Reklama

Miasto ogłasza kolejną edycję Budżetu Obywatelskiego, ale niektórych pomysłów nie przyjmie

Łukasz Kądziołka
Rusza 9. edycja Budżetu Obywatelskiego w Katowicach. Mimo obaw, że pulę BO trzeba będzie w tym roku ograniczyć, miasto przeznaczy na ten cel ponad 20,5 mln zł. Jednak niektórych pomysłów miasto już nie przyjmie.

Przez prawie miesiąc mieszkańcy Katowic będą mogli zgłaszać swoje pomysły w kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego. W tym roku była obawa, że przez wydatki związane z przyjazdem tysięcy uchodźców wojennych z Ukrainy trzeba będzie ograniczyć pulę zarezerwowaną na projekty do BO. Katowice nie zmieniły jednak kwoty. Miasto zawęża za to możliwość zgłaszania drogich zadań inwestycyjnych. – Ze względu na wysokie koszty wykonania i późniejszego utrzymania, propozycje zadań takich jak np. budowa tężni, sztucznych lodowisk czy wodnych placów zabaw będą oceniane negatywnie. Dlatego też już kilka lat temu wprowadziliśmy do wniosków pozycję dotyczącą kosztów utrzymania projektów. Miała ona charakter edukacyjny – mówi Justyna Buchalik, naczelnik wydziału komunikacji społecznej w UM Katowice. Przykładowo roczny koszt utrzymania tężni solankowej w parku Zadole to ponad 200 tys. zł rocznie, w przypadku lodowiska Murcki to ponad 800 tys. zł, a tylko jednego wodnego placu zabaw – prawie 400 tys. zł. Ponadto miasto przypomina, że na terenach należących do spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych czy Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego realizować będzie można projekty o charakterze nieinwestycyjnym. Projekty dotyczące Ochotniczych Straży Pożarnych powinny być zgłaszane dla kategorii zadań ogólnomiejskich.

Na ogólnomiejskie projekty miasto wydzieliło 3 mln zł, a 12 mln zł podzielono na dzielnice, czyli projekty lokalne. Podczas wrześniowego głosowania największe środki rozdysponują mieszkańcy Ligoty-Panewnik (ponad 1 mln zł), Śródmieścia (prawie 880 tys. zł) oraz Osiedla Tysiąclecia (ponad 820 tys. zł). W puli są jeszcze nagrody za frekwencję w ostatnim głosowaniu oraz pieniądze pozostałe po ubiegłorocznym głosowaniu (razem ponad 0,5 mln zł) i kwota na utrzymanie (2 mln zł). W tym roku odbędzie się też 3. edycja Zielonego Budżetu, w którym pula wynosi 3 mln zł.

Nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego rozpocznie się tuż po świętach, 19 kwietnia i zakończy 16 maja. Projekty, które zostaną wybrane do realizacji, wybiorą mieszkańcy podczas głosowania między 10 a 23 września. Wcześniej pomysły przejdą weryfikację formalną (do 30 maja), a następnie merytoryczną (do 16 sierpnia). Szczegóły można znaleźć TUTAJ.


Tagi:

Komentarze

  1. aa 19 kwietnia, 2022 at 4:03 pm - Reply

    smieszne te miasto katowice pseudo metropolia upadajace miasto betonu !!!! i samochodow !!!! juz nie dlugo bedzie 200 tys mieszkancow jak tak szybko bedzie sie wyludniac to miasto !!!

  2. […] nowościach dotyczących katowickiego budżetu partycypacyjnego pisaliśmy w zeszłym tygodniu TUTAJ. W skrócie, nie wszystkie pomysły będą przyjmowane przez miasto. Poza tym w regulaminie […]

Dodaj komentarz

*
*