Reklama

Mieszkańcy os. Paderewskiego nie chcą drugiej inwestycji z „lex deweloper”

Redakcja
Nowe mieszkania na os. Paderewskiego mogą powstać dzięki „lex deweloper”. Niektórzy mieszkańcy zapowiadają, że inwestycję będą blokować. Choć dyskusji na jej temat nie było. Teraz wystarczy już tylko zgoda radnych.

60 dni tyle czasu ma miasto na rozpatrzenie wniosku o lokalizację inwestycji mieszkaniowej na os. Paderewskiego. To drugi w ciągu roku wniosek dotyczący rejonu ul. Sowińskiego, który trafił do urzędu. Choć przestrzeń pomiędzy ulicami Damrota i Graniczną nie jest gęsto zabudowana, to ta część osiedla bywa zatłoczona. Zwłaszcza przez klientów i petentów instytucji i firm działających w sąsiedztwie bloków.To jeden z powodów, dla których część mieszkańców nie chce tu kolejnych budynków mieszkalnych. Mieszkańcy osiedla sprzeciwiali się już rok temu. Wtedy sytuacja była niemalże identyczna. Pod koniec 2020 roku spółka Millenium Inwestycje postanowiła wystąpić z wnioskiem o zabudowę mieszkaniową, korzystając ze specustawy, tzw. „lex deweloper”. W lutym 2021 radni przegłosowali uchwałę w tej sprawie i tym samym pozwolili na inwestycję. Budynek jest jeszcze w trakcie projektowania, ale prace są już na zaawansowanym etapie.

Teraz nie tylko lokalizacja jest ta sama, ale prawie taki sam jest również projekt. Ponownie inwestor, tym razem spółka Oriens Style, wystąpił do miasta z wnioskiem o możliwość budowy mieszkań. Ponownie pełnomocnictwo wziął na siebie projektant, czyli pracownia Konior Studio. W tym tygodniu jego właściciel przekonywał radnych do pomysłu budowy drugiego takiego samego budynku. – My już wcześniej wnioskowaliśmy z sukcesem o budynek mieszkalno-usługowy o podobnej funkcji  i gabarytach, który ma być zrealizowany w tym miejscu. Zrządzeniem losu, z czego się bardzo osobiście cieszę, inwestor na sąsiedniej działce chciałby zrealizować bardzo podobną inwestycję, tworząc bardzo ciekawy zespół mieszkaniowo-usługowy – mówił Tomasz Konior i dodał, że nowy budynek jest jak najbardziej korzystny dla tego fragmentu miasta i dzielnicy. Jego zdaniem ta przestrzeń wymaga zagospodarowania wysokiej jakości zabudową wielofunkcyjną. Architekt przekonywał, że elewacja, zgodnie z wizualizacjami, zostanie wykorzystana do kształtowania zewnętrznych ogrodów i zielonych tarasów. Z kolei pomiędzy budynkami, które będą należały do dwóch różnych spółek, ma powstać przestrzeń ogrodu.Inwestycja w tym miejscu nie pokrywa się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który przewiduje tu zabudowę usługową. Dlatego inwestor korzysta z lex deweloper. W drugim budynku ma powstać od 85 do 110 mieszkań, budynek ma mieć 10 lub 11 kondygnacji.
Planowane jest od 179 do 231 miejsc parkingowych, z czego 30% mają stanowić miejsca ogólnodostępne. Naziemnych ma by 26 miejsc, a pozostałe znajdą się w podziemnym, dwupoziomowym garażu. Funkcję mieszkaniową w obiekcie powinny uzupełnić lokale usługowe o łącznej powierzchni od 1200 do 1800 m kw.

Choć plany te spotkały się z krytycznymi opiniami mieszkańców, to głośno było przede wszystkim w sieci. Podczas komisji rozwoju miasta, na której radni pozytywnie zaopiniowali ten pomysł, nie było dyskusji ani pytań. Teraz projekt uchwały w tej sprawie trafi na sesję rady miasta w najbliższy czwartek, 27 stycznia. Jeśli tam zostanie przegłosowany, to będzie oznaczało zielone światło dla inwestora. Pierwszym krokiem będzie wyburzenie stojącego w tym miejscu dwukondygnacyjnego budynku biurowego.


Tagi:

Komentarze

 1. Jan 21 marca, 2022 at 7:12 pm - Reply

  Przy ulicy Kosów w Brynowie na działce nie spełniającej żadnych warunków zabudowy architekci Kuberscy jako projektanci i deweloperzy próbują wybudować osiedle, a urzędnicy z nadzoru architektonicznego patrzą przez palce. Warunków do zabudowy nie ma wiec Mzuim zgodził się na budowę w odległością dwóch metrów od drogi. Kuriozum, które dzieje się na naszych oczach. Lex deweloper teoretycznie nie obowiązuje, ale w Katowicach naczelnik wydziału architektury uważa inaczej.

 2. Krupa szkodnik 24 stycznia, 2022 at 6:33 pm - Reply

  W KATOWICACH RZĄDZĄ DEWELOPERZY NIE PAN KRUPA. I TO ONI SPONSOROWALI KAMPANIĘ WYBORCZĄ .

 3. Sk 24 stycznia, 2022 at 5:44 pm - Reply

  Stop betonowaniu miasta panie Krupa!!! Dzięki panu decyzji ludzie uciekają z Katowic serwuje pan jeden wielki beton!!!! I budowę dróg która prowadzi tylko do jeszcze większego ruchu drogowego !!!!

 4. Katarzyna 24 stycznia, 2022 at 2:12 pm - Reply

  Dla kogo jest miasto,dla deweloperów czy mieszkańców? Czy rządzący zadają sobie pytanie- dlaczego ludzie uciekają z Katowic? Dlaczego nie dba się o mieszkańców?

 5. Er 23 stycznia, 2022 at 7:11 pm - Reply

  Pierwszej inwestycji też nie chcemy dewelopera mówimy stop !!!!! Krupa pseudo prezydent nic nie robi poza wydawaniem pozwoleń na budowę !!!!!

Dodaj komentarz

*
*