

    Bardzo dobry jest pomysł wybudowania przy bazylice muzeum im. J.Kukuczki. Wraz z planowanym małym ryneczkiem naprzeciw szpitala bonifratrów stworzy to fajne małe centrum w Bogucicach. No i najważniejsza sprawa czyli droga bezpośrednio łącząca Bogucice ze strefą kultury. Oby tylko nie trzeba było na te inwestycje czekać kolejnych 10 lat, bo już wystarczy marazmu i bylejakości w dzielnicach.

  2. mieszkanka Bogucic 4 stycznia, 2019 at 5:04 pm - Reply

    Świetny plan! Z jednej strony chroni starą część dzielnicy, każąc zachować jej historyczny charakter z drugiej strony, zabudowany i zorganizowany zostanie teren, obecnie leżący odłogiem, teren na którym wyrośnie nowoczesna, odrębna jednostka miejska z infrastrukturą usługową, której tak bardzo brakuje mieszkańcom Bogucic. W końcu mieszkańcy Bogucic uzyskają wygodny dostęp do swobodnego przejścia w stronę centrum.Jestem ZA.

Dodaj komentarz

*
*