Reklama

Odwodnienie łąki na Muchowcu ma zapobiec zniszczeniom po festiwalach i koncertach

Grzegorz Żądło
Zakład Zieleni Miejskiej przeprowadzi odwodnienie łąki koncertowej na Muchowcu. W tym roku najprawdopodobniej nie odbędzie się w tym miejscu żadne większe wydarzenie, nie będzie więc przeszkód w przeprowadzeniu inwestycji.

Chodzi o teren przy końcu ul. Francuskiej, mniej więcej naprzeciwko siedziby ZZM. W związku ze szkodami górniczymi, teren coraz bardziej tu osiada. To powoduje, że po każdym większym deszczu, na łące powstaje rozlewisko, bo gleba jest nieprzepuszczalna. Jeśli opady występują tuż przed koncertami czy festiwalami, po ich zakończeniu teren nadaje się tylko do rekultywacji. Nie chodzi nawet o zniszczenia, których dokonują tu ludzie, ale ciężki sprzęt.

Żeby tego uniknąć, ZZM postanowił odtworzyć na łące odwodnienie, które zostało tam zbudowane kilkadziesiąt lat temu. Przez ten czas infrastruktura się zniszczyła. Właściwie do użytku nadaje się tylko główna rura, która biegnie pomiędzy stawami przez całą łąkę. To właśnie do dwóch stawów (w tym suchego) będzie teraz odprowadzany nadmiar wody.

Inwestycja, która ma kosztować 130 tys. zł, będzie polegała na umieszczeniu w ziemi specjalnych perforowanych rurek, które zostaną położone na podsypce piaskowej i owinięte agrowłókniną. Na to przyjdzie żwir i przepuszczalna warstwa gleby. Przy większych deszczach, woda ma przenikać do rur, a nimi płynąć do głównego kolektora, który z kolei odprowadzi ją do stawów. – Jeśli mają się w tym miejscu odbywać imprezy, to odwodnienie musi zostać zrobione. Zresztą, kiedyś melioracja została tu przeprowadzona, ale z różnych przyczyn, infrastruktura nie spełnia już swojej roli – mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Prace ZZM wykona własnym sprzętem i swoimi pracownikami. Wszystko powinno być gotowe do końca czerwca. Łąka koncertowa na Muchowcu ma około 2,5 hektara, a odwodnienie zostanie zbudowane na obszarze około 1,5 ha.


Tagi:

Komentarze

  1. Luk 4 maja, 2020 at 7:16 pm - Reply

    Banda w…… zarzadza tym miastem miasto betonu i samochodow az dziw ze takie pomysly maja ci ludzie jeszcze tak zle w tym miescie nie bylo pan Krupa moze smialo wygrac konkurs na najgorszego prezydenta w polsce !!!!

  2. sg 4 maja, 2020 at 4:12 pm - Reply

    Bardzo mądre jest osuszanie terenów zielonych w czasie susz 😀
    Niech ZZM idzie na całość i osuszy 3 stawy!

Dodaj komentarz

*
*