Reklama

Zmieniają się zasady przyjęć dzieci do miejskiego żłobka

Grzegorz Żądło
Z początkiem marca zmieniają się kryteria naboru do miejskiego żłobka. Od teraz preferowane będą dzieci, których rodzice mieszkają w Katowicach i płacą w mieście podatki. Ma to zachęcić przyjezdnych do składania deklaracji podatkowych w Katowicach.

Katowice mają jedne z najwyższych w całej Polsce dopłat do żłobków. Miesięczny koszt pobytu dziecka to 150 zł. Do tego dochodzi 5 zł dziennie za wyżywienie. W przypadku gdy do żłobka chodzi rodzeństwo, opłata podstawowa dzielona jest na pół. Władze Katowic chcą, żeby te preferencje dotyczyły przede wszystkim osób, które płacą w mieście podatki. Stąd zmiana kryteriów naboru. Dzieci do żłobka przyjmuje się na podstawie listy punktowej. Do tej pory najwięcej punktów można było dostać za zamieszkiwanie dziecka w Katowicach (50 pkt.). Od 1 marca tyle samo będzie warte rozliczanie się z podatku w Katowicach. Wśród nowych kryteriów jest też 7 pkt. za orzeczoną niepełnosprawność dziecka. – Chcemy preferować osoby, które dokładają się do budżetu miasta. Przecież to właśnie z tego źródła finansowany jest pobyt dzieci w żłobku czy przedszkolu. Nie zamykamy absolutnie drogi dla osób, które są spoza miasta. O miejscu w żłobku decydują kryteria punktowe i każdy ma szanse – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W praktyce nowe zasady wykluczą osoby, które podatków w Katowicach nie płacą. Nie da się bowiem zrównoważyć 50 pkt. innymi kryteriami.

Co ważne, jeśli ktoś obecnie jest wysoko na liście oczekujących na miejsce w żłobku, a nie płaci podatków w Katowicach, najprawdopodobniej spadnie bardzo daleko. Przeskoczą go wszyscy ci, którzy rozliczają się w I lub II Urzędzie Skarbowym. W zarządzeniu prezydenta napisane jest wyraźnie, że 50 pkt. można dostać jeśli co najmniej jeden z rodziców lub opiekunów prawnych złożył zeznanie roczne w Katowicach. Będzie to trzeba potwierdzić zaświadczeniem z urzędu skarbowego. Ważna uwaga! Jeśli ktoś jeszcze nie rozliczył się z podatku dochodowego za 2017, a do tej pory nie robił tego w Katowicach, ma jeszcze szanse to zrobić. Ci, którzy już złożyli PIT-a w innym mieście, a chcą posłać dzieci do żłobka w Katowicach, nie mają już możliwości zdobycia dodatkowych 50 pkt.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*