Reklama

Miasto objęło patronatem bieg upamiętniający Żołnierzy Wyklętych. Nie wszystkim się to podoba

źródło: http://tropemwilczym.pl/#o-projekcie

Szymon Kosek
Bieg „Tropem Wilczym” ma się odbyć 26 lutego w Parku Kościuszki. Partnerem wydarzenia jest śląski okręg Młodzieży Wszechpolskiej. Partia Razem apeluje o niepodejmowanie współpracy przez miasto z prawicową organizacją.

Wydarzenie organizowane jest z okazji „Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w całej Polsce. W Katowicach jego organizacją zajmuje się Fundacja Aktywni. Partnerem lokalnym imprezy będzie śląski okręg Młodzieży Wszechpolskiej. – Wystawiamy swoich wolontariuszy, współfinansujemy nagrody i pomagamy w promocji biegu – mówi jego przewodniczący, Mateusz Musiał.

Swój sprzeciw wobec współpracy urzędu miasta z Młodzieżą Wszechpolską wyraziła partia Razem. – Jeżeli takie imprezy są organizowane przez skrajną prawicę, to nie powinno się to odbywać we współpracy z władzami miasta – mówi Łukasz Moll z zarządu katowickiego okręgu partii. – Bieg odbywa się w okolicach wieży spadochronowej, która była broniona przez polskich harcerzy przed nazistowskim okupantem. Jeżeli w tym miejscu mają obchodzić patriotyczne rocznice spadkobiercy nazistowskiej ideologii, to coś jest głęboko nie w porządku – dodaje.

To nie jest tak, że miasto włącza się w imprezę organizowaną przez nas. Jesteśmy jednym z wielu podmiotów, które włącza się w tę inicjatywę. Miasto ma w tym interes, dlatego również wsparło to wydarzenie. Partia Razem nie zaproponowała żadnej alternatywy – mówi Musiał, dodając, że nie będzie odnosił się do pozostałych twierdzeń partii.

Jak na takie zarzuty odpowiada urząd miasta? – O wsparcie imprezy zwróciła się do nas Fundacja Aktywni i to z nią odbywa się nasza współpraca. Jeżeli chodzi o umieszczenie logotypu miasta obok logo Młodzieży Wszechpolskiej, to materiały promocyjne wydarzenia nie były z nami konsultowane – mówi rzecznik prasowy urzędu miasta Ewa Biskupska. Miasto wsparło organizację wydarzenia kwotą 5 tys. złotych.

Dziś rano partia Razem złożyła w urzędzie miasta apel do prezydenta Marcina Krupy. Domaga się w nim wycofania patronatu nad imprezą i nie podejmowanie współpracy z Młodzieżą Wszechpolską w przyszłości.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*