Reklama

Młodzi Ukraińcy rozrabiają w centrum Katowic. Biją się, wyzywają, a potem wszystko wrzucają do internetu

Źródło wszystkich zdjęć: Telegram.

Grzegorz Żądło
Młodzi Ukraińcy biją się w centrum Katowic, najczęściej między sobą, a nagrania z tych bójek publikują  w internecie. Najczęściej dzieje się to tuż przy Galerii Katowickiej albo nawet na jej terenie. Jak wynika z informacji policji, uczestnicy bójek nie zgłaszają się na komendę, nawet jeśli ewidentnie widać, że zostali poszkodowani.

Na nagrania bójek Ukraińców w Katowicach naprowadził nas jeden z czytelników. Filmy trafiają na kanał Ukraińców mieszkających w Polsce, który ten prowadzi na Telegramie. To komunikator podobny do Whatsapp i Facebook Messenger. Umożliwia przesyłanie wiadomości, zdjęć i filmów. Można też w nim tworzyć grupy lub kanały, na których publikowane są różne treści. Telegram jest popularny przede wszystkim w Rosji i na Ukrainie.

Nasz czytelnik podesłał nam kilka filmów. Na części z nich widać, że nie zostały nagrane przypadkowo. Wszystko wskazuje na to, że ktoś uruchomił nagrywanie w telefonie wiedząc, że za chwilę dojdzie do bójki. Trudno powiedzieć, kiedy zostały wykonane nagrania. Na jednym widać duży baner z ówczesnym premierem Mateuszem Morawieckim, co oznacza, że film powstał pod koniec września lub w październiku 2023 roku. Na innych nagraniach widać ludzi ubranych w krótkie spodenki i koszulki z krótkim rękawem, więc wszystko mogło się dziać wczesną jesienią lub tej wiosny. Filmy zaczęły być publikowane mniej więcej w kwietniu tego roku.

Mimo że dysponujemy tymi nagraniami, nie będziemy ich publikować. Nie chcemy promować patologii i nagannych zachowań, a jedynie zwrócić uwagę na problem. Postanowiliśmy jednak dokładnie opisać co widać na kilku nagraniach.

Nagranie 1

Jest już po zmroku. Na przystanku tramwajowym przy Galerii Katowickiej nad siedzącą na ławce dziewczyną stoi jej rówieśniczka. Dziewczyny mają około 15-17 lat. Dochodzi do kłótni. W pewnym momencie ta stojąca pluje w twarz siedzącej i biją ją otwartą dłonią w twarz. Wtedy w jej obronie staje młody Polak, który krzyczy do agresorki: Rozje…ć cię ukraińska kur…? Wypier….ć, cztery na jedną, kur… Dziewczyna próbuje się odgryźć i kilkukrotnie powtarza: Ona mnie też tak robiła. Po chwili jednak odchodzi.

Nagranie nr 2

Niewysoki młody chłopak w bluzie z kapturem podchodzi do jakiegoś mężczyzny na pl. Szewczyka i mówiąc: Co odpier….sz do Ukraińców? uderza go z dużą siłą w twarz. Uderzony przez dłuższą chwilę leży. Kiedy się podnosi i odchodzi w kierunku dworca PKP, napastnik biegnie za nim i uderza go jeszcze mocniej w głowę. W tle słychać krzyki. Po chwili podchodzą ochroniarze (prawdopodobnie z Galerii Katowickiej) i zatrzymują agresora. Ten nie stawia oporu.

Nagranie nr 3

Pomiędzy torami tramwajowymi, a wejściem do Galerii Katowickiej widać jak jedna młoda dziewczyna przewraca inną. Kiedy ta druga leży na chodniku, agresorka kilka razy uderza ją w twarz. Ktoś interweniuje i zaatakowana dziewczyna odchodzi.

Nagranie nr 4

Tym razem wszystko dzieje się na rynku, przy Skarbku. Na murku siedzi trzech nastolatków. Wyglądają na maksymalnie 15 lat. Do grupy podchodzi inny młody chłopak i z całej siły kopie jednego z siedzących w głowę. Zaatakowany nastolatek wstaje i zaczyna się regularna bitwa, nie tylko na pięści. Obydwaj jej uczestnicy stosują różne chwyty, przypominające te zapaśnicze lub z walk MMA. Widać, że nie biją się po raz pierwszy. Reszta ekipy stoi wokół i się przygląda. Nikt nie próbuje rozdzielić walczących.

Nagranie nr 5

Dwie dziewczyny siedzą przy stoliku w jednym z lokali gastronomicznych w Galerii Katowickiej. Nagle jedna rzucą czymś w drugą. Zaczynają się szarpać za włosy i bić rękami po twarzy. Po chwili ta, która rzuciła czymś w drugą, podcina jej nogi i siada na niej okrakiem. Szarpie ją za włosy i przyciska głowę do posadzki. Znów nikt nie reaguje.

Nagranie nr 6

Znów plac tuż przed wejściem do Galerii Katowickiej. Tym razem w roli głównej występuje około 30-letni Polak. Nagranie zaczyna się już w trakcie jakiejś pyskówki. Damski głos (Polki) krzyczy do mężczyzny: Spier… Ten odpowiada: Chodź kur…o. do siebie kur…o walcz je…na.

Potem na kogoś pluje. Dziewczyna mówi: Wiesz, że na policję teraz dzwonię? Agresor odpowiada: Do siebie kur…o walczyć.

Kiedy mężczyzna zaczepia inne osoby, ul. 3 Maja przejeżdża policja, ale radiowóz się nie zatrzymuje. Po chwili widać jak bije się z jakimś mężczyzną, krzycząc co chwilę: Chodź kur…o, chodź ukraińska kur…o. W pewnym momencie siada na leżącym na ziemi mężczyźnie i zaczyna bić go pięściami w głowę. Na nagraniu widać też, że bije się kilka innych osób.

To tylko kila przykładowych sytuacji, nagranych w centrum Katowic. Jest ich więcej.

Pokazaliśmy filmiki policji i przedstawicielom Galerii Katowickiej. To właśnie przy i w tym centrum handlowym zbierają się w ostatnich miesiącach grupki młodych Ukraińców i Ukrainek. To samo w sobie nie jest oczywiście niczym złym, ale jak widać na filmach, zbierają się nie tylko po to, żeby się spotkać. Albo inaczej, w tych grupach młodych ludzi są też tacy, którzy ewidentnie mają ze sobą i z innymi jakiś problem.

Z odpowiedzi na nasze pytania wynika, że zarówno Galeria Katowicka, jak i policja znają problem. – Jesteśmy świadomi, że tego rodzaju incydenty mają miejsce w okolicach Galerii, głównie po jej zamknięciu. Galeria jest stale monitorowana, a ochrona obiektu w przypadku jakiegokolwiek zakłócania porządku reaguje na bieżąco, stale współpracując z policją. Prewencyjnie wzmocniliśmy ochronę Katowickiej po godzinie 21.00 na terenie zewnętrznym – poinformowała nas Marta Dobrzańska z biura prasowego Galerii Katowickiej. Dodała, że nie tylko w rejonie GK dochodzi do bójek.  – Wnioskujemy, że jest to zjawisko, które dotyczy centrum miasta i różnych jego rejonów. Na naszym terenie tego rodzaju zdarzenia mają charakter incydentalny. Jeśli do nich dochodzi, każdorazowo interweniuje nasza ochrona, co zarejestrował jeden z przesłanych filmów. W przypadku jakichkolwiek zdarzeń z naruszeniem porządku publicznego i zatrzymaniem uczestniczących w nich osób – są one przekazywane w ręce policji.

Czy tak rzeczywiście było w jednej z nagranych bójek? Trudno powiedzieć. – Niestety, nie jestem w stanie ustalić, czy ujęty napastnik z filmu, który Pan przekazał, został przekazany Policji. W analizowanym okresie nie było zgłoszenia, które odpowiadałoby nagraniu – poinformowała nas kom. Agnieszka Żyłka, rzeczniczka prasowa KMP w Katowicach.

Teren przylegający do Galerii Katowickiej podlega policjantom z Komisariatu Policji VI, który mieści się na ul. Stawowej. Funkcjonariusze nie mają więc daleko. – Codziennie patrolują wskazany obszar i zauważają grupowanie się osób w rejonie placu przy katowickim dworcu i galerii handlowej, nie tylko narodowości ukraińskiej – potwierdza kom. Żyłka.

Już z samych nagrań udostępnionych na Telegramie wynika, że bójek z udziałem Ukraińców w centrum Katowic jest dużo. W statystykach jednak tego nie widać. – W okresie ostatnich 12 miesięcy zgłoszono 2  zdarzenia z kategorii bójka/pobicie, z udziałem obywateli Ukrainy na terenie określonym w zapytaniu. Mamy jednak świadomość, że nie wszyscy uczestnicy bójek/pobić zgłaszają takie sytuacje na Policji. W rejonie centrum handlowego grupują się osoby z różnych grup wiekowych, co sprzyja powstawaniu nieporozumień i konfliktów. Zjawisko znane jest również z udostępnianych  materiałów w mediach społecznościowych – tłumaczy rzeczniczka katowickiej policji.

Przekonuje, że z tego powodu codziennie w rejon Galerii Katowickiej kierowani są katowiccy policjami, a także policjanci katowickiego oddziału prewencji, ze szczególnym wskazaniem na weekendowe popołudnia i wieczory.

Kontrole tego rejonu prowadzone są również w ramach działań „Bezpieczne Śródmieście”, a szczególnym nadzorem młodzież grupującą się w rejonie GK objęli policjanci z Referatu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii katowickiej komendy, a także dzielnicowi Komisariatu Policji VI w Katowicach.

Kom. Żyłka zapewnia, że od wielu lat policjanci współpracują z przedstawicielami Galerii Katowickiej, Urzędu Miasta Katowice i innymi podmiotami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo w rejonie dworca PKP i GK. Ostatnie takie spotkanie odbyło się 14 maja 2024 roku, z inicjatywy przedstawicieli dworca PKP. Uczestniczyli w nim m.in. policjanci, przedstawiciele Galerii Katowickiej i urzędu miasta.

Czy takie spotkania przełożą się na zwiększenie bezpieczeństwa w rejonie dworca i Galerii Katowickiej? Jeśli tak będzie, to już wkrótce filmów, na których w centrum Katowic biją się młodzi Ukraińcy, powinno być znacznie mniej.


Tagi:

Komentarze

 1. arek 11 czerwca, 2024 at 8:15 am - Reply

  pytanie gdzie jest w tym czasie policja? a przepraszam – woli wypisać mandat za przejście na czerwonym świetle albo bez pasów – to jest znacznie bezpieczniejsze niż użeranie się z ukraińskimi molodec

 2. Czytelnik 4 czerwca, 2024 at 7:39 am - Reply

  Oczywiście to, co się działo i dzieje jest straszne i głupie, ale… Jak wynika z wypowiedzi w artykule sprawa nie jest nowa. Pytanie dlaczego akurat tuż przed wyborami europejskimi ktoś to ujawnia… Wiadomo dla jakiej partii taki tytuł artykułu i w ogóle sytuacja są jak woda na młyn…

  • Parkingowy 4 czerwca, 2024 at 11:38 am Reply

   A artykuł o wykolejonym tramwaju? A brązowa woda w kranie zamiast ciepłej? A to, że na GKS pieniędzy nie ma i nie będzie? To wszystko akurat ukazało się tuż przed wyborami europejskimi. Przypadek? Nie sądzę. To już seria artykułów, a przecież wiadomo, dla jakiej partii złe wiadomości i w ogóle sytuacja są jak woda na młyn 😀
   Media podają informacje zamiast powinność swą zrozumieć i tak zakłamywać rzeczywistość, żeby partyjni koledzy Czytelnika mieli z górki.

   • Czytelnik 4 czerwca, 2024 at 3:10 pm Reply

    Jeśli nie widzisz różnicy między brakiem wody, wypadkiem itd. a tematem Ukraińców w Polsce to przykro mi, ale nie rozumiesz kontekstu. Dobrze, że Redakcja nie przemilczy różnych tematów, ale skoro sprawa jest od kilku miesięcy, to dlaczego akurat teraz się pojawia? Na parę dni przed wyborami, w których temat wschód/zachód jest na pierwszym planie.

    • Grzegorz Żądło 4 czerwca, 2024 at 10:42 pm Reply

     No dlaczego teraz napisałem o tym, dowiem się w końcu? Bo dużo tu domorosłych detektywów, ale jeszcze żaden mi nie odpowiedział.

     • Czytelnik 5 czerwca, 2024 at 8:15 am Reply

      Nie Pan Panie Redaktorze. Pisząc ktoś to ujawnia miałem na myśli nie Pana, ale osobę, która to wrzuciła niedawno do sieci, a potem być może zwróciła na to uwagę. Akurat w takim momencie. Zatem przepraszam za nieporozumienie. Chociaż filmy nagrywane są od dłuższego czasu, ale opublikowane niedawno przecież nie przez Pana, ale przez kogoś w sieci. Problem bójek znany też znacznie wcześniej, co wynika z samego artykułu. Pytanie, na ile było zagrożenie dla osób postronnych, a na ile to ewentualne “ustawki”. Ale obraz wart jest więcej niż tysiąc słów, więc filmy oczywiście robią robotę. Pytanie komu to sprzyja, ale znowu – jak ktoś nie rozumie kontekstu, to nic na to nie poradzę. Natomiast jest pewna partia, dla której takie filmy to złoto, bo wpisują się w jednostronną narrację.

      • Grzegorz Żądło 5 czerwca, 2024 at 8:18 am Reply

       To nie ta sama osoba wrzuciła te filmy i dała nam znać. Także możemy już skończyć tę zupełnie bezprzedmiotową dyskusję.

  • Grzegorz Żądło 4 czerwca, 2024 at 9:41 am Reply

   Z ciekawości, dlaczego przed wyborami europejskimi to ujawniłem? Sam bym się chętnie dowiedział, bo widzę, że czegoś nie wiem.

   • dan 4 czerwca, 2024 at 10:11 am Reply

    prawdę ujawnił pisowiec jeden 😉 i to przed wyborami.

  • dan 4 czerwca, 2024 at 8:16 am Reply

   ale o co chodzi? Dlaczego przed wyborami mielibyśmy cokolwiek ukrywać? Dlaczego ukrywać ich narodowość? Wiadomo jaka partia przyjęła uchodźców i jaka partia przyjęła pakiet migracyjny z tysiącami nielegalnych przymusowych migrantów. Problemy za niedługo będą znacznie większe i gdy będziesz siębał wypuścić żonę/córkę na miasto wieczorem to może wtedy otrzeźwiejesz.

   • Czytelnik 4 czerwca, 2024 at 3:05 pm Reply

    Zupełnie nie zrozumieliście. Redakcja napisała i dobrze, że nie robi jakiegoś tabu. Ale skoro filmy były nagrywane od kilku miesięcy, to dziwne, że akurat teraz ktoś robi ich przeciek i wysyła mediom.

    • dan 5 czerwca, 2024 at 10:12 am Reply

     nie próbuj pan cenzurować internetu. Od cenzurowania jest władza, a ukraińcy przyjaciółmi nam raczej nigdy nie będą i to też jest smutna prawda. Smutna tym bardziej po tym co dla nich zrobiliśmy.

    • Grzegorz Żądło 4 czerwca, 2024 at 10:42 pm Reply

     Ludzie kochani, jaki przeciek? W kwietniu filmy zaczęły być wrzucane na kanał pewnej osoby na Telegramie, która wcześniej prawdopodobnie mieszkała w Warszawie, a niedawno przeprowadziła się na Śląsk. Tak trudno zrozumieć, że tekst, nie tylko zresztą ten, nie ma żadnego drugiego dna?

 3. klm 3 czerwca, 2024 at 5:58 pm - Reply

  Nagłówek: Młodzi Ukraińcy rozrabiają.
  Treść: Tym razem w roli głównej występuje około 30-letni Polak.

  Nie idzcie tą drogą Panie Grzegorzu.

  • Grzegorz Żądło 3 czerwca, 2024 at 9:58 pm Reply

   Widzę, że jakiś poważny problem z czytaniem ze zrozumieniem i liczeniem do 5. No cóż, nawet gdybym chciał pomóc, to nie bardzo mam jak.

 4. Samoobrona 3 czerwca, 2024 at 11:48 am - Reply

  Wschodnia dzicz w całej okazałości. Im się już wydaje, że są u siebie.
  Poczekajmy aż się rozpędzą z cięższymi przestępstwami, bo policja ślepa i głucha.

  • dan 3 czerwca, 2024 at 1:09 pm Reply

   Poczekajmy aż policja zacznie ich przyjmować do pracy. Przecież prace nad rozporządzeniem już trwają 😀

   • kukura 3 czerwca, 2024 at 9:36 pm Reply

    ojej.

    • Gościu 4 czerwca, 2024 at 4:56 pm Reply

     Panie kukura. proszę przyodziać swoją ukochaną tęczową flagę i przespacerować się w pobliżu tych młodzieńców . Gwarantuję że nie tylko ojej pan wykrzyczy.

     • dan 5 czerwca, 2024 at 10:15 am Reply

      😀 kukura może mieszka na sterylnym zamkniętym osiedlu, jemu migrantów nie umieszczą w sąsiedztwie, ma tam przedszkole, szkołę, sklepy. Może się zabarykadować, jego ten problem nie dotyczy. Więc jest ZA!

   • Dbr 3 czerwca, 2024 at 9:18 pm Reply

    I będą kryć swoich

    • rex 3 czerwca, 2024 at 10:03 pm Reply

     No i przyduszać nie swoich. Tak niechcący.

Dodaj komentarz

*
*