Reklama

Robisz remont? Za darmo będą odbierać gruz

G. Ż.
Jeśli ktoś planuje większy remont, a nie musi się spieszyć, to warto chwilę zaczekać. Od września MPGK będzie za darmo odbierać gruz. Oczywiście nie każdą ilość, ale i tak można trochę zaoszczędzić.

Nowe przepisy uchwalone przez radnych wprowadzają usługę bezpłatnego odbioru 2 m3 odpadów komunalnych z remontów prowadzonych samodzielnie. Oznacza to, że raz w roku będzie można wypożyczyć z MPGK (z siedziby głównej przy ul. Obroki) maksymalnie dwie torby typu „big-bag”. Trzeba będzie zostawić kaucję zwrotną w wysokości 60 zł. Potem pracownicy komunalnej spółki odbiorą gruz spod domu. Na wypełnienie toreb mieszkańcy będą mieli 14 dni. Taka usługa będzie przysługiwać na budynek jednorodzinny i lokal mieszkalny w budynkach wielorodzinnych. To ważne, bo niektórzy mogliby pomyśleć, że skoro w rodzinie opłatę śmieciową płacą np. trzy osoby, to przysługuje jej bezpłatny odbiór  6 m3 gruzu,. Tak to nie działa. Liczy się dom lub mieszkanie, a nie liczba osób.

Jeśli ktoś robi większy remont i dwie torby mu nie wystarczą, nadal może skorzystać z innych form pozbycia się gruzu. Pierwsza to zamówienie kontenera w MPGK, na którego wypełnienie ma się 5 dni. Taka usługa kosztuje 205 zł. To koszt samego transportu, za utylizację odpadów mieszkańcy nie płacą. Można też samemu przywieźć gruz i oddać go bezpłatnie do Gminnego Punktu Zbierania Odpadów. Limit dzienny to 500 kg.

Wreszcie ostatnia możliwość, czyli wynajęcie na zasadach komercyjnych transportu i zagospodarowania odpadów w firmie prowadzącej tego typu usługę i wpisanej do rejestru działalności regulowanej.

Szczegóły i informacje dotyczące nowej usługi wkrótce będą dostępne na stronie internetowej www.odpady.katowice.eu.


Tagi:

Komentarze

  1. Marcin 15 lipca, 2016 at 11:28 am - Reply

    Warto zaznaczyć, że odbiór dotyczy wyłącznie gruzu / odpadów poremontowych. W przypadku zmieszania odpadów do odbioru (np dorzucenie mebla lub ściętych gałęzi) pobierana będzie zapewne opłata dodatkowa za wywóz segregację, utylizację. Na dzień dzisiejszy wynosi o ile dobrze pamiętam 400zł. Pilnujcie swoich kontenerów / big-bagów:)

Dodaj komentarz

*
*