Reklama

Międzynarodowy dworzec autobusowy przy ul. Sądowej nie zostanie otwarty w tym roku

Grzegorz Żądło
Mimo że oficjalnie termin zakończenia budowy międzynarodowego dworca autobusowego przy ul. Sądowej przypada na połowę grudnia 2019 roku, nie ma szans, że zostanie on otwarty jeszcze w tym roku. Co więcej, na razie nie wiadomo kiedy w ogóle dworzec zostanie udostępniony podróżnym.

Według oficjalnego harmonogramu, budowa międzynarodowego dworca autobusowego przy ul. Sądowej w Katowicach powinna się zakończyć 15 grudnia 2019 roku (nieco dłużej, bo do 24 stycznia 2020 roku ma potrwać budowa technicznej klatki schodowej). Teoretycznie więc, po odbiorach technicznych, dworzec powinien zacząć obsługiwać pierwszych podróżnych już na początku przyszłego roku. Kiedy to nastąpi, nadal jednak nie wiadomo. Wszystko dlatego, że dworzec nie ma jeszcze wybranego operatora. Jak się dowiedzieliśmy, władze Katowic zdecydowały, że będzie nim Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej. To podobna sytuacja jak z powstającymi miejskimi basenami. Nimi też nie będzie zarządzał podmiot prywatny, a Katowickie Wodociągi. Problem w tym, że podobnie jak w przypadku przekazania wodociągom zarządzania basenami (wojewoda uchylił uchwałę radnych w tej sprawie), teraz też nie wiadomo jeszcze na jakiej podstawie prawnej PKM ma zostać operatorem dworca autobusowego przy ul. Sądowej. – Trwają analizy i finalizowany jest wybór formy prawnej powierzenia podmiotowi komunalnemu administrowania dworcem – mówiła podczas ostatniej komisji infrastruktury i środowiska rady miasta Katarzyna Betka, zastępczyni naczelnika wydziału budynków i dróg UM Katowice. Kiedy analiza będzie gotowa i jaka będzie ta podstawa prawna, na razie nie wiadomo.

Co ciekawe, w zarządzanie dworcem autobusowym przy ul. Sądowej będą bezpośrednio zaangażowane trzy miejskie podmioty. Budynkiem administrował będzie Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Peronami i parkingami – Miejski Zarząd Ulic i Mostów. Za umowy z przewoźnikami czy system informacji pasażerskiej ma odpowiadać PKM.

W ciągu dwóch tygodni KZGM powinien ogłosić przetargi na wybór firm, które zajmą się sprzątaniem i ochroną dworca. W specyfikacji znajdzie się informacja, że wyłonione w postępowaniu firmy swoją prace rozpoczną do 1 marca 2020 roku. Nie oznacza to, że dworzec będzie czynny właśnie od marca 2020. Po prostu, kiedy budynek zostanie już odebrany, a wykonawca opuści plac budowy, trzeba go będzie ochraniać.

Nie wiadomo też kiedy zostaną ogłoszone przetargi na najem lokali użytkowych na dworcu. Na górze znajduje się pomieszczenie o powierzchni 112 m kw., przeznaczone na gastronomię. Z kolei na dole jest niewielki (28 m kw.) lokal, w którym ma się mieścić kiosk.


Tagi:

Komentarze

 1. marcin 10 stycznia, 2020 at 3:50 am - Reply

  o tyle to dziwne, że MZIUM już zarządza przystankami, więc jaki problem dodać do tego dworzec? jak dla mnie to powinny się tym zająć media, bo to sztuczne robienie dodatkowych etatów!

 2. Seweryn 23 listopada, 2019 at 9:49 am - Reply

  Czy zdjęcie jest z ul. Sądowej z Katowic?

 3. hanek 18 listopada, 2019 at 9:35 pm - Reply

  Czy mi się wydaje czy PKM-u już nie ma, a w jego miejsce powstał ZTM… Jeżeli tak to jak PKM może zarządzać dworcem?

  • Grzegorz Żądło 18 listopada, 2019 at 10:08 pm Reply

   Wydaje się. PKM nadal istnieje i nie ma nic wspólnego z ZTM. Oczywiście poza tym, że wykonuje dla niego usługi przewozowe.

Dodaj komentarz

*
*