Reklama

Nielegalne parkowanie w Katowicach (odc. 1)

Grzegorz Żądło
To pierwszy odcinek cyklu, który, mamy nadzieję, przyczyni się do poprawy estetyki miasta i większego ładu i porządku. Co najmniej raz w tygodniu będziemy publikować zdjęcia nielegalnie zaparkowanych samochodów. Zapraszamy was do współtworzenia kolejnych odcinków.

Zbieraliśmy się do tego długo i w końcu postanowiliśmy wcielić nasz plan w życie. Zwłaszcza że ostatnio dostajemy coraz więcej sygnałów odnośnie nielegalnego parkowania w Katowicach. Dla kierowców, głównie z innych miast, nie ma już właściwie miejsc, w których nie można parkować. Trawnik, chodnik, droga rowerowa, przejście dla pieszych. Liczy się tylko to, żeby, najlepiej za darmo, zaparkować swój samochód. A piesi czy rowerzyści niech się martwią. Dlatego od dzisiaj, co najmniej raz w tygodniu, będziemy publikować zdjęcia samochodów parkujących w niedozwolonych miejscach. Biorąc pod uwagę, że sytuacje w życiu bywają różne, a nigdy nie będziemy do końca wiedzieć co skłoniło kierowcę do zostawienia auta w danym miejscu, będziemy zasłaniać rejestracje samochodów. Oczywiście, właściciele i bez tego rozpoznają swoje samochody. Liczymy, że skłoni ich to do refleksji. Tak czy inaczej, zdjęcia nielegalnie zaparkowanego auta będziemy przesyłać straży miejskiej. Jeżeli presja społeczna nie wystarczy, może pomogą mandaty.

Biorąc pod uwagę, że poruszamy się głównie w centrum miasta, nie jesteśmy w stanie wychwycić wszystkich źle zaparkowanych aut w innych dzielnicach. Dlatego prosimy was o współtworzenie tego cyklu. Każdy, komu leży na sercu dobro Katowic, każdy kto szanuje zieleń i prawa innych uczestników ruchu drogowego (piesi, rowerzyści, inni kierowcy) może podesłać nam zdjęcie nielegalnie zaparkowanego samochodu. W poniedziałek uruchomimy specjalny adres mailowy: [email protected]. Pamiętajcie o kilku zasadach. Zdjęcia nie powinny ważyć zbyt wiele (najlepiej do 1 MB). Zawsze najlepiej zrobić dwa ujęcia, jedno w wąskim, drugie w szerokim kadrze, żeby pokazać kontekst. Do każdego zdjęcia dołączcie opis miejsca, datę i godzinę, kiedy zostało zrobione (np. skrzyżowanie ulic. Sokolskiej i Morcinka, niedziela 24 marca, godz. 9:30). Do każdego maila dołączcie też zdanie: Zgadzam się na bezpłatną publikację przesłanego przeze mnie zdjęcia/zdjęć w portalu Katowice24.info oraz w mediach społecznościowych i innych kanałach należących do portalu (Facebook, Twitter, Youtube).

Zdjęcia możecie przesyłać też poprzez wiadomości na naszego Facebooka. Musicie jednak pamiętać, że FB obniża jakość fotografii i nie wszystkie będą mogły zostać wykorzystane. Oczywiście, prosimy o dołączenie tej samej klauzuli, co przy przesyłaniu zdjęć mailem. Nie będziemy ujawniać autorów zdjęć, chyba że ktoś poprosi o umieszczenie podpisu. Najlepiej, żeby zdjęcia były zrobione w poziomie.

Zapraszamy więc do oglądania i komentowania. Pod każdym zdjęciem możecie zagłosować na, waszym zdaniem, najgorzej parkującego kierowcę. Wystarczy kliknąć w symbol dłoni.

 

 


Tagi:

Komentarze

 1. Szymon 25 marca, 2019 at 2:14 pm - Reply

  Czy zdjęcia będziecie przekierowywać dalej? Do Straży Miejskiej by zmienić sytuację w mieście czy tylko zbieracie odsłony?
  Tablice zdecydowanie powinny być czytelne

  • Grzegorz Żądło 25 marca, 2019 at 2:36 pm Reply

   Już niektóre przesłaliśmy. Liczymy, że to zwróci uwagę strażników na notoryczne łamanie prawa w konkretnych miejscach. Przy okazji, nie zbieramy odsłon. Jeśli ktoś czyta nas od samego początku to wie, że zawsze przykładaliśmy dużą wagę do dbania o estetykę miasta. Rozpoczęta właśnie przez nas akcja to ciąg dalszy naszych działań.

 2. Paweł Skobar 25 marca, 2019 at 9:56 am - Reply

  Polecam zgłaszać każdorazowo takie wykroczenia za pomocą apki Naprawmy To i alternatywnie za pomocą Krajowej Mapy zagrożeń bezpieczeństwa http://www.policja.pl/pol/mapa-zagrozen-bezpiecze/33880,dok.html. Można robić to anonimowo. Jest ślad i służby / urzędnicy MUSZĄ podjąć interwencję. Jak takich zgłoszeń będą setki, wtedy pójdzie im to w statystykę / premię i gwarantuje Wam, że coś z tym będą musieli zrobić. A rejestracje według wyroku WSA nie są danymi osobowymi – więc po co drodzy Redaktorzy robić sobie dodatkową pracę i je zamazywać?

  • Grzegorz Żądło 25 marca, 2019 at 9:59 am Reply

   Tak jak napisaliśmy w tekście, są różne sytuacje życiowe. Może się okazać, że np. ktoś zasłabł i musiał stanąć natychmiast, zabrało go karetka, a samochód został. Albo auto się zepsuło i ktoś odszedł szukać pomocy. Oczywiście takich sytuacji jest mnie niż 0,1%, bo reszta to zwykłe cwaniactwo i chamstwo, ale jednak mogą się zdarzyć.

 3. Beno 24 marca, 2019 at 5:28 pm - Reply

  Pytanie jakie można sobie postawić, to po co utrzymujemy straż miejską, skoro codziennie mamy takie obrazki na ulicach, trawnikach, placach itp ? Ulica Pańki jest “dobrym” przykładem.

 4. grz 24 marca, 2019 at 3:35 pm - Reply

  wszystkie te samochody powinny być wg. mnie wywiezione nie tyle na parkingu pod miastem, co… na złom. sorry, ale to wygląda na większości zdjęć jak porzucenia pojazdu (ja wyrzucenie śmieci na trawnik), a nie jak zaparkowanie…

 5. Maz 24 marca, 2019 at 12:52 pm - Reply

  Nie sadze zeby upokarzanie ludzi pomoglo w tej sprawie.Owszem takie zachowania(parkowania) nie usprawiedliwia nikogo, aczkolwiek rzad musi uporzadkowac system parkowania!! Nie odkladac tego na pozniej tylko zabrac sie za to powaznie i zaraz!

 6. Ormi 24 marca, 2019 at 12:45 pm - Reply

  No, uznanie.
  Znalazł Pan tani, bezpieczny i wygodny sposób zarabiania na życie.
  A złe parkowanie to problem dużo głębszy niż źli kierowcy. – z jednej strony trzeba walczyć z naszym ogólnym zapóźnieniem cywilizacyjno-obyczajowym, a z drugiej strony z ogólną niechęcią, by nasza sytuacja parkingowa choć troszkę zbliżała się do sytuacji istniejącej w krajach o podobnym poziomie motoryzacji.

  • P Śl 24 marca, 2019 at 5:13 pm Reply

   A jaki to kraj cywilizowany? USA może ? Mamy se zrobić drugie Detroit ? Czy inne Houston, bo kiedyś widziałem podobne foto z Detroit, ale widać to dość popularny widok za oceanem musi być. https://instytutekonomiczny.files.wordpress.com/2011/11/houston2.jpg

   • P Śl 24 marca, 2019 at 5:28 pm Reply

    I ciekawy komentarz o Detroit. “Warto przypomnieć jak skończyło miasto, które zmodernizowano na życzenie branży motoryzacyjnej – Detroit. Po wybudowaniu bezkolizyjnych autostrad w środku, zabraniu ostatnich skrawków zieleni na parkingi i likwidacji komunikacji publicznej stało się tak koszmarne do życia, że ponad 1,1 mln mieszkańców z niego uciekło. W efekcie w 2013 roku miasto zbankrutowało.” Patrzę do wikipedii, a tam liczba ludności 690 tys. Czyli miasto spadło z wielkości Warszawy do wielkości Wrocławia? Jeśli to prawda to grubo, i robi wrażenie.

 7. Adam 24 marca, 2019 at 12:05 pm - Reply

  Spoleczniacki pomysł:( takiej osobie trzeba grzecznie zwrócić uwagę a nie jak bezjaji bubek donosic na necie

 8. M 24 marca, 2019 at 11:40 am - Reply

  Po co zamazywać rejestrację? Czy jak ktoś staje w złym miejscu, to rejestracji nie widać? Nie, widać doskonale.

Dodaj komentarz

*
*