Reklama

Już wiadomo co powstanie w miejscu DOKP

Grzegorz Żądło
W miejscu wyburzonego niedawno budynku DOKP powstaną dwa biurowce o nieregularnych kształtach. Inwestor ma już prawomocne pozwolenie na budowę. I chociaż nadal nie chce komentować i ujawniać swoich planów, z dokumentów można wiele wyczytać. Nie tylko o funkcji nowych budynków, ale taż ich wyglądzie.

Właściciel działki przy rondzie, czyli katowicka spółka TDJ, zakończył już rozbiórkę biurowca DOKP. Co więcej, rozpoczął poszukiwania firmy, która podejmie się budowy dwóch nowych budynków, na razie roboczo określanych A i B. Ten pierwszy będzie niższy i stanie bliżej Spodka. Drugi zostanie postawiony przy ul. Roździeńskiego. Połączy je wspólna otwarta przestrzeń, przez którą będzie można przejść z jednego obiektu do drugiego.

Biurowiec A ma mieć 13 kondygnacji i 55 metrów wysokości, ale z urządzeniami technicznymi “urośnie” do 66,42 m. Z kolei B będzie miał 30 pięter i wysokość 117,49 m, a z “techniką” na dachu – 133,64 m.

Łukasz Zagała i Przemo Łukasik, projektanci z bytomskiej pracowni Medusa Group, w obydwu biurowcach przewidzieli wysoki na ponad 8 metrów reprezentacyjny hol wejściowy.

Pod budynkami znajdą się trzy podziemne kondygnacje przeznaczone na parkingi, ale nie tylko. W budynku A na poziomie -1 projektanci dopuszczają możliwość lokalizacji ręcznej myjni samochodowej. W podziemiach będą też szatnie i sanitariaty dla rowerzystów oraz  samoobsługowe stacje serwisowe.

Na parterze biurowców ma się znajdować gastronomia, z kolei na pierwszym piętrze lokale usługowe. To jednak tylko plany, bo projektanci wyraźnie zaznaczają w dokumentach, że chodzi tylko o możliwość lokalizacji danej funkcji.

Z punktu widzenia mieszkańców i osób przyjeżdżających do Katowic najistotniejsze jest oczywiście to jak biurowce będą wyglądać z zewnątrz. Będą miały podobny kształt. Wyższy będzie się składał z trzech przesuniętych względem siebie brył. Przy czym najniższa i najwyższa będę ułożone w jednej osi. Natomiast blok środkowy będzie lekko wysunięty. Podobnie wygląda drugi budynek. W tym przypadku bryła z wyższymi kondygnacjami (od 6 do 13) wystaje nieco poza niższą podstawę.

Grafika Facebook

Elewacje obydwu biurowców będą wykonane ze szklano-aluminiowych modułów (prostokątów) o wymiarach 135 cm na 367,5 cm. Każdy z modułów będzie miał część przezierną i oraz pionowe pasy części nieprzeziernej na całej wysokości danego panelu. Okna (a właściwie kwatery) nie będą otwierane.


Tagi:

Komentarze

  1. tom 12 maja, 2016 at 12:07 pm - Reply

    Oby te obydwa biurowce rzeczywiście powstały.
    Z niecierpliwością czekam na pełną prezentację projektu!

  2. FW 10 grudnia, 2015 at 9:12 pm - Reply

    Jakos mnie to nie dziwi tych dwoch panow porjektuje wylacznie takie kloce.

Dodaj komentarz

*
*