Reklama

Trwa budowa nowych dróg rowerowych w Katowicach

Redakcja
W Katowicach powstanie w tym roku kilka ważnych fragmentów infrastruktury dla rowerzystów. Kończy się budowa trasy z Nikiszowca do Doliny Trzech Stawów. Za kilka miesięcy powstanie też połączenie Nikiszowiec-Giszowiec.

Około 17 mln zł wyda w tym roku miasto na budowę dróg rowerowych. Kilka z nich może poprawić komfort przemieszczania się po mieście. O ile zostaną wykonane zgodnie z rowerowymi standardami, co w Katowicach nie zawsze ma miejsce. Wśród najważniejszych jest m.in. połączenie Giszowca z Nikiszowcem. Prace w rejonie skrzyżowania ulic Szopienickiej i Mysłowickiej rozpoczęły się niedawno, bo miesiąc temu. O tej inwestycji pisaliśmy TUTAJ. To rowerowe połączenie dzielnic powinno być gotowe do końca 2022. Koszt inwestycji to około 4,5 mln złotych.

Droga z Nikiszowca do Doliny Trzech Stawów

Wcześniej, bo w połowie tego roku, rowerzyści pojadą z Nikiszowca do Doliny Trzech Stawów i dalej, na Muchowiec. Wtedy powinna być gotowa droga rowerowa łącząca ul. Gospodarczą z ul. Lotnisko. Droga przebiega wzdłuż ul. Pułaskiego i dalej, obok PTG i Sztauwajerów, do kładki obok autostrady A4, ul. Trzech Stawów. Następnie prowadzi obok Campingu 215 i istniejącym przejazdem pod węzłem „Murckowska”. To pierwszy etap, który zakończy się za około 2-3 miesiące. Drugi poprowadzi wzdłuż ul. Gospodarczej do drogi rowerowej wybudowanej przy okazji powstania nowego łącznika pomiędzy Gospodarczą a Szopienicką, czyli układu komunikacyjnego osiedla Nowy Nikiszowiec. Obecnie trwają jeszcze przygotowania do tej części inwestycji. Przebudowa obejmie drogę wraz z chodnikiem i drogą rowerową. Więcej TUTAJ.

Zjazd pod rondo im. Ziętka.

Kolejna infrastruktura powstaje w ścisłym centrum Katowic. Pod rondo im. gen. J. Ziętka od strony ul. Chorzowskiej rowerzyści zjadą za około pół roku. Zakończenie budowy planowane jest na wrzesień. Powstaje pochylnia z drogą rowerową i chodnikiem. Całość ma mieć 60 metrów długości. Więcej TUTAJ.

Rowerowe projekty z Budżetu Obywatelskiego

W tym roku realizowane będą też trzy projekty z Budżetu Obywatelskiego. Najstarszy, który zdobył prawie 1000 głosów w 2019 roku, to rozbudowa drogi rowerowej po wschodniej stronie ul. Granicznej od ronda Zenktelera do okolic centrum handlowego Belg. Do niedawna trwały jeszcze ustalenia dotyczące innej, planowanej drogi rowerowej. Pomysł mieszkańca ma zostać zrealizowany ostatecznie w tym  roku.

Podobnie jak pasy rowerowe wzdłuż ul. Sokolskiej. Na odcinku od ul. Chorzowskiej do ul. Misjonarzy Oblatów zaplanowano wydzielenie na części jezdni dwóch pasów w obu kierunkach. Ten projekt ma kosztować ok. 400 tys. zł, a jego realizacja powinna się zacząć w tym miesiącu.

Niebawem ruszą też prace nad budową drogi rowerowej na odcinku od ul. Zgrzebnioka do ul. Porfirowej. Ten fragment infrastruktury po wschodniej stronie ul. Meteorologów powinien być gotowy we wrześniu. Droga będzie kontynuowana w 2023, ponieważ od ul.  Porfirowej zostanie przedłużona do ul. Bazaltowej.


Tagi:

Komentarze

  1. Piotr 4 kwietnia, 2022 at 10:04 pm - Reply

    To są opóźnione projekty zeszłoroczne. A co z planami na ten rok, czyli ulica Francuska oraz Hallera i Korczaka?

Dodaj komentarz

*
*