Reklama

Licytacja czynszów na duże mieszkania komunalne. Do wyboru jest 40 lokali

Grzegorz Żądło
Urząd Miasta Katowice wystawił na licytację czynszów 40 mieszkań. Wszystkie mają ponad 80 m kw. powierzchni i wymagają większego lub mniejszego remontu. Stawki wyjściowe zaczynają się od 3,71 zł/m kw. Większość lokali znajduje się w centrum miasta. Można je oglądać od dzisiaj, czyli 22 lutego, do 12 marca.

Do licytacji czynszu w mieszkaniach komunalnych w Katowicach może przystąpić każdy, kto legitymuje się określonymi w regulaminie dochodami. Obowiązują tu dwa kryteria. Pierwsze zakłada, że wylicytowana stawka czynszu nie może przekroczyć 1/3 dochodu netto w gospodarstwie domowym oferenta. Drugie kryterium określa minimalne progi dochodu, których przekroczenie jest podstawą do dopuszczenia do licytacji. W przypadku jednej osoby to minimum 4500 zł netto („na rękę + podatek), w gospodarstwie dwuosobowym – 3000 zł na osobę i 2000 zł w gospodarstwie trzy i więcej osobowym. Chodzi o to, żeby czynsz licytowały tylko takie osoby i rodziny, które będzie później stać na remont i opłacenie mieszkania.

Tym razem do wyboru jest 40 lokali w takich lokalizacjach jak ul. Skłodowskiej-Curie, Plebiscytowa, Styczniowa, Wierzbowa, Wiosny-Ludów, Młyńska, Lubeckiego, 3 Maja, Moniuszki, Piastowska, Raciborska, Słowackiego, Warszawska, Astrów, Dąbrowskiego, Szeligiewicza, Powstańców, Reymonta, Francuska, Jagiellońska, Kościuszki, Kopernika, Podgórna, Wojewódzka, Żwirki i Wigury, Mazowiecka i Zabrska.

Stawki wyjściowe za 1 m kw. najczęściej wynoszą około 5 zł. Z kolei powierzchnia wystawionych na licytację czynszu mieszkań wynosi od 81,89 m kw. do 150,14 m kw.

Warunkiem przystąpienia do przetargu jest złożenie wymaganych dokumentów (m.in. zaświadczenia o wysokości dochodów) oraz wpłata wadium. To 2500 zł za każdy lokal, w którym chce się licytować czynsz. Oczywiście, nawet w przypadku wygrania licytacji na większą liczbę mieszkań, umowę można zawrzeć tylko na jedno.

Lokale można oglądać od 12 lutego do 12 marca pod uzgodnieniu z odpowiednim oddziałem KZGM.

Natomiast wymagane dokumenty trzeba będzie złożyć w dniach 15-31 marca w Biurze Obsługi Mieszkańców przy ul. Rynek 1 (stanowiska 20 lub 21) lub drogą pocztową.

Wszystkie niezbędne informacje można znaleźć TUTAJ.

Wykaz lokali, ich powierzchnia, stawka wyjściowa czynszu oraz zakres koniecznego do przeprowadzenia remontu znajduje się w pokazie slajdów poniżej.


Tagi:

Komentarze

 1. Ola 25 marca, 2021 at 10:15 am - Reply

  Moja rodzina jest 3osobowa. Wiec musze zarabiac 6tys. miesięczne żeby dochód się zgadzal? Czy czegoś nie rozumiem

 2. Adam 24 lutego, 2021 at 1:07 pm - Reply

  „W przypadku jednej osoby to minimum 4500 zł netto („na rękę + podatek)” – słowo netto zmieniło znaczenie?

  • Grzegorz Żądło 24 lutego, 2021 at 1:42 pm Reply

   Jest dokładnie tak jest zostało to napisane w tekście. Akurat w „sprawach mieszkaniowych” netto wygląda właśnie tak.

Dodaj komentarz

*
*