Reklama

Mimo petycji mieszkańców, miasto sprzedało teren na os. Paderewskiego za 6 mln złotych

Łukasz Kądziołka
Miasto sprzedało teren na os. Paderewskiego. Mimo obaw mieszkańców, może nie staną na nim kolejne bloki. Miejskie działki kupiła spółka powiązana z właścicielem Stokrotki.

Budząca kontrowersję sprzedaż gruntu na os. Paderewskiego dopiero tuż przed wyznaczonym terminem przetargu została oprotestowana przez mieszkańców. Powstała petycja, która została złożona w czwartek, 20 czerwca, a w poniedziałek, 24 czerwca, było już wiadomo, że teren obok bloku przy ul. Granicznej 61C został sprzedany. Chodzi o trzy działki o łącznej powierzchni 4,1 tys. m kw. Są one zlokalizowane w sąsiedztwie nowo wybudowanych przez dewelopera mieszkań przy skrzyżowaniu ul. Szeptyckiego i ul. Pułaskiego. Mieszkańcy zaczęli działać, ponieważ obawiają się, że staną tu kolejne bloki. Mimo petycji, przetarg odbył się zgodnie z planem.

Niedawno zakończyła się tu budowa nowych mieszkań. Zdjęcie z września 2023.

W przetargu wzięła udział tylko jedna firma – Bingo Sp. z o.o. Miasto ustaliło cenę wywoławczą na 6 000 000 zł. Firma z siedzibą w Lublinie zaproponowała 6 060 000 zł. Tyle wystarczyło, żeby wygrać. Teraz pozostaje czekać na podpisanie aktu notarialnego. Wtedy teren formalnie stanie się własnością prywatnej spółki.

Ten teren został sprzedany spółce powiązanej z właścicielem sieci sklepów Stokrotka.

Od tego momentu nowy właściciel będzie miał dwa lata na rozpoczęcie budowy. Rok po transakcji muszą powstać co najmniej fundamenty. Z kolei w ciągu 4 lat od zakupu na nieruchomości ma już stać budynek w stanie surowym zamkniętym. Takie były warunki przetargu. Mają one chronić miasto przed spekulantami, którzy kupują grunty tylko po to, żeby zarobić na wzrośnie ich wartości. Zgodnie z obowiązującym tu miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, tuż przy Dolinie Trzech Stawów może powstać zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna i zabudowa usługowa. Mieszkańcy obawiali się najbardziej tego pierwszego wariantu. Jednak niewykluczone, że działka zostanie zagospodarowana w inny sposób. Bingo Sp. z o.o. jest spółką powiązaną z Emperia Holding, która posiada udziały w ogólnopolskiej sieci sklepów Stokrotka. Polską Emperię przejęła w 2017 roku litewska Maxima Grupe.


Tagi:

Komentarze

 1. Erwin 4 lipca, 2024 at 3:27 pm - Reply

  tylko jeden podmiot startuje w przetargu na taki atrakcyjny kawałek ziemi? CBA jeszcze istnieje?

  ciekawe czy będzie tak jak z działka na Francuskiej i Mariackiej, gdzie też ktoś kupił, miał budować, nie dotrzymał warunków, zarobił na parkingu i odsprzedał z zyskiem.

  • Grzegorz Żądło 4 lipca, 2024 at 3:44 pm Reply

   Bzdury. Nie odsprzedał z zyskiem, tylko miasto odkupiło, bo właściciel złamał warunki przetargu. Odkupiło za cenę, za którą sprzedało.

 2. Kicek 4 lipca, 2024 at 8:47 am - Reply

  Jakie to dziwne i niepojęte dla malkontentów, że miasto się rozwija i rozbudowuje.
  Skoro przeszkadza wielkomiejska zabudowa to trzeba się wynieść na wieś a nie blokować rozwoju miasta.

  • kukura 4 lipca, 2024 at 8:53 am Reply

   przyadkowa, chaotyczna, punktowa zabudowa jako “wielkomiejska”. a to dobre.

  • Grzegorz Żądło 4 lipca, 2024 at 8:48 am Reply

   To nie jest wielkomiejska zabudowa. To zabudowa każdego terenu biologicznie czynnego w miejscu, w którym zagęszczenie zabudowy jest już bardzo duże.

 3. wuj pupa i kamieni krupa 4 lipca, 2024 at 2:30 am - Reply

  Przecież większości to odpowiada. Wyniki wyborów samorządowych tylko to potwierdziły, dając pupilkowi deweloperów wygraną w pierwszej turze.

 4. pad 4 lipca, 2024 at 12:23 am - Reply

  Pan Marcin ma zobowiązania po kampanii ?

 5. Katowiczanka 3 lipca, 2024 at 11:21 pm - Reply

  Koleżanka kiedyś powiedziała, że w Katowicach to dobrze żyje się tylko deweloperom. Chyba coś w tym jest. Skoro włodarze miasta mają gdzieś mieszkańców i wcale się z nimi nie liczą, to o czymś to świadczy. Mieszkańcu, płać grzecznie podatki i opłatę za parkowanie w centrum i nie odzywaj się. Z przykrością stwierdzam, że Katowice to miasto deweloperów.

 6. MIESZKANIEC 3 lipca, 2024 at 9:56 pm - Reply

  krótko i na temat MAFIAAAAAAAAAAAAA deweloperska to ona była sponsorem
  kampanii wyborczą Krupy .W taj mafii jest też porprzedni prezydent Katowic Uszok 🙂

 7. Kris 3 lipca, 2024 at 8:06 pm - Reply

  Krupa sprzedany przez dewelopera dziad jeden

 8. Sk 3 lipca, 2024 at 3:50 pm - Reply

  głosowaliście na Krupę to macie

  • Karykatukukura 4 lipca, 2024 at 4:13 pm Reply

   Mamy, co chcieliśmy. Widzisz, żeby w mieście odbywały się jakieś duże protesty mieszkańców? Podkreślam duże, a nie kilkunastu sąsiadów. Nie. Więc poza gromadką niezadowolonych komentatorów z netu większość jest najwyraźniej zadowolona.

Dodaj komentarz

*
*