Reklama

KTBS ogłosił kolejny przetarg na wyburzenie biurowca na os. Witosa i budowę w jego miejscu budynku mieszkalnego

Grzegorz Żądło
Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego ogłosiło już drugi przetarg na wyburzenie biurowca przy ul. Kossutha na os. Witosa i budowę w jego miejscu budynku mieszkalnego ze żłobkiem. Wprawdzie w pierwszym przetargu jedna oferta zmieściła się w zakładanym budżecie, ale Krajowa Izba Odwoławcza uwzględniła odwołanie innego oferenta, który znalazł błędy w ofercie konkurenta. W konsekwencji KTBS unieważniło postępowanie i ogłosiło kolejne.

Kilka lat temu miasto próbowało sprzedać biurowiec przy ul. Kossutha 7 w przetargu. W pierwszym cena wywoławcza wynosiła 5,220 mln zł. Chętnych jednak nie było. W drugim przetargu cena została obniżona do 4 mln zł, ale ponownie nikt nie był zainteresowany.

Mimo różnych planów, budynek cały czas stał pusty. Prawdopodobnie, potencjalnych kupców odstraszył jego stan oraz to, że znajduje się w nim azbest. Dlatego zapadła decyzja, że zajmie się nim KTBS. Zajmie się w ten sposób, że go wyburzy, a na pustej już działce postawi budynek mieszkalno-usługowy. Koncepcja jest gotowa, ale to zwycięzca przetargu będzie musiał jednocześnie zaprojektować i wybudować obiekt.

Według wstępnych założeń, w nowym budynku miało się znaleźć około 75 mieszkań. Pierwotnie miały być przeznaczone głównie dla singli. Jednak zainteresowanie niedawno oddaną do użytku inwestycją KTBS przy ul. Leopolda, w której poszukiwane były głównie duże mieszkania, zweryfikowało te plany. Dlatego teraz jest mowa głównie o mieszkaniach 3, 4 i 5-pokojowych. W budynku ma się też znaleźć żłobek z 90 miejscami. Miałaby się tu także przenieść dyrekcja Miejskiej Biblioteki Publicznej, która mieści się w pobliskim budynku przy ul. Kossutha 11.

Pierwszy przetarg, ogłoszony w sierpniu 2021 roku i rozstrzygnięty we wrześniu, został ostatecznie unieważniony 2 grudnia. Wprawdzie KTBS wybrał ofertę PBO Śląsk Sp. z o.o. z Sosnowca, która zaoferowała 48 838 000 zł. Ta kwota mieściła się w kosztorysie przygotowanym przez KTBS, który wynosił 50 019 410 zł. Jednak jeden z oferentów odwołał się do KIO podkreślając, że PBO Śląsk zastosowało do wyliczenia swojej oferty zaniżony VAT do prac rozbiórkowych. KIO podzieliła to stanowisko.

KTBS ogłosiło więc kolejny przetarg. Termin składania ofert mija 3 lutego. Wybrany wykonawca będzie musiał rozebrać pusty biurowiec i zaprojektować oraz wybudować w jego miejsce budynek mieszkalno-użytkowy składający się z trzech segmentów z podziemnym garażem i lokalami użytkowymi na parterze (żłobek) i I piętrze (dyrekcja MBP).


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*