Reklama

Lex deweloper na os. Paderewskiego. Jest decyzja sądu administracyjnego

Łukasz Kądziołka
Jest decyzja Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie budowy mieszkań na os. Paderewskiego. Inwestycja mieszkaniowa z lex deweloper w takiej formie, jak planował inwestor, nie może powstać.

O inwestycji z lex deweloper na os. Paderewskiego było głośno na początku tego roku. Teraz temat powraca. W marcu katowiccy radni odrzucili wniosek spółki Oriens Style, dotyczący nieruchomości położonej przy ul. Sowińskiego 4. Właściciel terenu chciał skorzystać z zapisów specustawy lex deweloper i wybudować tu 10- lub 11-kondygnacyjny budynek, w którym znalazłoby się od 85 do 110 mieszkań. Planowano od 179 do 231 miejsc parkingowych, z czego 30% to miejsca ogólnodostępne. Funkcję mieszkaniową w obiekcie miały uzupełnić lokale usługowe o łącznej powierzchni od 1200 do 1800 m kw.

To wszystko plany według koncepcji, którą przygotowała pracowania Tomasza Koniora i na razie na planach się skończyło. Sam architekt nie mógł pojąć decyzji odmownej ze strony radnych. Nie przekonały ich wizualizacje z zielonymi balkonami. Przekonał za to protestów mieszkańców os. Paderewskiego. Ostatecznie wniosek o lokalizację inwestycji mieszkaniowej odrzucili.  Choć tuż obok ma powstać niemal identyczny budynek, którego projektem zajmuje się również Konior Studio, a inwestorem jest spółka Millenium Inwestycje. Tak brzmiał jeden z argumentów przytoczonych w uzasadnieniu uchwały katowickiej rady:

W związku z dysponowaniem w dzielnicy Osiedle Paderewskiego — Muchowiec, a szczególności w rejonie planowej inwestycji, szeroko rozwiniętej substancji mieszkaniowej, uznać należy, że potrzeby mieszkaniowe w tej dzielnicy są obecnie zaspokojone”.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego pozwala na działce przy ul. Sowińskiego na zabudowę usługową. Dlatego inwestor zagroził, że postawi tu biurowiec, który będzie dużo bardziej uciążliwy dla sąsiadów. Spółce Oriens Style najwyraźniej zależy jednak na budowie mieszkań. Inwestor zaskarżył uchwałę radnych i sprawą zajął się Wojewódzki Sąd Administracyjny. W środę, 27 lipca, ogłoszono wyrok w tej sprawie. Skarga została oddalona. Teraz pozostaje właścicielowi nieruchomości odwołać się od tej decyzji do wyższej instancji – Naczelnego Sądu Administracyjnego lub odpuścić.

Wygląda na to, że Oriens Style nie podda się, mimo niekorzystnego rozstrzygnięcia. Artur Lauer, prezes spółki, jest zaskoczony tą decyzją. – Wydaje nam się, że ta forma i ta funkcja, którą zaproponowaliśmy w ramach skorzystania z ustawy lex deweloper jest optymalna – mówi i podkreśla, że w kontekście napływu osób z Ukrainy sytuacja na rynku nieruchomości jest dynamiczna, a mieszkania są potrzebne nawet bardziej niż wtedy, kiedy dyskutowano o tej inwestycji. Niedawno radni otrzymali pismo, w którym inwestor wyraził chęć ponownego spotkania. Na razie odpowiedzi nie otrzymał. Nie zdradza też, czy zamierza zwrócić się do NSA. Wiadomo jedynie, że obie strony wystąpią o pisemne uzasadnienie wyroku sądu. Wszystko wskazuje na to, że niebawem Oriens Style przedstawi ponownie plan na zabudowę działki przy ul. Sowińskiego. Zgodnie ze specustawą, inwestor nie może złożyć ponownie takiego samego wniosku o lokalizację inwestycji mieszkaniowej. Musiałby wprowadzić zmiany w koncepcji.


Tagi:

Komentarze

  1. Oleg 3 sierpnia, 2022 at 10:44 am - Reply

    Proponuję deweloperom budować dla Ukraińców na terenie Ukrainy.
    Oleg

  2. Sk 30 lipca, 2022 at 5:49 am - Reply

    I bardzo dobrze pierwsza inwestycja też nie powinna powstać !!!! Deweloperzy won z Katowic !!!! Co za bzdurny argument że Ukraińcy nie mają gdzie mieszkać !!!! He he tym dewelopera to już biję na dekiel !!!!!

Dodaj komentarz

*
*