Reklama

Korek autobusów na wyjeździe spod dworca. Mają zielone światło przez 10 sekund

Łukasz Kądziołka
W Katowicach autobusy miejskie muszą stać nawet 10 minut w korku, żeby wyjechać z podziemnego dworca. Światło zmienia się co 10 sekund, czyli dwa razy szybciej niż powinno.
Sprawę na jednej z grup na Facebooku opisał kierowca autobusu. Jego zdaniem od kilku tygodniu wyjazd z dworca autobusowego znajdującego się pod tym kolejowym wydłużył się nawet do kilkunastu minut. Autobusy stoją w korku, żeby wyjechać w kierunku ul. Słowackiego. Pasażerowie potwierdzają, że wszystko trwa zdecydowanie za długo, a dodatkowo smród spalin unosi się w powietrzu. Kierowca zgłosił problem do Zarządu Transportu Metropolitalnego. ZTM odpowiedział, że nie odpowiada za sygnalizację świetlną i nic nie może w tej sprawie zrobić. Organizator transportu wysłał pismo do Wydziału Transportu UM Katowice. – 30 stycznia zwróciliśmy się z prośbą o zmianę cyklu sygnalizacji świetlnej z podziemnego przystanku Katowice Dworzec w kierunku ulicy Mikołowskiej i Sądowej. Wskazywaliśmy, że obecny cykl zielonego światła wynosi ok. 10 sekund, co powoduje opóźnienia (autobusy na ulicę Mikołowską docierają z opóźnieniem ok. 8-10 minut) oraz nadmierne zużycie energii w autobusach elektrycznych i pojazdy muszą być częściej wycofywane z ruchu, aby naładować baterię – mówi Klaudia Matuszna, zastępca rzecznika prasowego w ZTM.
Miasto potwierdza, że problem został zauważony. Jednak ma on występować od kilku dni, kiedy został wymieniony sterownik sygnalizacji świetlnej. To element tworzonego za ok. 88,6 mln zł Inteligentnego Systemu Transportowego.  – Od kilku miesięcy na katowickich skrzyżowaniach trwają działania dostosowujące sterowniki do sposobu funkcjonowania ITS. Jednak do momentu uruchomienia Centrum Sterowania Ruchem, pracują one w trybie lokalnym. Zakończenie prac planowane jest na 4. kwartał bieżącego roku – informuje w imieniu Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów Dawid Zapała z Katowickiej Agencji Wydawniczej.
MZUiM obiecuje, że „w najbliższym czasie” czas jaki będą miały autobusy na wyjazd zostanie wydłużony i wszystko ma działać jak do tej pory. Czas świecenia światła zielonego ma trwać 23 sekundy.

Tagi:

Komentarze

 1. patryk 3 lutego, 2023 at 7:07 pm - Reply

  Metro w metropolii to podstawa. Nie pozbieracie się inaczej. Im później to do was dotrze tym będzie trudniej je zbudować, a i tak się nie obejdzie bez metra.

  • MM 8 lutego, 2023 at 1:57 pm Reply

   A może masz pomysł kto za to budowę tego metra miałby zapłacić? Nawet w o wiele większej Warszawie z biedą mają 2 linie metra więc oczekiwać, że zobaczysz metro w miasteczku wielkości Katowic to trochę jakby nierealne jest 🙂 O pozostałych miastach naszego regionu nawet nie wspominam, ponieważ jak u nas nie ma kasy to tym bardziej nie mają jej mniejsze i biedniejsze miasta metropolii. Zresztą samo pojęcie „metropolia” w odniesieniu do naszego regionu trochę megalomańsko mi brzmi. No ale skoro Katowice to ponoć prawie Las Vegas… to kto wie, wszystko jest możliwe, może nawet i metro i legendarny tramwaj na południe 🙂

 2. Taxi 3 lutego, 2023 at 4:24 pm - Reply

  A to że autobusy jedźą stadami po cztery to pikuś, blokując wyjazd z pod galerii, na przystankach to samo trzy przegłuby na raz o tym samym czasie, władca kurzu rozkład jazdy robił, brawo tumanie….jak był stary dworzec było 100 razy lepiej o wyjeździe z Młyńskiej nie wspominając,piątek gehenna armagedon,….

 3. MM 3 lutego, 2023 at 8:12 am - Reply

  Za to dla pieszych zielone światło od jakiegoś czasu świeci się znacznie dłużej niż kiedyś. I wreszcie nie trzeba robić sprintów przez to przejście. Bo do tej pory tak było, że czerwone dla pieszych świeciło się „wieki” a na zielonym nie każdy zdążył przejść. Teraz jest znacznie lepiej dla pieszych ale jak widać kosztem autobusów. A nie mógłby ktoś tam pomyśleć jakby to rozwiązać tak żeby dla wszystkich było dobrze? Chyba, że dla naszych „specjalistów” od sygnalizacji to za trudne.

  • Sebastian 6 lutego, 2023 at 7:33 am Reply

   Tu niestety nie masz racji. Systemy sygnalizacji świetlnej a w szczególności sygnały dla pieszych „rozkładają” cykl. Dąży się do tego by piesi przechodzili częściej ale sam czas światła zielonego nie trwał zbyt długo. Nie trzeba wcale na takim świetle biegać. Sygnał zielony jest informacja dla pieszego – ruszaj, zaś sygnał czerwony – teraz nie wchodź na przejście.
   To, że zapala się „czerwone” jak jesteś w połowie przejścia nic nie znaczy – zawsze jest zachowany czas ewakuacji. Czas ewakuacji to czas jaki potrzebuje pieszy na przejście całego przejścia wolnym krokiem (osoby starsze). Chodzi o to by czas w którym można wejść na przejście nie trwał zbyt długo.
   Z reguły i tak 90% pieszych wchodzi na przejście w pierwszych 2-3 sekundach po zapaleniu się światła zielonego.
   Jak to się policzy to bardziej opłaca się skrócić cały cykl niż wydłużać czas zielonego dla pieszych – (częściej w godzinie pojawi się zielone dla pieszych i w wyniku tego zwiększa się przepustowość takiego przejścia.
   Czuwaj!

 4. Damian 2 lutego, 2023 at 5:26 pm - Reply

  Jeden z 6 kroków, które muszą zrobić władze Katowic, żeby opanować chaos autobusowy:
  1 – zamknąć skrzyżowanie a teren zalesić, śródmieście jest dla mieszkańców nie dla samochodów

  • kukura 2 lutego, 2023 at 6:06 pm Reply

   2. Damian musi brać pigułki.

   • koala 2 lutego, 2023 at 9:41 pm Reply

    Damian ma rację. Samochody won!

    • lisu 3 lutego, 2023 at 1:07 pm Reply

     Koala musi brać te same pigułki

 5. AA 2 lutego, 2023 at 4:08 pm - Reply

  Skrzyżowanie Chorzowska/Bracka/Złota też działa w trybie stało czasowym.
  Żadnej reakcji na oczekujący tramwaj, sygnały z czujek i kamer ignorowane.
  Rowerzyści też stoją pomimo faktu ze samochodu z Chorzowskiej w Złotą nie jadą.
  Zgłoszone do Synchrogop’u i MZUiM
  Odpowiedź „Nie da się” pomimo faktu że to wcześniej super działało i reagowało na ilość pojazdów przed światłami.

  • Patryk 8 lutego, 2023 at 11:58 am Reply

   i tak wyjeżdżają na środek skrzyżowania i blokują wszystkich innych, także może w końcu się odblokuje całe skrzyżowanie

 6. Marcel 2 lutego, 2023 at 2:18 pm - Reply

  więcej autobusów, więcej, jeszcze 10 hybryd ludzie ucieszą się.

Dodaj komentarz

*
*