Reklama

Na os. Tysiąclecia powstał miejski żłobek

Fot. Piotr Góra.

G. Ż.
W piątek został oficjalnie otwarty kolejny oddział miejskiego żłobka. W budynku przy Al. Bolesława Krzywoustego na os. Tysiąclecia są 42 miejsca dla dzieci, a docelowo ma ich być 50. Za trzy miesiące ma zostać otwarty kolejny żłobek, tym razem w Kostuchnie.

Zapewnienie każdemu dziecku miejsca w żłobku było jedną z głównych obietnic wyborczych Marcina Krupy. Wszystko wskazuje jednak na to, że w tym roku ta obietnica nie zostanie spełniona. Choć  trzeba przyznać, że miejsc w żłobkach systematycznie przybywa. W 2014 było ich 619, a obecnie jest 891.

Nowy oddział żłobka został otwarty na osiedlu Tysiąclecia przy Al. Krzywoustego 9. Dziećmi zajmować się tu będzie 10 opiekunek. Roboty budowlane i wyposażenie budynku kosztowało 3,1 mln zł. 85% tej kwoty pochodziło z Unii Europejskiej, reszta z budżetu miasta.

PRZECZYTAJ TEŻ: Zmieniają się zasady przyjęć do miejskiego żłobka

Przy rekrutacji do nowego oddziału priorytetowo traktowane były dzieci, których rodzice nie pracują (taki był wymóg unijnego projektu). Pozostawienie dziecka w żłobku ma im pomóc wrócić na rynek pracy.

Na podobnych zasadach będzie funkcjonował oddział przy ul. Boya-Żeleńskiego 30 w Kostuchnie, który też został w większości sfinansowany z pieniędzy unijnych (łączny koszt to około 3,8 mln zł). Otwarcie planowane jest na przełom maja i czerwca.

Nowe żłobki przez rok finansowane będą z unijnej dotacji. Później, przez okres 2 lat, utworzone przy wsparciu UE miejsca, muszą zostać utrzymane. Teoretycznie po tym czasie, można by zlikwidować oddziały, ale urzędnicy zapewniają, że tak się nie stanie.

Opłata za pobyt dziecka w miejskim żłobku wynosi w Katowicach 150 zł, a w przypadku rodzeństwa – 75 zł miesięcznie na jedno dziecko. Do tego dochodzi opłata za wyżywienie w wysokości 5 zł dziennie.

W żłobkach niepublicznych opłata jest wyższa, ale dzięki dopłatom miasta, rodzice płacą 400 zł miesięcznie plus wyżywienie.

Jeszcze w tym roku planowane jest otwarcie jednego bądź dwóch kolejnych oddziałów żłobka miejskiego, ale ich lokalizacje nie są jeszcze potwierdzone.


Tagi:

Komentarze

  1. gizd 18 marca, 2018 at 1:08 pm - Reply

    Szkoda że nie jest napisane iż Żłobek na Kostuchnie ma „obsłużyć” 4 dzielnice !!!! SUPER

    • Grzegorz Żądło 18 marca, 2018 at 1:53 pm Reply

      Tak z ciekawości, jak nie było żadnego miejskiego żłobka w tej okolicy, to było lepiej, tak?

Dodaj komentarz

*
*