Reklama

Nowe automaty biletowe w autobusach i tramwajach ZTM. Ruszają testy

Redakcja
Każdy może przetestować nowe kasowniki i automaty biletowe. Urządzenia mają pojawiać się stopniowo w pojazdach ZTM. Metropolia zaprasza mieszkańców do ich wypróbowania.

Bardziej czytelne kasowniki i nowe automaty biletowe obsługujące płatności zbliżeniowe. To urządzenia, które mają pojawić się w autobusach i tramwajach Zarządu Transportu Metropolitalnego. Metropolia testuje nowe rozwiązania. Montaż nowych kasowników i automatów to jeden z elementów prac związanych z wprowadzeniem nowego systemu płatności w komunikacji miejskiej. Celem tych prac jest uruchomienie oprogramowania, które będzie działało w trybie online, co ma przyspieszyć kupowanie biletów.

Jak zapowiada Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, wszystkie pojazdy ZTM będą systematycznie wyposażane w nowe urządzenia. Pierwsze z nich to automaty z ekranem dotykowym, które będą obsługiwać nie tylko karty ŚKUP, ale również płatności zbliżeniowe. Podobne urządzania funkcjonują już od 2019 roku w pojazdach komunikacji miejskiej w Tychach.  Drugi typ urządzeń to kasowniki, służące do rejestracji biletów zapisanych na kartach ŚKUP.

Urządzenia mają być montowane w liczbie sztuk odpowiadającej liczbie drzwi w pojeździe. Przykładowo autobus dysponujący trzema wejściami, będzie wyposażony w trzy urządzenia – jeden większy automat z ekranem dotykowym oraz dwa mniejsze kasowniki. Nowe urządzenia będą obowiązkowo montowane wraz z wprowadzaniem ro ruchu nowych pojazdów. Przewoźnicy będą mieli 12 miesięcy od zawarcia umowy przewozowej, aby zamontować automaty i kasowniki w swoich pojazdach. Ponadto równolegle do tych zmian, wszystkie pojazdy, które obsługują linie ZTM według wcześniej zawartych umów, będą wyposażone w co najmniej jeden większy automat, obsługujący płatności kartami zbliżeniowymi.

W związku z wprowadzaniem nowych rozwiązań metropolia zaprasza mieszkańców do udziału w konsultacjach. Każdy będzie mógł wypróbować nowe urządzenia i wyrazić swoją opinię. Testowanie urządzeń możliwe będzie stacjonarnie w siedzibie Urzędu Metropolitalnego GZM przy ul. Barbary 21A, w dniach 12-13 stycznia 2022 (środa i czwartek). Aby wziąć udział w konsultacjach, należy wcześniej się zapisać, wysyłając informację na adres: [email protected] lub [email protected] wraz z podaniem numeru telefonu do kontaktu oraz proponowanych godzin.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*