Reklama

Mieszkanie za remont w Katowicach. Jest nowa edycja programu

Grzegorz Żądło
Można już składać wnioski o przyznanie lokalu komunalnego z programu nazywanego „Mieszkanie za remont”. Podobnie jak w poprzednich edycjach, trzeba spełnić kilka kryteriów. Podstawowe to odpowiednia wysokość dochodów, brak tytułu własności do innego mieszkania oraz brak zadłużenia za wynajem lokalu. Tym  razem do wyboru jest 50 mieszkań w kilku dzielnicach Katowic.

Program „Mieszkanie za remont” cieszy się dużym  powodzeniem. Przynajmniej na etapie składania wniosków. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest dla wszystkich. Żeby w ogóle myśleć o wynajęciu mieszkania w ten sposób, nie można być właścicielem żadnego innego lokalu. Kolejne ważne kryterium to odpowiednie dochody.

W przypadku osoby samotnej, dochód nie może być niższy niż 880,45 zł (100% najniższej emerytury) i wyższy niż 3.081,58 zł zł (350% najniższej emerytury). W gospodarstwie wieloosobowym dochód na osobę nie może być niższy niż 528,27 zł (60% najniższej emerytury) i wyższy niż 1.848,95 zł (210% najniższej emerytury). W przypadku osób niepełnosprawnych maksymalne stawki dochodu są wyższe. To kwoty brutto, czyli dochód bez kosztów uzyskania przychodu i składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. Mówiąc prościej, to zarobki „na rękę” plus podatek dochodowy. Dochód liczy się jako średnią z trzech miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku.

Inne istotne kryterium to liczba osób w gospodarstwie domowym, a co za tym idzie, możliwa do wynajęcia powierzchnia. I tak, jedna osoba może wynająć mieszkanie o maksymalnej powierzchni 45,50 m kw, dwie – 52 m kw. 3 – 58,50 m kw, 4 – 71,50 m kw, a 5 – 85,50 m kw.

Grafika Facebook

Jeśli ktoś spełnia powyższe warunki, może złożyć wniosek w urzędzie miasta. Najpierw powinien oczywiście zobaczyć mieszkania, które chce wynająć. To ważne, bo te są w różnym stanie. Trafiają się np. lokale w pełnym komforcie (centralne ogrzewanie, łazienka, instalacja gazowa i elektryczna), ale i takie bez żadnego ogrzewania, z wc na klatce schodowej i instalacją gazową do likwidacji.

Jedna osoba może wskazać maksymalnie dwa mieszkania, do których chciałaby się wprowadzić. Co się stanie jeśli kilka osób będzie chciało ten sam lokal? Wtedy zdecydują kryteria dodatkowe. Wśród nich najważniejsza jest powierzchnia w dotychczas zajmowanym mieszkaniu. Im mniejsza, tym więcej punktów. Najwięcej dostanie… bezdomny, bo aż 10. Na 8 pkt. może liczyć osoba, która mieszkała w miejscu, w którym na osobę przypadało poniżej 6 m kw., 4 pkt – od 6 do 10 m kw., 2 pkt. – powyżej 10 m kw.

Kolejne punkty przyznawane są za liczbę osób w dotychczas zajmowanym lokalu (za każdego lokatora – 1 pkt.) i orzeczony stopień niepełnosprawności wnioskodawcy lub członka rodziny (2 pkt.). Większe szanse na wynajęcie lokalu od miasta mają małżeństwa lub partnerzy mieszkający osobno (2 pkt.), jeśli dodatkowo mają dzieci (3 pkt.) i jeśli mają dzieci, a mieszkają osobno (4 pkt.).

Jeśli złożony wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, na wykonanie remontu przyszły najemca będzie miał trzy miesiące. W szczególnych przypadkach, możliwe jest wydłużenie tego czasu. Dopiero potem zawiera się umowę na czas nieokreślony. W trakcie remontu nie płaci się czynszu, a tylko opłaty za zużyte media.

Podane w ogłoszeniu urzędu stawki czynszu to wszystkie koszty na rzecz miasta, które trzeba będzie ponosić. Oczywiście trzeba do nich dodać opłaty za media. W trwającej właśnie edycji programu czynsze zaczynają się od 3,71 zł/m kw. (ul. Kozielska 10A z wc na klatce schodowej, Pl. Powstańców 6  – poddasze – bez ogrzewania i z wc na klatce), a kończą na 6,91 zł za m kw. (ul. Gliwicka 58 – centralne ogrzewanie, łazienka z wc).

Listę wszystkich lokali, ich wielkość i wysokość czynszu można znaleźć TUTAJ. Warunki programu „Mieszkanie za remont” dostępne są TUTAJ.

Szczegółowe informacje można uzyskać w wydziale budynków i dróg, biurze obsługi mieszkańców przy Rynku 1 (stanowiska 5 i 6) lub pod numerami telefonów 32 2593-634/338/288/351.

Wnioski można składać do 3 sierpnia.

Przeczytaj też o tym, że od września MPGK będzie za darmo odbierać gruz, jeśli ktoś robi remont samodzielnie.


Tagi:

Komentarze

 1. dorota 27 grudnia, 2016 at 7:24 pm - Reply

  szkoda ze tak ,alo mieszkan jest wystawianych ..a przeciez jest mnostwo pustostanow..dlaczego ci ktorzy pragne dla dzieci mieszkac w dodziwych warunkach nie zawsze maja szanse..tak sie promuje miasto..powiem mieszkam w Katowicach jakis okres czasu..wynajmuje ..dzieci ucza sie..jest praca i pragniemy zastac na zawsze..to teraz nasze miasto..ale potrzebujemy wlasnie takiego mieszkania ..gdzie bedziemy miec umowe na czas nieokeslony..jakis mieldunek….bardzo zalezy nam na tym///mam nadzieje ze ktos to rowniez doceni ..ze jest o pare mieszkancow wiecej..bo tez mlodzi z tad wyjezdzaja w inne rejony kraju czy swiata.
  pozdrawiam..

 2. mama 24 listopada, 2016 at 10:31 am - Reply

  Witam.Chcialabym sie dowiedziec jakie kryteria i co jest brane pod uwage gdy osoba samotnie wychowuje dzieci i obecniie wynajmuje mieszkanie ktore moze i metrazowo nie jest male .ale warunki mieszkaniowe nie sa super( dziecko czesto choruje- grzyb i wilgoc na scianach jest tego skutkiem….grzyba nie udaje sie zlikwiggdowac ..i tak po malowniu i odgrzybianiu na wiosne .jesienia pojawia sie i to wiekszy od nowa.)

  czynsz place regularnie ..a chce stworzyc dziecku godziwe warunki zdrowotne i rozwijajace sie.
  pozdrawiam

  zroszpaczona smotna mama

  • Grzegorz Żądło 24 listopada, 2016 at 5:40 pm Reply

   Musi Pani zwrócić się bezpośrednio do wydziału budynków i dróg UM Katowice.

 3. Natalia 6 listopada, 2016 at 8:48 pm - Reply

  Kiedy kolejny etap mieszkania w ramach remontu?

 4. Ormi 24 lipca, 2016 at 1:19 am - Reply

  Czemu w podanych kryteriach nie uwzględniono uciążliwości dojazdów do pracy?
  Liczy się tylko ciasnota mieszkaniowa u osoby starającej się, ale jeśli musi ona w dojazdach spędzać nawet 5-6 godzin dziennie, to to już nie ma znaczenia, gdy pomieszkując daleko na prowincji u rodziców ma tam w miarę przyzwoite warunki mieszkaniowe?

  Zbyt selektywne i nieprzemyślane są kryteria mające umożliwiać ludziom wchodzenie w samodzielne życie, zwłaszcza gdy znajdują się w skromnych widełkach dochodowych, akurat w sam raz do tego programu 50 mieszkań na całe Katowice.

  Dziwi też bardzo mocno ta akcja ograniczona do takiej mikrosopijnej ilości mieszkań do remontu, gdy powszechnie wiadomo, że Katowice straciły w ostatnich dwudziestu latach prawie 70 tysięcy mieszkańców (w samym Śródmieściu jest spadek z 46 do 26 tysięcy mieszkańców), a na wielu ulicach wieczorem w centrum świeci się mało które okno.

 5. Wiola 21 lipca, 2016 at 7:39 pm - Reply

  Świetna informacja 🙂
  A czy jest szansa na wykup takiego wyremontowanego mieszkania ? Jeżeli tak, to po jakim czasie i za jaką wartość? Jak koszt remontu wpłynie na wartość mieszkania?

  Pozdrowienia 🙂

  • Marta 2 stycznia, 2017 at 9:41 am Reply

   O 🙂 to jest dobre pytanie. Też jestem bardzo ciekawa, czy mieszkanie za jakiś czas będzie można wykupić i za jaką kwotę.
   Pozdrawiam

 6. Krzysztof 20 lipca, 2016 at 2:56 pm - Reply

  „To kwoty brutto, czyli dochód bez kosztów uzyskania przychodu i składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. Mówiąc prościej, to zarobki „na rękę” plus podatek dochodowy. Dochód liczy się jako średnią z trzech miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku.”
  Płaca brutto jest to płaca wraz z kosztami uzyskania przychodu oraz składkami na ubezpieczenie.

  • Grzegorz Żądło 20 lipca, 2016 at 6:26 pm Reply

   Być może gdzieś tak jest, ale przy składaniu wniosku w programie „Mieszkania za remont” kwota brutto jest liczona dokładnie tak jak zostało to opisane w tekście.

Dodaj komentarz

*
*