Reklama

Pierwsze narodziny pingwina w chorzowskim zoo [WIDEO]

Redakcja
Nowy podopieczny chorzowskiego zoo. W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym wykluł się nowy pingwin. To była historyczna chwila, ponieważ to pierwsze takie narodziny. Mały pingwin ma się dobrze, a jego rodzice są bardzo troskliwi.

W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym wykluł się nowy podopieczny. To duże wydarzenie dla chorzowskiego zoo, ponieważ to pierwszy w historii pingwin Humboldta, który przyszedł tu na świat. Pingwiny tego gatunku wróciły do zoo w 2020 roku po 43 latach. – Fakt, że doczekaliśmy się pierwszego przychówku już w kolejnym roku po sprowadzeniu ptaków, świadczy o tym, że mają one zapewnione dobre warunki życia oraz odpowiednią opiekę ze strony pracowników zoo. Zaobserwowaliśmy, że w grupie zawiązały się jeszcze dwie pary. Dlatego mamy nadzieję, że w kolejnym roku i one doczekają się potomstwa – informuje Daria Kroczek ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

Pingwin Humboldta wykluł się 3 października, gdy kolonia przebywała jeszcze na wybiegu zewnętrznym. Płeć ptaka nie jest jeszcze znana. Rodzice na zmianę wysiadywali jajo przez 46 dni. Od pierwszej chwili po wykluciu otoczyli młode opieką, pilnując by nic mu nie zagrażało. Początkowo cała rodzina przebywała w jednej z jam lęgowych na wybiegu zewnętrznym, chroniąc w ten sposób swojego potomka. Rodzice na zmianę podchodzili do opiekunów podczas karmienia tak, by stale jedno z nich przebywało z młodym. Od początku oboje aktywnie uczestniczą w jego wychowaniu, karmiąc go oraz dbając o bezpieczeństwo. Gdy zrobiło się chłodniej, rodzina wraz z resztą kolonii przeniesiona została do wnętrza budynku hodowlanego. Dla zapewnienia komfortu, cała trójka umieszczona została w osobnym pomieszczeniu hodowlanym, w którym opiekunowie zaaranżowali budkę. Zastępuje ona jamę lęgową zajmowaną przez ptaki na wybiegu. Obecnie młode nie porusza się jeszcze po pomieszczeniu. Rodzice niechętnie pozwalają mu na opuszczanie gniazda, a jeśli do tego dochodzi, to zawsze pod opieką jednego z dorosłych. Z czasem młode zacznie nabierać odwagi i stanie się bardziej samodzielne. Przed nim jeszcze sporo wyzwań – będzie musiało nauczyć się samodzielnie jeść, opanować sztukę pływania oraz poznać resztę grupy. Wszystkie te etapy będą rozłożone w czasie, gdy maluch będzie dorastał. Teraz jest niewielkich rozmiarów, a jego ciało pokryte jest młodzieńczymi piórami, różniącymi się od upierzenia dorosłych osobników. Z tego względu młode nie wchodzi jeszcze do basenu.

Pingwiny Humboldta (Spheniscus humboldti), nazywane również pingwinami peruwiańskimi, występują na wybrzeżach Peru i Chile. Ich naturalnym środowiskiem są morskie wybrzeża w rejonie oddziaływania zimnego prądu morskiego, zwanego Prądem Humboldta, któremu zawdzięczają swoją nazwę. Są to średniej wielkości ptaki, osiągające 56–70 cm długości ciała i wagę około 3.6-5.9 kg. Gatunek ten zagrożony jest wyginięciem. Obecnie liczebność ich populacji szacuje się na około 23 800 osobników (dane IUCN z dnia 21.08.2020r.). W ogrodach zoologicznych jest to gatunek koordynowany oraz objęty programem hodowlanym.

Kolonia pingwinów Humboldta w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym liczy obecnie 15 osobników.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*