Reklama

Najważniejsze teksty 2015 roku o Katowicach i regionie

Katowice
Grzegorz Żądło
Kończy się pierwszy pełny rok funkcjonowania strony katowice24.info. Rok bardzo udany. W ciągu 12 miesięcy odwiedziło ją 115 tys. osób, które wykonały 335 tys. odsłon. Co ich przyciągnęło? Dobre dziennikarstwo, autorskie tematy i informacje, których nie można znaleźć nigdzie indziej. Poniżej mój subiektywny ranking 10 najlepszych i najważniejszych teksów mijających 12 miesięcy. Niekoniecznie są to publikacje, które miały najwięcej “kliknięć”, ale takie, który w mniejszym lub większym stopniu wpłynęły na rzeczywistość, wywoływały emocje albo były kopiowane (również bezprawnie) przez innych autorów, portale i wszelkiego rodzaju media.

1. Na pierwszym miejscu stawiam tekst z 9 grudnia o  tym jak trzech dyrektorów z Parku Śląskiego zapewniło sobie pracę na kolejne cztery lata (żeby przeczytać wszystkie teksty, wystarczy kliknąć w zdania zaznaczone na czerwono).

Nie byłoby tej publikacji gdyby nie zaufanie, jakie zyskałem u czytelników. Takie tematy można zdobyć wyłącznie dzięki informacji od osób, które są w środku wydarzeń. Tak było tym razem. Dla tych, którzy nie czytali, to tekst o tym, jak trzech dyrektorów z Parku Śląskiego zgłosiło swoje kandydatury w wyborach do rady pracowników. Ich jedynym celem było zapewnienie sobie pracy na kolejne cztery lata, bo członków takiej rady nie można zwolnić, obniżyć pensji i zmienić stanowiska w czasie trwania kadencji. Do tej pory w radzie byli szeregowi pracownicy, bo to nic nieznaczący organ w strukturze parku. Musi być i jest, ale nikt się z nim nie liczy.

2. Na drugim miejscy stawiam tekst o tym,  jak KZK GOP dał się oszukać na 20 tys. zł, opublikowany 19 marca. To bardzo ciekawa historia, na której trop wpadłem analizując wystąpienie pokontrolne Najwyższej Izby Kontroli. NIK sprawdzała niektóre aspekty działalności KZK GOP na przestrzeni kilku lat. Wśród wielu nieprawidłowości (więcej o tym tutaj) była też sprawa zlecania kręcenia filmów promocyjnych Grażynie Herich. To stara znajoma stojącego na czele związku Romana Urbańczyka. Właśnie dzięki tej znajomości dostała zlecenie bez przetargu, a nawet zapytania o cenę na 85 tys. zł. Miała wyprodukować filmy promocyjne i zapewnić ich emisję. Filmy powstały (choć żenującej jakości), ale emitowane nigdzie nie było. Straty KZK GOP oszacował na 2o tys. zł, choć tak naprawdę wyrzucona w błoto została cała kwota wypłacona Grażynie Herich.

3. Kolejny wybrany tekst też dotyczy KZK GOP. 18 października ujawniłem, że po zawiadomieniach skierowanych przez NIK, nieprawidłowościami w KZK zajęły się prokuratury, urzędy skarbowe i Regionalna Izba Obrachunkowa (Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie nieprawidłowości w KZK GOP).

O postępach w śledztwach będę informował na bieżąco.

4. Szerokim echem odbiła się publikacja z 16 czerwca o tym jak przy ul. Kozielskiej mieszkańcy dewastują swoje podwórko, którego remont kosztował kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Kozielska po remoncie 3

Niestety, Kozielska cały czas niszczeje. Kilka tygodni temu ktoś podpalił mieszkanie w kamienicy, w której mieszkają opisywani przeze mnie mieszkańcy. Wkrótce na katowice24.info ukaże się dłuższy tekst o problemach Kozielskiej.

5. Tematem, który najchętniej kopiowały inne media była informacja z 23 maja o tym, że marszałek musi zutylizować leki o wartości 300 tys. zł. Po tym jak napisałem o tym tekst, powstało kilkadziesiąt innych publikacji w internecie, prasie, radiu i telewizji.

6. Na początku października ujawniłem, że dyrektor Miasta Ogrodów okłamał radnych w sprawie zlecenia badań w zakresie kultury.

Piotr Zaczkowski

Chodziło o zlecenie dla zagranicznej firmy, z którą umowa została wcześniej podpisana. Nie wiadomo dlaczego Piotr Zaczkowski kłamał w tej sprawie podczas obraz rady miasta mówiąc o zleceniu w czasie przyszłym, podczas gdy wszystko było już rozstrzygnięte. W grę wchodziła kwota około 300 tys. zł. Mimo to, Zaczkowski zostanie dyrektorem połączonych instytucji kultury: Miasta Ogrodów i Centrum Kultury Katowice.

7. Ważnym tekstem była analiza jaką politykę mieszkaniową prowadzi miasto. Słyszałem, że po tej publikacji z 29 maja, w urzędzie miasta przyspieszyły prace nad programem mieszkaniowym, który ma spowodować m.in. zmniejszenie liczby pustostanów i kolejek oczekujących na mieszkania komunalne. Jeśli tak rzeczywiście było, mogę się tylko cieszyć.

8. 27 lipca jako pierwszy napisałem, że stary dworzec PKP w Katowicach zostanie wystawiony na licytację.

Wszystkie moje nieoficjalne informacje potwierdziły się kilka tygodni później. Była licytacja, jest nowy właściciel (więcej o tym tutaj).

Piotr Miklis i Krzysztof Gaczorek

9. Jako pierwszy i na razie jedyny ujawniłem zdjęcia projektu biurowców, które mają powstać w miejscu wyburzonego biurowca DOKP (Co powstanie w miejscu wyburzonego biurowca DOKP).

Biurowce_TDJ

10. Na koniec opublikowany 30 marca Ranking rzeczników i antyrzeczników woj. śląskiego.

To od początku mój autorski pomysł, który będzie kontynuowany. Co ciekawe, dwoje rzeczników, którzy znaleźli się w gronie tych najgorszych, w mijającym roku zmieniło swoje postępowanie zdecydowanie na plus. Najlepsi też trzymali poziom. Druga edycja rankingu już wkrótce.

Dziękuję każdemu ze 115 tysięcy osób, które weszły na moją stronę w 2015 roku. Jestem przekonany, że za rok ta liczba będzie zdecydowanie większa. Katowice24.info czekają w najbliższych miesiącach duże zmiany. Będzie nowa szata, zdecydowanie więcej treści i nowi autorzy. To jednak wciąż będzie DOBRA STRONA INFORMACJI I OPINII.


Tagi:

Komentarze

 1. Grzegorz Żądło 2 stycznia, 2016 at 7:15 pm - Reply

  Dziękuję za miłe słowa.

 2. safin 2 stycznia, 2016 at 4:33 pm - Reply

  Przyłączam się do życzeń! Prowadzi Pytań bardzo porządne i szalenie potrzebne źródło informacji i aglomeracji i regionie! Pozdrawiam
  Stały czytelnik.

 3. B.N. 31 grudnia, 2015 at 6:26 pm - Reply

  Jeszcze więcej ciekawych artykułów oraz dużo pozytywnych emocji w nadchodzącym Nowym Roku życzy mało aktywna ale stała czytelniczka

Dodaj komentarz

*
*