Reklama

Lwy w śląskim zoo czeka przeprowadzka. Stado będzie mogło się powiększyć

Łukasz Kądziołka
Przybędzie lwów w chorzowskim zoo. Śląski Ogród Zoologiczny mógłby zacząć rozmnażać drapieżne koty, ale nie ma dla nich odpowiednich warunków. Dlatego konieczne jest zbudowanie nowej lwiarni. Zwłaszcza, że tutejsze lwy stanowią jedno z trzech stad hodowlanych w Europie.

Lwy w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym są od samego początku. W ciągu blisko 55 lat na świat przyszło tutaj prawie 80 młodych tego gatunku, które trafiły do różnych ośrodków hodowlanych w Polsce i Europie. Od 2013 roku w śląskim zoo przebywają lwy angolskie. Obecnie stado hodowlane złożone jest z trzech osobników – samca o imieniu Moxico i dwóch samic – Anoona i Kaasai. Gdyby nieodpowiednie warunki, nic nie stałoby na przeszkodzie, żeby lwów było więcej. Stado w chorzowskim zoo jest jednym z zaledwie trzech stad hodowlanych w Europie. Mogłoby być rozmnażane w celu ochrony zagrożonego gatunku. Jednak ze względu na kiepską infrastrukturę zoo nie podejmowało takich prób. – Budowa nowej lwiarni jest więc dla nas możliwością powrotu do tradycji rozmnażania lwów na Śląsku i szansą na doczekanie się pierwszych od 23 lat narodzin młodych tego gatunku w naszym ogrodzie. Dzięki takim działaniom, lwy staną się trzecimi, po panterach śnieżnych i gepardach, gatunkiem dużych kotów rozmnażanym w Śląskim Zoo – informuje chorzowskie zoo.

Obecna lwiarnia to budynek z lat 50., w którego skład wchodzą dwa duże wewnętrzne pomieszczenia hodowlane, mały kotnik, jeden wybieg zewnętrzny i tzw. zewnętrzna klatka zapasowa. Obiekt spełnia wymagania hodowlane, ale nie zapewnia odpowiednich warunków do rozrodu i odchowu młodych. Połączenie wszystkich osobników niosłoby za sobą ryzyko zagryzienia młodych przez samca.Przebudowa obecnego obiektu nie jest możliwa. Dlatego zapadła decyzja o budowie nowej lwiarni. Pod koniec 2022 zakończono prace nad jej projektem. Obiekt złożony będzie z całorocznego pawilonu hodowlanego o powierzchni 320 m kw., w którym znajdą się pomieszczenia hodowlane dla samic i samca. Konstrukcja budynku będzie pozwalała na czasowe rozdzielenie osobników. Zwiedzający będą mogli obserwować zwierzęta przez szyby ekspozycyjne, ale nie będzie możliwości zwiedzania wnętrz budynku. Do budynku przylegały będą trzy wybiegi zewnętrzne, z których największy będzie miał powierzchnię ponad 2,5 tys. m kw. Tam zaplanowano budowę m.in. kaskady wodnej wraz z dwoma zbiornikami, w których lwy będą mogły się ochłodzić. Nowa lwiarnia powstanie w miejscu obecnych wybiegów strusi i kobów licz. Lwy będą mieszkały obok tygrysów, czyli znacznie bliżej wejścia do zoo. 

Przetarg na budowę lwiarni został ogłoszony wczoraj, a otwarcie ofert zaplanowano za dwa tygodnie – 31 marca. Termin realizacji inwestycji zostanie określony przez zainteresowane firmy, ale wszystko ma być gotowe przed następną zimą, do końca listopada tego roku.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*