Reklama

Modernistyczna kamienica w centrum Katowic zostanie wyremontowana

Grzegorz Żądło
Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej przygotowuje się do remontu prawie stuletniej kamienicy przy ul. Skłodowskiej-Curie 42. Budynek zyska nową elewacją, wrócą też historyczne detale.

Elewacja kamienicy przy ul. Skłodowskiej-Curie 42 jest w fatalnym stanie. Od kilku lat na wysokości pierwszego piętra wisi drewniana konstrukcja, która zabezpiecza przechodniów przed spadającym tynkiem. Wkrótce jednak konstrukcję będzie można zdjąć, bo budynek przejdzie metamorfozę. Stary tynk zostanie skuty, a w jego miejsce położony zostanie nowy, wzorowany na oryginalnym. Faktura, kolorystyka oraz materiał powłoki tynkarskiej zostały zaprojektowane w oparciu o inwentaryzację i badania stratygraficzne (wykonanie odkrywek i pobranie próbek). Po remoncie budynek będzie miał jasny kolor.

Przy okazji remontu wymienione zostaną niektóre okna i drzwi, a pozostałe zostaną poddane renowacji. Przemurowane i odtworzone zostaną otwory  okienne i balkony, zgodnie ze stanem historycznym.

Zdemontowane zostaną elementy ślusarki, takie jak balustrady i kraty, które powrócą odnowione i pomalowane na oryginalny kolor.

Szacunkowy koszt prac może wynieść około 1,5 mln zł. W drugi kwartale tego roku KZGM ogłosi przetarg na wybór wykonawcy.

Kamienica przy ul. Skłodowskej-Curie została zaprojektowana i zbudowana przez firmę Karol Korn Budowlana Spółka Akcyjna prawdopodobnie w 1935 roku.


Tagi:

Komentarze

  1. […] PRZECZYTAJ TEŻ: Modernistyczna kamienica w centrum Katowic zostanie wyremontowana […]

  2. Grucha 7 marca, 2023 at 1:56 pm - Reply

    I pomyśleć, ile by można zrobić sensownych inwestycji tego typu w mieście, zamiast wywalać co roku setki milionów na stadiony, kolejne drogi i inne fanaberie władzy

Dodaj komentarz

*
*